Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!

Sektörel Yazar: Can Deniz

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!

Avrupa Tasarım Enstitüsü ile BMW Motorrad İtalya Pazarlama Müdürü Andrea Ferrari’nin ortak projeleri, BMW G 310 R’ın farklı konsept tasarımlarını gözler önüne çıkardı.

European Institute of Design (Avrupa Tasarım Enstitüsü) öğrencileri, final projelerini BMW G 310 R üzerinde çalışarak gerçekleştirdiler ve BMW’nin yeni tek silindirli naked modeli üzerinde birkaç farklı konsept dizayn ortaya çıkardılar. 

En iyi tasarım olarak seçilecek olan konsept, en uç nokta olarak çalışan bir prototip olarak bir adım ileriye taşınacak. Böylece bu tasarımlar, G 310 R platformu üzerinde gerçekleştirilmiş yeni bir motosikletin başlangıçları sayılabilecek.  

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!  1. İçerik Fotoğrafı
Savannah

BMW G 310 R Savannah Konsept


En konsept tasarım, futüristik görünüşü ve özellikle daha hafif model tercih eden kadınlar için tasarlandığı söylenen ‘Project BMW Savannah’. Temel özellikleri arasında; kör noktalardaki araçlara karşı uyarı vermek amacıyla sürücünün yakıt deposunun yan taraflarına dayanan dizlerine küçük dokunuşlarla dokunsal bir geri bildirim verme yöntemi ve görünürlüğü daha da arttıran, ön tarafı tamamen kaplayan LED ışıklar bulunuyor. Ayrıca motosiklette, takılabilir bir bileklik sayesinde çalışan Anahtarsız Sürüş sistemi de mevcut. 

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!  2. İçerik Fotoğrafı
Misto

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!  3. İçerik Fotoğrafı
Plus+


BMW G 310 R Misto Konsept


‘Project Morpheus’ un bir yansıması olarak, sürücü için eklenebilen veya çıkartılabilen yapboz görünümlü çok sayıda kaplama paneller kullanarak modifikasyon sürecinin geliştirilmesi amaçlanmış. BMW G 310 R Misto, modüler bir panel sistemi kullanmakta, bu da sürücünün kişisel tercihlerine göre istediği zaman çıkarılıp eklenebilen grenaj panelleri anlamına geliyor.. Böylece, sürücü istediği zaman motosikleti off-road amacıyla da kullanabiliyor. Peki, kullanılmayan panellerle ne mi yapılacak? Tasarımcı, bunları duvara bir sanat eserini andıran şekilde asılabileceğini tavsiye ediyor. Ayrıca ‘BMW Plus+’, alternatif olarak çift amaçlı motosiklet temasına ait tasarlanan motosikletlerden bir diğeri. Kullanılmadığında farın önüne indirilebilen ön camı bulunuyor. Kısa yolculuklar ve sıcak havalar böylece daha zevkli hale gelebiliyor.

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!  4. İçerik Fotoğrafı
Street Race

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!  5. İçerik Fotoğrafı
Supermoto

BMW G 310 R Street Race ve Supermoto Konsept


Sırada daha genç sürücüleri hedefleyen, Street Race ve Supermoto konseptleri bulunuyor. Her iki modelde de bildiğimiz hız göstergesi bulunmuyor. Bunun yerine sürücünün akıllı telefonu, bu fonksiyonu yerine getiriyor. Daha sportif ve daha agresif olarak tasarlanmış her iki model, görünüş olarak BMW S 1000 R ve R 1200 R’dan esintiler almış olsa da genç kesme hitap etmeyi amaçlamış.

Genç Tasarımcılardan Yeni ve Farklı BMW G 310 R Konseptleri!  6. İçerik Fotoğrafı
BMW Motorrad İtalya Pazarlama Müdürü Andrea Ferrari

BMW ve European Institute of Design (Avrupa Tasarım Enstitüsü) arasındaki proje, BMW Motorrad İtalya Pazarlama Müdürü Andrea Ferrari tarafından 2015 senesinde başlatılmış. Ferrari’nin açıklamaları ise şu şekilde: “Bazı konsept motosikletlerin özelliklerini daha somut bir aşamaya taşımak ve her motosikletin bazı belirli görünüşlerinin derinine dalmak istiyoruz. Örneğin bir BMW G 310 R’ı, Avrupa Tasarım Enstitüsü tarafından hayata geçirmek gibi…”

Öğrencilerin çalışmaları hakkındaki üç aylık değerlendirme yıl sonunda gerçekleştirilecek. İçlerinden en iyi prototip özellikleri seçildiğinde, öğrencilere konseptlerini geliştirmek ve sunmak için Haziran 2017'ye kadar süre tanınacak. Bu süre zarfında öğrenciler final çalışmalarını tamamlayacak ve çalışmaları BMW Motorrad tutkunlarının dünya çapındaki en büyük buluşma etkinliği olan Garmisch-Partenkirchen'de yapılacak BMW Motorrad Days festivalinde sergilenecek.

YORUMLAR