Güncellenmiş Ducati 1299 Panigale Test Esnasında Yakalandı!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Güncellenmiş Ducati 1299 Panigale Test Esnasında Yakalandı!

Güncellenmiş Ducati Panigale 1299, 2017 için ufak tefek düzenlemelere işaret eden birkaç teknik değişiklikle birlikte Haziran 2016’nın son haftasında test esnasında görüntülendi.

Fotoğraflanan test motosikleti, Panigale serisi için şu anki güncel modeldekinden farklı lastiklerle görülüyor. Aynı zamanda aksesuar parçası olarak şu anda 2500€ gibi bir fiyatla halı hazırda bulunabilen Dünya Superbike racing stili yeni çift çıkışlı titanyum Avrapoviç egzozu bulunmakta.

Güncellenmiş Ducati 1299 Panigale Test Esnasında Yakalandı!  1. İçerik Fotoğrafı

2016 Ducati Panigale 1299


Güncellenen model, şu anki Brembo monoblok kaliperleri kullanmaya devam ederken bir diğer küçük değişiklik, şu anki modele kıyasla farklı şekilde döküme sahip olduğu görülen çatalın alt kısmıdır. Bu döküm, 2014 senesinde tanıtılan ultra-egzotik Ducati 1199 Superleggera ‘da kullanılan özel bir versiyondur. Ayrıca egzoz manifoldu açıklığı çevresinde şaside güncellenmiş oyuklar bulunurken, sürücü pegleri Superleggera’ya uyanlara oldukça benzerlik gösteriyor gibi görünüyor. Yenilenmis jant ve revize edilmis on süspansiyon gibi güncellenen özellikleri bulunuyor.


Güncellenmiş Ducati 1299 Panigale Test Esnasında Yakalandı!  2. İçerik Fotoğrafı

Test Esnasında Yakalanan Ducati


Ayrıca burada siyah olarak görülen ve karbon fiber olabileceği düşünülen yeni sele ünitesinin şekli tanıdık olsa da güncel motosikletten farklı olduğu açıkça görülüyor. Karakteri güncellenmiş ve kuyruk farı görünürlüğü arttırılmış. Ek olarak led ışıklar ile sele ünitesinin köşesini ayıran tek bir kısım olduğu görülüyor ki bunun yol yasalarına uygun olup olmayacağı henüz bilinmiyor.


Güncellenmiş Ducati 1299 Panigale Test Esnasında Yakalandı!  3. İçerik Fotoğrafı


İlave olarak bu modelin, firmanın İtalya’da 1-3 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan World Ducati Week (WDW) yani Dünya Ducati Haftası’nda ortaya çıkaracağını duyurduğu iki modelden biri olma ihtimali de bulunuyor. Kesine yakın olan bir şey varsa, o da bu modelin tamamen yeni bir model olmadığı, bu yüzden bunun bir güncel model ya da şirketin 90. Yıl dönümü kutlamalarıyla ilişkilendirilebilen “sınırlı sayıda üretim” gibi özele yakın bir model olması daha yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.


Ducati firması, Haziran aynın ortalarında, WDW’de ortaya çıkarmayı planladığı iki yeni modelden bir tanesinin halka açık sergilenecek şekilde, bir diğerinin ise 2014 senesinde orijinal Scrambler’da olduğu gibi bir konteyner içerisinde özel gösterim şeklinde tanıtılacağını teyit etmişti. Bu motosikletin hangi model olabileceği konusunda çok net bilgiler olmasa da ünlü 900SS’i yansıtan modern Retro spor bir motosiklet olabileceğini işaret eden fakat güncel Panigale’in motorunu kullandığını belirtilen güçlü söylentiler var. Bir diğer söylenti ise daha büyük kapasiteli bir Scrambler olabileceği yönünde, fakat bir yandan da özel tanıtım alanı bu modelin, Ducati’nin halı hazırda tasarladığı bir versiyon yerine gizemli, taze ve yeni bir kan olabileceğinin ipucunu veriyor olabilir.


Eğer Ducati’nin 1-3 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek Dünya Ducati Haftası’nda bu modeli tanıtacağını düşünürsek, geriye yeni bir model haberi daha kalıyor, onu da heyecanla bekliyoruz.

YORUMLAR