GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış

Çeşitli Yazar: Alişan Fidan

GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış

Motovlogcular ve sürüşünü çekmek isteyen sürücüler için bir çok iyi haberler var! GoPro Hero 5, Hero 5 Session ve Karma Drone gün yüzüne çıktı.

Motosikletiniz ile yaptığınız sürüşleri kayıt altına almaktan hoşlanıyorsunuz değil mi? GoPro, Hero ailesinin yeni üyesini ve Karma drone’unu tam da bunun için üretti. Değişikliklere hep beraber bakalım...

 İki tane Hero modeli yerine bu sefer sadece GoPro Hero 5 var. 4k kalitesini 30fps ile çekebilirken 2k’yı 60 fps’de çekebiliyor. Görüntü stabilizasyonuna ve dokunmatik ekrana da sahip. Bu paket Hero 4 Black ve Silver’ın en iyi yanlarının bir araya gelmişi gibi.


GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış 1. İçerik FotoğrafıBunun dışında; su geçirmezlik özelliği artık standart hale gelirken, geo-tagging, ses kontrolü özellikleri de eklenmiş. ABD satış fiyatı ise 399 dolar olarak belirlenmiş. Türkiye fiyatı henüz belirsiz.


GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış 2. İçerik Fotoğrafı


Hero 5 Session artık 4k çekebilecek hale getirilmiş ancak boyutlarından dolayı dokunmatik ekrana sahip değil ve 299 dolarlık bir etikete sahip.

 

GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış 3. İçerik FotoğrafıYeni kameralara ek olarak GoPro yeni bir servisini de duyurdu. Eğer çok geziyorsanız GoPro Plus adlı bulut ağına kaydoluyorsunuz ve cihazınız içindeki tüm videolar buraya upload ediliyor. Uygulamanın yüklü olduğu tüm aygıtlar ile videolarınıza ulaşıp indirebiliyorsunuz ve ayrıca videolarınızı online olarak editleyebilme özelliği bulunacakmış. Bu sayede yolculuk sırasında çektiğiniz görüntüleri daha kolay yayınlamanız düşünülmüş. Bu hizmetin ücreti ise aylık 5 dolar olarak belirlenmiş.

 


GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış 4. İçerik FotoğrafıDrone çılgınlığına GoPro’da katılmış. Onu öne çıkartan şeyler gördüğümüz kadarıyla yüksek teknik özellikleri değil sadece kullanışlılığı. Tamamen katlanabilir olması sayesinde taşıması DJI Phantom’dan daha kolay. Ayrıca aynı zamanda çıkartılabilir bir stabilizörü var ve bu drone’a kameranın sürekli takılı olması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda bu stabilizör sayesinde çok daha net ve az sarsıntılı videolar çekmeniz mümkün.

 

DJI Phantom’da olduğu gibi acemi pilotlar için yapılmış otomatik iniş ve kalkış desteği mevcut. Karma’nın otomatik takip etme gibi bir özelliği yok fakat bu onu 800 dolarlık fiyatıyla (kamera hariç) bütçeye uygun kılıyor.

 


GoPro’nun Yeni Silahları Hero 5’e ve Karma Drone’a İlk Bakış 5. İçerik Fotoğrafı


Peki tüm bunlar motosiklet severler için ne anlama geliyor?

Eğer siz de sürüşünüzü çekmek istiyor ancak aksesuarıydı, ıvırıydı, zıvırıydı derken çıkan maliyetten korkarak vazgeçtiyseniz, yeni GoPro sayesinde maliyeti düşürürebilirsiniz.

Rakipleri ile olan karşılaşmalarında neler olacağını zaman belirleyecek fakat yükselen aksiyon kamerası trendi ile yükselen video sayısını hesaba katarsak kolay kullanılan araçlara sahip ürünlerin daha öne çıkacağı kesin zira ben dahil kimse sürüşünün ortasında kamera ayarlamakla uğraşmayı istemez.

YORUMLAR