in

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link!

Yazar: İlker Genç

BMW Motorrad Vision Next 100’den esinlenen geleceğin scooterı BMW Motorrad Concept Link kendini gösterdi.

Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2017’de ortaya çıkan ve firmanın sıfır emisyon vizyonunu temsil eden sevimli konsept, fütüristik çizgilere ve modern teknolojik dokunuşlara sahip. Klasik ve vintage araçların yarışmasına sahne olan bu zarif organizasyon, 1929’dan beri geleneksel olarak her sene İtalya’daki Como Gölü’nde düzenlenmektedir.

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 1. İçerik Fotoğrafı

Bu özel ve zarif organizasyonda, BMW Motorrad tarafından, Concept Link isimli geleceğe ait bir model sergilendi. BMW Motorrad, modelinin hafifliğine, kolay hakimiyetine ve BMW Motorrad Vision Next 100’de olduğu gibi araç, sürücü ve çevre arasındaki uyuma odaklandığı belirtti.

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 2. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Concept Link, şehir ulaşımının yeni anlayışını temsil ediyor. Dijital ve analog dünyayı birleştiriyor, sürücüye ve ulaşım ihtiyaçları üzerine odaklanıyor. BMW Motorrad Araç Tasarım Şefi Edgar Heinrich’in açıklamalarına göz atalım; “Concept Link, bir iletişim cihazı olmanın yanı sıra ulaşım anlamında fonksiyonelliği ve dijitalliği birbirine bağlıyor. Bana göre BMW Motorrad Concept Link, belirli bir çağa ait olmayan, sade sitili ile bir konseptten çok daha fazlası. Daha çok yeni bir çağın sembolü.”

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 3. İçerik FotoğrafıBMW Motorrad Link’in alçak, geniş gövdesi ve köşegen olarak yükselen ön kısmı, modern ve ayırt edici bir silüet yaratmayı başarmış. Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 4. İçerik Fotoğrafı

Kullanılan renkler, ön kostümdeki Likit Metal Titanyum ve yarı mat siyah gövdesi ile kontrast amaçlı vurgu yapmak için seçilmiş.

BMW Motorrad Concept Link, hızlı ivmelenme ve kolay hakimiyet ile modern şehir ulaşımının ihtiyaçlarını karşılamaya uygun olarak tasarlanmış. Aracın geneline hakim olan düşük ağırlığı, yandan ve hatta arkadan bile binmesi kolay olacak şekilde dizayn edilmiş. Concept Link, sürücü sıkışık şehir trafiğinde kolay manevra yapılabilsin diye ve rahat park edebilsin diye arka vitese de sahip. 

İlginizi Çekebilir
Triumph Scrambler 1200 Bond Edition Tanıtıldı

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 5. İçerik Fotoğrafı

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 6. İçerik Fotoğrafı

Arasında boşluk olmadan uzanan sele, her tercihe uyabilecek şekilde boylamasına ayarlanabiliyor. Aracın ebatları ve oranları, yeni depo alanına yer açmak için ideal: merkez kısmında, selenin altında bagaj gözleri, çok amaçlı depo seçenekleri sunuyor. Sürücü, sürgülü açma kapama kapağı ile buraya kolayca ulaşabiliyor. Bu yeni tasarım ile BMW Motorrad Concept Link, sürüş keyfini ve fonksiyonelliği ideal bir şekilde kombinleyebilmiş oluyor. 

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 7. İçerik Fotoğrafı

İki ikonik LED ön far, minimalist bir dizayn olarak vasıflandırılmış. Sade ve temiz kesimleri, narin kenarları, ön bölümün modern ve keskin görselliğini vurgular nitelikte tasarlanmış. Yan panellerdeki konturların güçlü ifadesi, aracın karanlık merkezini çevreleyerek aynı zamanda rüzgar ve havadan korunma sağlıyor. Yan panellerin bir görevi de aerodinamik hava akımını sağlamak. Yan panellerin farklı renk ve farklı siper alternatifleri, sürücünün kendi kişiliğini yansıtmasına yardımcı olacak türden tasarlanmış. 

