Geleceğe Dönüş: Saroléa SP7

Yeni Model Yazar: Batuhan EMREM

Geleceğe Dönüş: Saroléa SP7

Belçika'nın motosiklet üreticisi Saroléa, ortadan kayboluşundan 50 yıl sonra tekrar sahneye çıkıyor.

Geleceğe Dönüş: Saroléa SP7 1. İçerik Fotoğrafı

 

Şöyle bir uzaktan bakınca, Sanayi Devrimi'nden hemen sonra üretilmiş, buharla çalışan, döküm demirden gövdeye sahip ağır sanayi motosikleti gibi duruyor karşımızdakiSP7. Aslında üretici firması olan Belçika'lı Saroléa'nın tarihi de bir hayli geçmişe uzanıyor. Peki nedir karşımızda duran bu enteresan motosiklet, markanın yıllar önce ürettip deposunda sakladığı, daha sonra da orada unutularak 50 yıl sonra şans eseri gün ışığına çıkarılmış bir prototip mi yoksa günümüz teknolojisine sahip yepyeni bir motosiklet mi?

 

Geleceğe Dönüş: Saroléa SP7 2. İçerik Fotoğrafı

 

Aslında sorunun cevabı biraz karışık. Hayır, SP7 2014 model yepyeni bir yarış motosiklet ancak günümüz teknolojisiyle değil, daha da ileri bir teknoloji olan elektrik motoruyla çalışan bir motosiklet! Eski ve kaba görünüşünün altında oldukça radikal ve son teknoloji bir makine yatıyor. Üstelik Saroléa SP7 bu yıl sayılı günleri kalan efsanevi Isle of Man TT yarışında yer almaya hazırlanıyor. Günümüzün süpersonik, egzotik tasarıma sahip yarış motosikletlerinin aksine SP7 eski café-racerların havasını taşıyan bir görüntüye sahip. Karbon fiber gövdesi, şasisi ve arka salıncağı ile bataryalarının yarattığı ağırlığı minimuma indirmeyi amaçlayan Saroléa mühendisleri aracı bu şekilde 200 kg'ya kadar hafifletebilmiş. 180 beygir güç üreten motoru ise 400 Nm gibi bir motosiklet için dudak uçaklatan değerde torka sahip, aracın maksimum sürati ise 250 km/s. Vites kutusu ve debriyajı bulunmayan Belçika'lı yarışçı 0-100 km hızlanmasını ise 2,8 saniyede tamamlıyor.

 

Saroléa SP7 gerek elektrikle çalışması gerekse de “el yapımı döküm motosiklet” tasarımı ile bu yıl Isle of Man TT'de görmeyi merakla bekleyeceğimiz bir motosiklet olacak. Merak edilen bir başka şey ise Saroléa'nın yıllar sonra gerçekleştirdiği bu geri dönüş yalnızca TT ile mi sınırlı kalacak yoksa onu 21.yy'ın yollarında yeni modeller ile görme fırsatını yakalayacak mıyız? Böylesine yüksek teknolojiye sahip bir yarış motosikleti ile dünyanın en prestijli pist yarışına girdikten sonra neden olmasın...

 

Geleceğe Dönüş: Saroléa SP7 3. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR