Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?

Harley-Davidson’ın ses getiren ilk elektrikli motosiklet projesi LiveWire 2014 senesinde ortaya çıkmıştı ve o dönemden beri de firma, Amerika, Kanada ve Avrupa’daki yetkili satış bayilerinde meraklı sürücülere test imkanı tanımaya devam ediyor. Haziran 2016 ortalarında ise bu tür benzer bir motorun 5 sene içerisinde firmanın üretim hattına gireceği haberleri geldi.

HD Motor Şirketi’nin Global Satınalma Genel Müdür Yardımcısı Sean Cummings, gelecek 5 sene içerisinde, HD müşterileri için elektrikli motosiklet üreteceklerini açıkladı. Bu haber, Mission Motors yardımıyla tasarlanan tanıtım modeli, HD LiveWire Elektrikli Motosiklet Projesi’ni ortaya çıkarmasından neredeyse 2 sene sonra geldi.  

Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?  1. İçerik Fotoğrafı
Harley Davidson Project LiveWire

Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?  2. İçerik Fotoğrafı
Victory Empulse TT

Gerçi bu açıklamanın arkasındaki detaylar zayıf kalsa da bu haberin, ezeli rakip Victory markasının Victory Empulse TT Elektrikli Cadde Motosikleti ile IOMTT ve Pikes Peak Uluslararası Hill Climb Yarışı gibi programlarda göstermiş olduğu cesaretine bir cevap olarak düşünülebilir. Victory, Brammo Empulse firmasını satın aldıktan sonra 2015 senesinde güncellenmiş bir elektrikli model olan Victory Empulse TT’yi ortaya çıkarmıştı.

Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?  3. İçerik Fotoğrafı
Klasik Harley Görünümünden Farklı Bir Spor Tasarıma Sahip Elektrikli LiveWire

Yeni modellerin teslim süreleri, konsept halinden tam donanımlı bir motosiklet olarak tamamlanmasına kadar kabaca 3 ile 5 yıl aldığından, sadece farklı bir yakıt deposu ve farklı model ismi yazan harfler değil ayrıca gerçekten bir mühendislik ve tasarım çalışması gerektiğinden bu açıklamanın şu an için biraz erken olduğunu düşünmek pekte yanlış olmaz. Asıl haber, henüz başlangıç olan bu yeni model üzerindeki ilk çalışma ile HD’nin elektrikli projesi için yeşil ışık yakması ve piyasaya LiveWire’ın ticari anlamda yaşayan bir versiyonunu çıkarmaya kendini adaması olabilir. Modelin, satışta olmadığını belirtmeden geçmeyelim.

Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?  4. İçerik Fotoğrafı
LiveWire Modelin, Şarj Durumunu ve Hız Bilgisini Gösteren Göstergesi

Geçmişte bir yandan şansı varken Harley-Davidson’ın batmakta olan yüksek performanslı elektrikli motosikletler üretmekte usta şirket Mission Motors’u almadığını görmek ve bir yandan da elektrikli projesi üzerinde çalışacak deneyimli teknisyen arayışı içerisine girdiğini izlemek oldukça şaşırtıcı bir durum olarak proje tarihinde yerini alıyor.

Harley, Caddede Elektrikli Dünyaya Hazır mı?  5. İçerik Fotoğrafı

HD’nin, teknik doğasında olmamasına rağmen tescilli elektrikli güç aktarımı tasarlamak, firmanın elektrikli motosikletler ile uzun dönem başarısı için kesinlikle bir kilit nokta olacaktır. Bir diğer taraftan da Harley-Davidson’ın ebedi Cruiser, Bobber ve Chopper statükosundan oldukça uzak bir bakış açısıyla yüz yüze olan markanın, özdeşleşmiş çekirdek müşteri kitlesini yatıştırmakta zorlanacağı da kesin bir durum.

Sonuçta durum ne olursa olsun, Harley-Davidson markasının yarattıklarını görmeye kesinlikle her zaman meraklıyız.  

YORUMLAR