Concept Link, BMW Motorrad Vision NEXT 100’den esinlenen, sürücüyü, aracı ve çevre iletişimini koparmayan bir sisteme sahip.Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 8. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Concept Link, şehirde kullanım amaçlı sürücü, araç ve çevre ilişkisini yorumlayıp sürüş anında sürücüyü irtibatta tutuyor, ona yeni seçenekler sunarak mobil dünyasını genişletmesini sağlıyor. Bunların yanı sıra, Concept Link, sürücünün takviminde neler olduğunu ve buna bağlı olarak bir sonraki gideceği istikameti biliyor. Sonuçta en hızlı ve en manzaralı rotayı planlayıp hatta istendiği taktirde en uygun müziği bile seçebiliyor.

Gelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 9. İçerik Fotoğrafı

BMW Motorrad Concept Link, dikkati dağıtmayacak şekilde tamamen sürüş keyfi üzerine odaklanmış. Klasik gösterge paneli, büyütülmüş. Hız, navigasyon ve akü bilgisi, sürücünün direk görüş açısına denk gelecek şekilde ön cama yansıtılmış. İkincil bilgi ise gidonun altına yerleştirilmiş ve tasarımla uyum içerisinde olan geniş yüzeyli panelde gösterilmiş. Panel, dış dünyayla ve diğer araçlarla etkileşim içerisinde olmayı kolaylaştırmakta. Panelin geniş ebatlı ve dokunmaya duyarlı yüzeyi; kapsamlı rota, bağlantı ve eğlence bilgilerini kontrol edip gösteriyor. Ayrıca gidon üzerinde özgürce programlanabilen ve dokunulabilen tuşlar, sürücünün ellerini gidondan uzaklaştırmadan tercih edilen ve sıklıkla kullanılan fonksiyonlara erişmesine izin veriyor. 

İlginizi Çekebilir
Triumph Scrambler 1200 Bond Edition Tanıtıldı

BMW Motorrad, akıllı sürücü ekipmanlarına sahipGelecekten Gelen BMW Motorrad Concept Link! 10. İçerik Fotoğrafı

Araç ve sürücü kıyafetleri arasındaki etkileşim; sürücünün güvenliği, konforu, fonksiyonelliği ve sürüş deneyimi ile alakalı muhteşem bir potansiyele sahiptir. Yani bu şimdi ne demek mi? BMW Motorrad Link, sürücü ekipmanları, aynı zamanda araçla da bağlantılıdır. Bu bağlantıyı vurgulamak için, ceketin kolundaki bir hareket, bagaj kısmının sürgülü kapağını açar ve kapar. Koldaki bir dikiş kısmı, bu aktif alanı belirlemeye yardımcı olur. Sürücünün kıyafeti, aynı zamanda modaya uygun ve bilerek motosiklet kıyafeti olarak anlaşılmayan türden olarak tasarlanmış. Hafif omuz ve dirsek korumaları, kısa, stil sahibi, su geçirmez ve yünlü kumaşlı mont ile entegre edilmiş. Modern kesimli montun üzerinde bu detaylar her nasılsa belli olmayacak şekilde tasarlanmış. 

Sıfır emisyon, dinamik sürüş, yeni bir tasarım dili ile fonksiyonel sürücü ekipmanlarını kombinleyen BMW Motorrad Concept Link, BMW Motorrad’ın gelecek şehir ulaşımı anlayışını somutlaştırmayı başarıyor. 

Fotoğraf galerisi için: BMW Motorrad Concept Link adresini inceleyebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Husqvarna 2018 Motocross Serisini Açıkladı!

Triumph’ın Modern Klasik Modellerine Yeni Renkler!

REKLAM