in

Globe Scout

Yazar: Sanço Panço

EICMA’da İki Türk Firmadan Birisi Olan GlobeScout’ı Yakından Tanıyalım!

Ana Ürünü Alüminyum Çantalar olan GlobeScout firmasının EICMA standındayız, şirket faaliyetlerine ne zaman başlamış, neler üretmekteler, sektöre nasıl katkıları olmakta, şirket kurucularından ve aynı zamanda Enduro ve Ralli yarışçısı olan Ümit Salkım’dan aldığımız bilgilere gelin beraber bir göz atalım. 2009’dan itibaren motosiklet çantası üretmeye başlayan firmanın kullandığı malzeme, 1.5 milimetre kalınlığında, havacılık sektöründe kullanılan üstün kalite magnezyum, alüminyum alaşımı ve aynı zamanda paslanmak çelik ile motosiklet çantası piyasasındaki en sağlam malzeme olma özelliğini taşıyor.

Çantaların temel özelliği hem gövde hem de kapak olmak üzere iki iskeletinin bulunması. Herhangi bir şekilde çanta darbe alacak olursa, bu iki iskelet sayesinde sadece köşeleri zarar görmüş olmakla kalıyor, aslında aynı motosiklet koruma demirleri gibi bir mantık kullanılmış. Top case olarak 27 lt ve 40 lt olmak üzere iki boy çeşidi bulunan bu çantalar için firma şimdilerde daha büyük bir ebat için çalışmalar yapmakta. Ayrıca 45 lt, 35 lt, Amerika yasalarına özel 28 lt kapasitelerinde yan çantaları bulunan firma,%10 iç pazara ürün sağlayıp % 90 yurt dışına ihracat gerçekleştirmekte.

Globe Scout 1. İçerik Fotoğrafı

Bu çantaların siyah (siyah eloksal), naturel aloksal, naturel yani işlemsiz saf alümünyum olarak üç ayrı renk seçeneği bulunuyor. Çantaların en büyük özelliği de BMW’nin direk kendi orijinal demirlerine uyumlu olması. Adventure motosikleti olan sürücüler, ayrıca bir taşıma demiri almalarına gerek kalmadan direk bu yan çantaları, motosikletlerine takabilmekteler. GlobeScout aynı zamanda, Yamaha Türkiye’ye X-Max’lerde kullanılmak üzere kendi ürün profillerinde bulunan arka çantaları temin ediyor.

Bunların haricinde 115lt gibi daha büyük ebatlarda Rally Case (Ralli Çantaları) denilen orijinal rallilerde kullanılan askeriyenin ebatlarında çantalar üreten firma, bu ürünleri çeşitli organizasyonlarda da kullanıyor. 2013 EICMA fuarında tanıtılan ve GlobeScout tarafından ilk olarak geliştirilen Kompakt Ralli Kit’i motosikletin gidonunda taşımadan şasisine bağlayarak sürücünün motosiklet üzerindeki hareketleri engellenmeyip görüşün daha açık olarak sürücüyü rüzgardan da korunması sağlanmış oluyor. Bir diğer avantajı da üzerindeki darbe emici parçalar yardımı ile yarış esnasında sürücünün geçirdiği bir kaza ya da aldığı darbe sonucunda, sadece iki parçayı değiştirerek kiti eski haline getirebilmesi.

İlginizi Çekebilir
Sürücünün İsteğine Göre Değişen Elektrikli Motosiklet: Emula

Globe Scout 2. İçerik Fotoğrafı

2014 Transanatolia’da kullanılan versiyona kıyasla ağırlık olarak hafifletilerek hem elektrik hem de ışıklandırma sistemi geliştirilmiş. Son olarak rallideki derecelendirmeyi kolaylaştırmaya yarayan “Expedition Navigator Rally”, GlobeScout’un ralli organizasyonlarında kullanılmak üzere geliştirdiği bir cihaz. Ralli organizasyonlarının yarışçı adedi kadar kiralaladığı bu cihaza firma aktivite sırasında servis hizmeti de sağlamakta. Yarış esnasında geçilecek olan yol noktaları yüklenerek, yarışçılar bu noktalardan geçtiğinde hız noktaları tanımlanıp hız sınırı aşımı belirleniyor.

Yarış sonunda bilgisayardan bluetooth ile bu bilgilerin aktarılması ile yarışmacıların yaptığı zamanlar ve aldığı cezalar hesaplanmış oluyor. Böylece organizasyonların daha kolay derece hesaplaması sağlanmış oluyor. Yarışmacılar için kolaylığı da bu cihaz üzerindeki sayılara, verilere ve rotaya bakarak bakarak yolunu bulması. Dakar’da kullanılan bu sistemden sonra bir yenilik sayılan bu cihaz, yarışçılar ve organizasyon sahipleri için oldukça büyük bir kolaylık. Ayrıca 2016 Transanatolia’da yerini alacak olan GlobeScout Rally takımı, 2016 Dubai Rallisi’ne katılabilmek için sponsor arayışlarını sürdürmekte. Başarılı ve dinamik bir şirket olan GlobeScout’ı yarışçılara, organizasyonlara ve sektöre getirdiği yenilikler ve katkılardan dolayı kutluyoruz.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Akrapovic

Ducati’den Büyük Satış Rekoru!

REKLAM