Harley-Davidson'dan 500cc V-Twin Sesleri

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Harley-Davidson'dan 500cc V-Twin Sesleri

İkonik Amerikan markası Harley-Davidson 500cc'lik modelin yolda olduğunu bildirdi, üstelik bir elektrikli Harley de gündemde.

Kullanıcılarının geri bildirimleri ve isteklerini temel alarak hayata geçirdiği “Rushmore” projesi ve “Twin-Cooled” sıvı soğutmalı yeni motor teknolojisiyle gündemi sarsalı yalnızca birkaç hafta olmasına rağmen Milwaukee'li firma,  gelecek planları doğrultusundaki çalışmalarını hararetli şekilde devam ettiriyor. Harley-Davidson'dan Matthew Levatich firmanın yeni bir 500cc'lik model üreteceğini ve elektrikli bir Harley-Davidson'ın da  akıllarda olduğunu doğruladı.

 

Aslında 500cc'lik bir Harley kulağımıza çok da yabancı gelmiyor çünkü bir süre önce düşük cc'li bir V-Twin'in Hindistan pazarı için üretileceği haberleri basında dolaşmıştı. Böyle bir Harley-Davidson modeli çelik ve krom yığını heybetli kardeşleriyle kıyaslandığında ufak tefek bir motosikletmiş gibi görünse de ortalama motor hacminin 200 cc olduğu Hindistan'da yine oldukça yapılı bir motosiklet gibi kalacaktır. 500 cc'lik Harley-Davidson'ın bir diğer artısı da özellikle Avrupa pazarında ehliyet için gereken hacim-güç sınırlaması konusunda markanın hayranı çaylak sürücüler için Harley-Davidson'la motosiklet kullanmayı öğrenmeye olanak yaratması. Şu an için bir adı olmayan bu 500cc'lik V-Twin Harley'i 2014 Indian Auto Expo'da Şubat ayında görmemiz mümkün.

 

Harley-Davidson'ın 110. yılı kutlamalarında konuşan Levatich söz konusu model için: “Kıvrak, hafif, alçak seleli, uyumlu gaz ve frenlere sahip. Onu sürdüm, harika gözüküyor, harika sesi var, o bir Harley ve fiyatı da mantıklı.” şeklinde konuştu.

 

“Motosikleti mümkün olduğunca çabuk şekilde yollara salmayı istiyoruz ancak her şey doğru ve eksiksiz olmalı. Yeni motorlar karmaşıktır, sağlamlık, dayanıklılık ve güvenilirlik açısından sorunsuz olduğundan emin olmalıyız. Öte yandan şasi ve diğer şeyler bu açıdan daha kolay.”

 

Amerikan malı olması ve sürücüsüne bir motosiklete binme hissinden daha da fazla olarak “Amerikan Rüyası”nı yaşatmasıyla tanınan Harley-Davidson'ın üretimi Hindistan'a kaydırması ile özellikle markanın sevenlerinde yarattığı endişe ile ilgili olaraksa Levatich: “ Harley'in Amerikan üretim kalitesine sahip olması insanlar için çok önemli. Amortisörün veya başka parçaların nereden geldiğini gibi konularınsa pek önemi yok ama esas olarak aracın Amerika ruhuna sahip olması gerekir.

Harley-Davidson'ın Hindistan ve Brezilya'da üretim tesisleri var. Bu tesislerin üretim standartlarını yükseltip uzmanlaştırarak Hintdistan'daki müşteriye daha çabuk ulaşabilmeyi düşünüyoruz. Artık bu tip şeylere karşı daha açık bir zihinle bakıyoruz ancak motosikletin “Made in America” olması, Amerikan kalitesine ve ruhuna sahip olmasının önemini anlıyoruz ki bu müşterilerimizi en çok ilgilendiren öğelerin başında.”

 

Levatich aynı zamanda elektrikli Harley-Davidson projesinin düşünüldüğü kadar uzakta olmadığını da belirtiyor. “Bazen kendime soruyorum, bir elektrikli Harley olsa ne olur...İnsanlar “Hayatta olamaz!” diyorlar. Ama neden olmasın? Mühendislerimiz bu konu hakkında oldukça heyecanlılar. Peki olursa bir Harley'e benzer mi, onun gibi gürler mi, onun gibi hissettirir mi? Dahası acaba duygusal ve ağız sulandırıcı olur mu? Ben bunun olmasını sağlayacak bir yol olduğuna inanıyorum, ve bu çok heyecan verici olacak.

YORUMLAR