Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire

Yeni Model Yazar: Moe

Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire

Dünyaca ünlü Amerikan motosiklet üreticisi Harley Davidson, “Project Livewire ” adını verdiği elektrikli motosikletini görücüye çıkardı.

Amerikan firma, geleceğin enerji kaynağının elektrikten geçtiğine inandığından olsa gerek tarihinde ilk kez (yakıtı adeta içen diğer H-D motosiklet modellerinin aksine) çevre dostu, elektrikli bir motosiklet üretiyor.

 

Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire 1. İçerik Fotoğrafı

 

Tüketiciye yönelik bir araştırmanın ürünü olan motosikletin amacı, müşterilerin bu “geleceğin Harley Davidson”ını  projesinden beklentilerini ve geri bildirimlerini daha net görebilmek. Bu özelliği ile ilk defa büyük çaplı motosiklet üreten bir firma elektrikli motosikleti de seri imalata hazır hale getirmiş oluyor.

 

Livewire elektrikli motosikletini müşteriler ile buluşturmak adına Harley-Davidson, Haziran sonunda başlayacak olan ve Amerika’nın meşhur güzergahı “Route 66” üzerindeki 30 bayiyi kapsayan bir tur organize edeceğini duyurdu. 2015 yılında motosikleti Kanada ve Avrupa’da da test sürüşüne açacağını belirten firmanın ilerleyen aylarda hangi ülke ve bayileri ziyaret edeceklerini açıklaması bekleniyor.

 

Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire 2. İçerik Fotoğrafı

 

Motosikletin tasarımına gelecek olursak, lityum-iyon pilleri ve elektrik motoruna rağmen mat siyah-siyah hatları ve V-Rod tarzı kaslı deposu ile Lİvewire, hala kendisinin Harley ailesinin bir parçası olduğunu hissettiriyor.

Ters teleskopik ön çatallar, 10 parçalı, kırmızı şeritli spor jantlar; vites göstergesi, şarj durumu, hız, odometre ve tripmetrenin bulunduğu tamamen dijital ekran ayrıca dikkatleri çekiyor. Önde radyal tek disk fren ön takım için yeterli görülürken, gidonda herhangi bir debriyaj manetinin bulunmaması da maalesef vitessiz klasik elektrikli motosiklet özelliklerini yansıtıyor. Çift taraflı arka maşa, yuvarlak hatlara sahip (bu sefer biraz daha modern bir dokunuşla LED) ön far, kayışlı güç aktarımı, geniş arka lastik ve takiben geniş hugger ise motosikletin Harley mirasını devam ettiren parçalar arasında.

 

Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire 3. İçerik Fotoğrafı

 

Yaklaşık 74 beygir güce sahip olan motosiklet ile bir full şarjda 160 km’lik bir mesafe kat edilebildiği rivayet ediliyor. İçten yanmalı diğer kardeşleriyle benzer hatlara sahip olsa da, Livewire modern dizaynıyla daha genç ve dinamik bir kitleyi hedef alıyor. Harley Davidson Pazarlama Müdürü Hans Richer’a göre sadece egzoz sesi ile bile kendini diğer motosikletlerden ayırt edebilen Harley’in bu geleneğini Livewire’da da görebilmek ya da daha doğrusu, duyabilmek mümkün olacak. Diğer içten yanmalı veya elektrikli motosikletlerden kendini ayırt ettirebilmek adına, bir savaş jetini andıran kendine özgü bir sese sahip olduğu bilgisini veriyor Richer.

 


Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire 4. İçerik Fotoğrafı
Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire 5. İçerik Fotoğrafı


  

Avrupa’ya ve Türkiye’ye gelmesini şimdiden merakla beklediğimiz Lİvewire’ın ilk videosu ise şu şekilde:

 

 

 

Harley Davidson’dan Elektrikli Motosiklet: Livewire 6. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR