Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi!

Etkinlik Yazar: Özlem Köseoğlu

Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi!

Bonneville Tuz Çölü’nde başarılı geçen antrenmanlar sonrasında 274.2 mph (441.3 km)’lik bir hız ile dünyanın en hızlı Triumph’ı olan Triumph Infor Rocket Streamliner ile Guy Martin’in kara hız rekoru denemesi Eylül ortalarında gerçekleşecek.


Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi!  1. İçerik Fotoğrafı


TT’nin yıldız pilotu Guy Martin’in kullandığı Triumph Infor Rocket Streamliner, ünlü Bonneville Tuz Çölü’ne geri dönecek ve 11 mil (17 km) olan rotada şu anki 376.8 mil yani tam 606 kilometre olan rekoru kırmayı deneyecek. Test sırasında iyi bir zemin olmasına rağmen, takım zeminin henüz çok yüksek hızları kaldıramayacağından endişe etti.  Takım, FIM Pist Müdürü Mike Cook ile yapılan görüşmeler sonucunda, hız rekoru girişiminde uygun pist koşullarını sağlamak için Eylül ayını olabilecek en uygun tarih olarak hedefledi.


Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi!  2. İçerik Fotoğrafı


9 Ağustos’ta 274.2 mph (441.3 km) ile biten antrenman haftası, Triumph Infor Rocket Streamliner’ın ve pilot ‘in bir sonraki görev için hazır olduğunu göstermiş oldu. Streamliner ile geçen Martin’in ilk haftası, 1,000 beygir gücündeki makinaya hemen hükmedebildiğini kanıtladı. Böylece Guy Martin ve takımı, Takım Şefi ve Triumph Infor Rocket Streamliner’ın Tasarımcısı Matt Markstaller tarafından belirlenmiş tüm hedeflere ulaşmış oldu. Eylül ayındaki geri dönüş sorulduğunda Markstaller’ın yorumları şu şekilde oldu: “Bonneville’deki test haftamız boyunca harika işlere imza attık ve hız denememiz ile ilerlemek için iyi bir pozisyonda olduğumuzu hissettik. Guy, kullandığı Streamliner’a hızlı bir şekilde alıştı ve tuz üzerinde hakim olduğu motosiklet ve sürüş hızı bizi çok etkiledi. Son birkaç yıl içerisinde gördüğüm en iyi koşullardan bazıları vardı. İki teker üzerinde böyle bir rekor denemesi yaparken, koşullar, yeni bir rekor kırmamız için istediğimiz hıza ulaşma şansını verecek olan en iyi koşul olmak durumunda. Birkaç hafta daha beklememizin, bize çok daha iyi koşullar sağlayacağını ve rekor denememizi yapmamız için bizi uygun bir pozisyona sokacağını hissediyoruz. Triumph 2016 rekor girişimi, ikonik kıyafet markası Belstaff tarafından daha ileri düzeyde olmak üzere, isim ortağımız Global Cloud Uygulama Sağlayıcısı Infor tarafından destekleniyor.


Guy Martin Kara Hız Rekoru Eylül'e Ertelendi!  3. İçerik Fotoğrafı


Triumph Infor Rocket, 9,000 devirde birleşik 1,000 beygir güç üreten iki turbochargelı Triumph Rocket III motoru ile carbon Kevlar monokok bir yapı gösteriyor. Araç 25,5 fit yani 7,7 metre uzunlukta olup 2 fit (0.60 metre) genişlikte ve 3 fit (0.91 metre) boyunda. Metanol yakıtı ile çalışan Streamliner, Bölüm C (aerodinamik motosiklet) kategorisinde yarışıyor.

YORUMLAR