in

Fransa GP: Nefes Kesen Yarışta Galip Petrucci

 2020 sezonunda son yılların en heyecanlı şampiyonluk yarışlarından birine tanıklık ediyoruz. 9. Hafta yarışı olan Fransa GP 2018 Valencia yarışından beri ilk ıslak yarışa yer verdi. Yağmurunun etkisiyle hiç beklenmeyen bir yarış sonucunda Danilo Petrucci, ilk MotoGP podyumuna ulaşan Alex Marquez’in ve Pol Espargaro’nun önünde bitirerek bu sezon ilk defa galibiyeti tattı. Şampiyona rakipleri Fabio Quartararo ve Joan Mir ise ıslak zeminde zorlanarak istedikleri sonuçları alamadılar.

Yağmur Yarışa Damgasını Vurdu

 MotoGP’de tamamen ıslak yarışlara çok rastlamıyoruz. Hatta bundan önceki son ıslak yarış 2018 yılında Valencia’daydı. Yağmur yarışın gidişatında büyük rol oynadı. Şampiyonayı önde götüren iki isminde de daha önce ıslak zeminde hiç tecrübesi olmaması daha deneyimli sürücülerin hiç beklenmedik bir avantaj elde etmesini sağladı. 

 Ducati’lerin ıslakta oldukça güçlü olduğu yarış başından tahmin ediliyordu ve yarışın hemen başından üç Ducati sürücüsü de ilk 3’e yerleşti. Yarışa pol pozisyondan başlayan Quartararo’ysa iyi bir start alamadı ve ilk viraja bir çok ismin gerisinde girdi. Islak zeminde tecrübeli isimlerden Crutchlow da iyi bir başlangıç yaparak birinci viraja Ducati’lerin yanında girdi. 

 1. virajda Valentino Rossi kayarak düştü ve hem Mir’in hem de Vinales’in geride kalmasına sebep oldu. Alex Rins ise bir önceki yarışta olduğu gibi mükemmel bir başlangıç ile 16. başladığı yarışta birinci turun sonunda 7.liğe kadar yükseldi. Öndeki Ducati’lerden tur başına neredeyse yarım saniye daha hızlı dönen Suzuki pilotu kısa zamanda 4.lüğe yükseldi ve Ducati’leri yakalamaya başladı. Bu arada Quartararo yavaş yavaş geri düşmeye devam etti ve daha sadece 3. turdan 10.luğa geriledi. 

Fransa Gp Alex Marquez
Alex Marquez Yağışlı Havadaki Performansıyla Şaşırttı

 9. tura geldiğimizde Rins artık öndeki üçlünün sadece 1.5 saniye arkasına kadar yaklaşmıştı. Aynı turda Bradley Smith kaza yaparak yarış dışı kaldı. KTM pilotu Espargaro ve Honda pilotu Alex Marquez ise öne doğru hücum etmeye başladı. 

 Jack Miller’ı artık yakalamış olan Rins 15. turda ilk atağını yaptı ama Ducati’nin düzlükteki hızı sayesinde Miller 3.lüğünü korudu. Bu arada Dovi, Petrucci’yi geçerek 1.liğe yükseldi ancak iki Ducati pilotunun mücadelesi sırasında birbirlerine dokunmasıyla fırsatı kaçırmayan Rins hem Miller’ı hem de Dovi’yi bir seferde geçerek 2.liğe oturdu. Miller hemen ardından Rins’i geçmesine rağmen birkaç viraj sonra mekanik bir sıkıntıyla yarışa veda etti.  

Fransa GP Podyumu

Fransa GP Alex Marquez İçin Harika Geçti

 Miller’ın da yarış dışı kalmasıyla ilk üç Petrucci, Rins ve Dovi’den oluşuyordu. Az geçmeden galibiyetin kokusunu alan Rins Petrucci’yi geçmek için bir hamle yaptı ancak bu sırada kayarak düştü ve en arkaya geriledi. Bu sırada arkadan gelen bir Alex Marquez hayatının ilk ıslak MotoGP yarışında Fransa GP podyum pozisyonlarına çıktı. Mir ise kötü başladığı yarışta son turlarda hızlanarak Quartararo’ya yaklaşmaya başladı. 

 Yarışın bitimine sadece bir kaç tur kala Dovi hem Marquez hem de Espargaro tarafından geçilerek yarışı 4. tamamladı. Alex Marquez ise herkesin ağzını açık bırakan performansıyla hem Honda’nın hem kendisinin bu sezondaki ilk podyumunu aldı. Petrucci ise 1.liğini korudu ve bu sezon ilk defa podyumun en üst basamağına çıktı. Petrucci aynı zaman bu sezonki 7. farklı kazanan olarak kayıtlara geçti 

 Son turda şampiyona rakipleri Quartararo, Vinales ve Mir’in 9.luk için mücadelesi de oldukça heyecanlıydı. 

 Nefes kesen yarışın sonunda şampiyonada Quartararo Mir üzerindeki farkını 2 puan arttırdı. Dovi ise tekrardan 3.lüğe yükselerek Mir’in 8 puan arkasında yer aldı.

Tüm sonuçlar için buraya tıklayabilirsiniz. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yeni 2021 KTM 890 Adventure Rally Tanıtıldı

Aprilia RS 660 Detaylı Özellikleri İle Karşımızda

REKLAM