in

Fransız Dizaynı, Amerikan Gücü İle Buluştu: Avinton

Yazar: Bora İlhan

Avinton motosikletleri, eski otomotiv felsefelerinden yola çıkarak, şık ve hafif bir gövdeyi, güçlü ve torklu bir Amerikan motoru ile buluşturmayı amaçlıyor.

Bir çoğumuz, gerçekte görmemiş olsa bile, Shelby Cobra adlı arabayı duymuşuzdur. Hafif ve şık dizaynlı İngiliz yapımı AC Ace olarak hayatına başlayan bu arabalar, üretiminin bir noktasından sonra Amerika’ya yollanmış, ve burada Carroll Shelby’nin modifiye ettiği devasa hacimli Ford motorlarına kavuşmuşlardı. Ortaya çıkan oldukça hafif ve çok güçlü bu arabalar, uzun bir süre boyunca sahip olunabilecek en hızlı arabalar olmuşlardı.

 Fransız Dizaynı, Amerikan Gücü İle Buluştu: Avinton 1. İçerik Fotoğrafı

Avinton’un da tam olarak amaçladığı şey, bu felsefeyi iki tekerleğe uygulamak. 90’lı yıllarda Wakan Motorcycles olarak faaliyet göstermiş olan bu firma, hafif bir çıplak motor şasisine 1640cc, 120 beygirlik bir motoru koymuş, ve 180 kilogram olmasına karşın çok torklu, çok güçlü motosikletler yaratmayı başarmıştı.

 

Devirler değişti, ve Wakan Motorcycles, el değiştirerek Avinton adını aldı. Ancak amaçladıkları şey, bunca seneden sonra hala aynı. Hala 1640cc’lik 45 derece açılı V2 motoru kullanan firma, Fransa’nın güneyindeki fabrikalarında bu 120 beygirlik ve 168Nm tork üreten canavar motosikletleri el yapımı olarak üretmeye devam ediyor. Ülkemizde büyük ihtimalle göremeyecek olsak da, Avinton’lar son sergilendikleri EICMA fuarında görenleri büyüledi.

 

Fransız Dizaynı, Amerikan Gücü İle Buluştu: Avinton 2. İçerik Fotoğrafı

 

Elbette, Fransa’da tamamen elde üretilen 1640cc’lik sanat eseri gibi bir motora sahip olmanın da bazı bedelleri var. Fiyatlar 33,900 Euro’dan başlıyor. Her ne kadar bir çoğumuz için hayal ürünü olsa da, resmini bile çerçeveletip asmaya değecek motosikletler.

 

İlginizi Çekebilir
Yeni Honda CBR 1000RR-R Modeli Geri Çağrılıyor

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Glasgow’da Bir Macera Müzesi!

Kawasaki’den 250cc Sınıfında Yeni Ataklar

REKLAM