Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek!

Etkinlik Yazar: Özlem Köseoğlu

Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek!

2015 senesinde, Dünya Şampiyonası Organizasyonu, Bonneville Tuz Çölü’nde hava ve zemin koşullarının uygun olmamasından dolayı pek çok aktivite ve yarışla birlikte iptal olmuştu. Fakat durumu iyileşen ortam ve zemin sayesinde eskiye dönüş gerçekleşeceğe benziyor. İngiliz Triumph Motosiklet markası ve IOM TT yarışçısı Guy Martin, Ağustos 2016’da motosiklet dünya kara hız rekorunu kırmak için efsanevi Bonneville Tuz Çölü’ne geri döneceğini resmi olarak doğruladı.

Triumph’ın hedefi, sırf bu amaçla üretilmiş olan 1,000 beygir güzündeki Triumph Infor Rocket Streamliner ile halı hazırda 376.363 mph (605 km) olan rekoru aşmak. Özel amaçla üretilmiş Triumph Infor Rocket Streamliner’ı kullanacak isim ise Isle of Man TT yarışçısı ve birden fazla hız rekorunu elinde tutan Guy Martin. Trimuph’ın rekor girişiminin unvan ortağı, ileri destek veren kıyafet markası Belstaff ile Global cloud uygulamalarının sağlayıcısı Infor teknoloji şirketi.


Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek! 1. İçerik Fotoğrafı


Triumph Infor Rocket’a biraz göz atalım: Bu canavar, 9,000 devirde tam 1,000 beygir güç üreten iki turbocharged Triumph Rocket III motor ile karbon Kevlar monokok yapılı bir özellik göstermektedir. Motosiklet mi diyelim artık ne dersek diyelim, kendisi 25,5 fit yani 7,7 metre ve yaklaşık 1 metre uzunluğa sahiptir. Metanol yakıtı ile çalışan bu hız motosikleti, Bölüm C (aerodinamik motosiklet)’de yarışıyor.


Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek! 2. İçerik Fotoğrafı

1955 senesinde Bonneville'de Johnny Allen'ın rekor hızlarda kullandığı Triumph 'Devil's Arrow' (Şeytanın Oku)


Triumph, 1955 ile 1970 arasında “Dünyanın En Hızlı Motosikleti” ünvanını elinde tutarak kara hız rekoru kırmış bir tarihe sahip. Trimuph Aerodinamik Modelleri arasında Devil’s Arrow, Texas Cee-gar, Dudek Streamliner ve daha önce 245.667 mph yani 395.36 km/s gibi maksimum bir hızı başarmış olan Gyronaut X1’da bulunuyor.


Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek! 3. İçerik Fotoğrafı

Top Ack Attack


Bu arada günümüzün rekoru 2010’dan beri Top-Oil-Ack Attack Streamliner’ı kullanan ve 376.363 mph (605.697 km/h)’lik rekoru elinde tutan Rocky Robinson’a ait. Mart 2013’te kırılan bu rekor, FIM (Uluslararası Motosiklet Federasyonu) tarafından da onaylandı ve belgelendi.


Guy Martin, Kara Hız Rekoru Girişimini Triumph ile Gerçekleştirecek! 4. İçerik Fotoğrafı

Özellikle IOM TT yarışlarında birçok başarıya imza atmış olan başarılı hız tutkunu yarışçı Guy Martin


Guy Martin’in yorumlarına bir göz atalım: “Bu yaz, Triumph Infor Rocket Streamliner’ı ilk defa Bonneville tuzlarına çıkarmak için sabırsızlanıyorum. Triumph mühendisleri, iki teker kara hız rekorunu kırmamıza olanak sağlayacak olan inanılmaz bir makine tasarladılar.”


Bir simge olan Bonneville ismi, Johnny Allen’ın rekor kıran 193.72 mph yani 311.76 kilometreye ulaşması ile Eylül 1956’da kara hız rekoru ile ortaya çıktı. Bonneville isminin kullanıldığı Triumph T120 Bonneville modeli ise Earls Court Bike Show’da gözler önüne serilmişti ve 1959’da satışa sunulmuştu.

YORUMLAR