Genç İspanyol Yine Şaşırtmadı: Austin Yarışının Birincisi Marc Marquez !

MotoGP Yazar: Moe

Genç İspanyol Yine Şaşırtmadı: Austin Yarışının Birincisi Marc Marquez !

Austin-Sırlama turları haberimizde tahmin ettiğimiz gibi , Honda harici motosiklet kullanan en yakın rakibi olan üçüncülük kürsüsündeki ( Ducati Fabrika takımından) Andrea Dovizioso’ya 21 saniye fark atan 2013 sezonunun şampiyonu Marquez izleyenleri şaşırtmaya devam ediyor.

Marquez'in sıralama tur performansı ile ilgili haberimiz: " MotoGP'nin İkinci Ayağında Pol Pozisyonu Marquez'in ..."

 

Yarış öncesi, pistte %40’lık ihtimalle yağış uyarısı yapılmasının ardından pit stop antrenmanlarına başlayan takımların korktuğu olmadı ve kapalı olmasına rağmen yağışsız bir havada yarış gerçekleştirildi. (motosikletlerde pit stop uygulaması için tıklayınız)

Honda Fabrika takımının adeta domine ettiği yarışta Marquez’in ardından takım arkadaşı Dani Pedrosa liderin 4 saniye gerisinde ikincilik kürsüsüne çıkarken, 2012 San Marino Grand Prix’sinden bu yana podyuma hasret olan Ducati’nin bu özlemini iki yıl sonra gideren Andrea Dovizioso ise üçüncü oldu.

 

Pedrosa Marquez ve Dovizioso'dan podyum selfie'si:

Genç İspanyol Yine Şaşırtmadı: <a href=Austin Yarışının Birincisi Marc Marquez ! 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Yarışa çok iyi başlayan Valentino Rossi, yine yarışın başlarının sürpriz ismi Andrea Iannone ile kıyasıya bir mücadele verirken teknik bir arıza yüzünden yarış ortasında hızını kaybetti ve sekizincilikle yetinmek durumunda kaldı. Start’ı erken aldıktan sonra ikinci tur için pite giriş cezası alan Yamaha Movistar MotoGP takımının diğer sürücüsü Jorge Lorenzo ise, bir anda liderlikten sonunculuğa düştü. Ancak yarış sonunda takım arkadaşı Rossi’ye yetişerek günü onuncu sırada bitirmeyi bildi.

Yarış içinde alışılagelmişin dışında bir hareketle pit-stopta orta hamurlu lastikten yumuşak hamurlu lastiğe geçen ve bitime 9 tur kala çok kötü bir şekilde kaza yapan Ducati takımının diğer sürücüsü İngiliz Cal Crutchlow’un ise sağ elini kırmasından korkuluyor. Yarışı bitiremeyen diğer isimler ise diğer bir İngiliz sürücü Scott Redding, yarış öncesi emekliliğini açıklayan Colin Edwards, Broc Parkes ve Avustralya’daki ilk yarışı da kaza yaparak puansız bitiren İspanyol Alvaro Bautista oldu.

Genç İspanyol Yine Şaşırtmadı: Austin Yarışının Birincisi Marc Marquez ! 2. İçerik Fotoğrafı

 

Arka lastikte sert hamuru seçen tek sürücü olmasına rağmen yarışı çok rahat kazanan Marc Marquez finişe varmadan son virajda bir an için arka tekerinin kontrolünü kaybedince yürekleri ağızlara getirdi. Yarış sonrası bu hata ile ilgili esprili bir dille, yarışın başından beri kendisi için çok sıkıcı geçtiğini ,ailesinde ve teknikerlerinde son düzlük öncesi motosikleti yalpalatarak biraz heyecan ve panik yaratmayı denediğini dile getirdi genç yıldız .  Ayrıca Marquez,  efsanevi sürücü Mick Doohan’ın 1995’deki performansının ardından ilk iki yarışı pol pozisyonundan kazanan ilk sürücü oldu.

 

Texas,Austin'deki yarışın sonuçları şu şekilde:

 

Genç İspanyol Yine Şaşırtmadı: Austin Yarışının Birincisi Marc Marquez ! 3. İçerik Fotoğrafı

 

 

[15.04.2014]Güncelleme: San Diego'da yapılan ayrıntılı taramaların ardından Cal Crutchlow'un sadece serçe parmağının yerinden çıktığı, sağ eli ile ilgili herhangi ciddi bir probleminin bulunmadığı ve bir sonraki Arjantin yarışına hazır duruma geleceği açıklaması yapıldı.

YORUMLAR