Hayalet Avcıları 2015 YZF-R1'i yine yakaladı.

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Hayalet Avcıları 2015 YZF-R1'i yine yakaladı.

Yamaha'nın 2015 yılı için uzun süredir beklenen sürprizi YZF-R1'in yeni görüntüleri kamerelara yakalandı.

1000 cc'lik superbike sınıfı üyeleri arasında değişim ve gelişim sırasında sona kalan isimlerden olan Yamaha'nın cross-plane kranklı yarışçısı YZF-R1 uzun süredir motosiklet dünyasında 2015 modeli ile bir hayalet gibi gezmeye ve ara sıra kendisini gizlice göstermeye devam etse de elde edilen son görseller ve ortaya çıkış zamanının daha da yaklaşmasıyla birlikte doğruluğu güçlenen söylentilerle son şeklini belli eder gibi oldu. İlk olarak üç silindirli olacağı yönünde çıkan dedikodulara rağmen yeni modelin de eskisi gibi dört silindirli bir motora sahip olacağı Yamaha tarafından sahiplenilen CP4 isminden anlaşılıyor. (ailenin üç silindirli üyesi MT-09 CP3 ve çift silindirli MT-07 CP2 olarak adlandırılıyor.)

 

Motorda silindir sayısı bakımından bulunmayan değişim elimize geçen bu son casus fotoğrafla tasarım konusunda da eski modelle aralarında pek fark bulunmadığını gösteriyor. Gövde yapısı ve jantları ile kendinden önceki R1'e oldukça benzeyen motosikletin elbette göze çarpan en büyük farklılığı sele altındaki çift egzozun yerini geleneksel şekilde sağ alt tarafta konumlandırılmış susturucuya bırakması.

 

Yine de yenilenmek için bu kadar uzun süre bekleyen Yamaha'nın en güçlü yarışçısı üzerinde yapacağı değişim yalnızca tasarım alanındaki ufak dokunuşlarla kalmayacaktır. Hele ki sınıfında BMW S1000RR, Kawasaki Ninja ZX-10R ve Aprilia RSV4 gibi bir yığın elektronik sisteme ve güce sahip rakipler varken yeni YZF-R1'in de performans anlamında teknolojinin son ürünlerinden olan çekiş kontrol sistemleri, anti-wheelie veya elektronik süspansiyon gibi özelliklerden yararlanıyor olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

YZF-R1 ile ilgili söylentilerden bir tanesi de iki farklı versiyona sahip olacağı. Şu an için isimleri R1M ve R1S olarak anılan bu iki farklı modelden M olanının BMW HP4 ve Honda Fireblade SP gibi bir üst sınıf superbike sınıfına girecek olan üye, S olanınsa standart model olacağı tahmin ediliyor. Yamaha'nın yeni ve motosiklet dünyasında çok sağlam bir yeri olan YZF-R1'i için bekleyişin, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayında yapılacak olan Köln Intermot fuarında son bulacağı söylentileri artarken Yamaha da yepyeni makinesini göstermek için sabırsızlandığını belirtiyor; o sabırsızlığı bir de bize sorun!

YORUMLAR