Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe

İzmir’de bir ilk! Motosiklet tutkunlarının uğrak yeri olan Rider’s Cafe’deyiz. Gelin beraberce Rider’s Cafe’yi ve hizmetlerini yakından tanıyalım.

Motosiklet aksesuarları satan bir mağaza düşünün, bir de motosiklet temalarıyla dolu birçok dekorun kullanıldığı ve birbirinden lezzetli yemeklerin bulunduğu bir kafe. İşte size Rider’s Cafe. Öyle ki kasklarınızı duvara asacağınız özel aparatlar bile en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Motosiklete dair her şey elinizin altında... Şehir içinde bir kafeye gidip de kalabalıktan motosikletimize park yeri bulamama sorunu hepimizin en az bir kere mutlaka başına gelmiştir. Kafenin hemen önünde yer alan ve motosikletinizi rahatça bırakabileceğiniz bir park yeri olması da büyük bir avantaj olarak sizi rahatlatıyor ve motosikletinizle karşılıklı yemek yemenizi sağlıyor.

Rider’s Cafe’nin sahibi olan, aynı zamanda İzmir’de uzun zamandır motosiklet eğitimi veren eğitmen Sedat Karayılanoğlu ve direksiyon eğitmeni olan eşi Pınar Karayılanoğlu’nu dinleyelim.Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 1. İçerik FotoğrafıMotorOn: Öncelikle hayırlısı olsun. Rider’s Cafe’yi açma fikri ne zaman ve nasıl oluştu?


Sedat Karayılanoğlu: Bundan tam 10 yıl önce kalabalık bir grup olarak bir kafede toplantı yapmak amacıyla dostlarımızla buluşmuştuk. Fakat kalabalık olunca uygun yer bulmakta zorluk yaşamıştık. Aslında o zamanlarda aklımıza düşmüştü Rider’s Cafe’yi açma fikri. Sadece motorcuların gelip motosikletle ilgili görüşlerini paylaştığı, bilgi aldığı, fikir alış verişinde bulunduğu bir yer olsun istedik. Ortak payda motosiklet, sadece motosikletle ilgili bilgilerin paylaşıldığı bir yer olsun niyetiyle başladık. Rider’s Cafe, bu fikirler ışığında 2015 tarihinde resmen doğmuş oldu. Fakat kafeye, motosiklete yeni başlamak isteyen arkadaşlarımızdan “Nasıl ve nereden başlamalıyız?” şeklinde sorularıyla gelmeye başlayınca, Rider’s Cafe, düşüncelerimizi de aşarak sadece motosiklet kullanan ziyaretçilerimiz için değil motosiklete merakı olan ve bu konuda bilgilenmek isteyen kişilere de ciddi anlamda hizmet vermeye başlamış oldu.


Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 2. İçerik Fotoğrafı


M.: Kafeden aksesuar kısmına geçecek olursak, aksesuar bölümü ekleme fikri nasıl gelişti? Her ikisini yürütmekte zorluk yaşıyor musunuz?


S.K.: Motosiklet aksesuarına girişimiz de şöyle oldu aslında: motosiklet aksesuarları ve satış mağazaları İzmir’de genelde Kahramanlar tarafında bulunuyor ve Karşıyaka’da da ciddi bir potansiyel olmasına rağmen burada bir iki firmanın dışında çok büyük bir yer bulunmuyor. Buradan hareketle, daha kapsamlı bir konsept oluşturma kararı alarak aksesuar satışına da başlamış olduk. Bir de bu konudaki en büyük avantajımızın çalışma saatlerimiz olduğunu söyleyebilirim. Çünkü genelde motosiklet mağazaları 19:30 ya da 20:00 gibi kapatırlar, ama biz 24:00’ye kadar açığız.


Motosiklete gönül veren dostlarımıza, bir eksikleri olduğunda iş çıkışlarında bile rahatlıkla gelip alışverişlerini yapabilme şansı sunuyoruz. Ayrıca kendimizin güvenmediği ve kalitesiz bulduğu hiçbir ürüne, Rider’s Cafe’de yer vermeme kararı ile yola çıktık. Buradaki ürünlerin tamamı altına imza atacağımız ürünlerdir. Diğer sorunuza gelirsek, kafe ve aksesuar satışını bir arada yürütmekte kesinlikle hiçbir zorluk yaşamıyoruz, çünkü aynı mesaiyi her iki tarafa da harcamış oluyoruz.
M.: Aksesuarlardan yani markalardan bahsedebilir misiniz?


S.K.: Ixon daha çok olmak üzere genelde Revit ve Ixon ağırlıklı çalışıyoruz. Schima ve Ixon eldivenlerimiz, kasklarda da Airoh, Givi ve Arai modellerimiz bulunuyor. Bunun dışında yeni ürünlerimiz de ilerleyen zamanlarda Rider’s Cafe’ye gelecek. Şunu da belirtmeliyim; Rider’s Cafe’deki ürünlerin kalitesine biz kefiliz ve amaç para kazanmak yerine doğru ürünleri insanlara doğru lanse edebilmek.


Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 3. İçerik Fotoğrafı


M.: Biraz da kafeden bahsedelim. Hizmetleriniz neler? Açık olduğunuz saatler ve hitap ettiğiniz kesime değinir misiniz?


Pınar Karayılanoğlu: Her gün açığız. Sabah 08:30 gibi açıyoruz, akşam 24:00 ya da 01:00 gibi kapatıyoruz, hatta yazın günler uzun olduğu için saatler sarkabiliyor. Genelde aperatif menülerimiz, günlük menülerimiz, özel tatlılarımız var. Alışveriş yapan müşterilerimiz de bir soluklanıp kahve içme ihtiyaçlarını burada rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Bazen “Sadece motorcular mı geliyor, biz de oturabilir miyiz?” gibi sorularıyla da karşılaşıyoruz. Rider’s Cafe, herkese açık. Sadece bir şeyler yiyip içmeye gelen çoğu müşterilerimiz ile laf dönüp dolaşıp mutlaka motosiklete geliyor, herkesin bu konuda içinde bir şeyler olduğuna inanıyorum.
M.: Rider’s Cafe, İzmir’de nerede kalıyor?


P.K.:Yerimiz Bostanlı Atakent ayırımında bulunuyor. Zübeyde Hanım Başkent Hastanesi’nin ana binasının çaprazındayız. Herkesin rahatlıkla bulabileceği bir yerdeyiz ve iki teker ile ilgili olan, olmayan herkese hitap ettiğimize inandığımdan herkesi kafemize bekliyoruz.


Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 4. İçerik Fotoğrafı


M.: Gördüğümüz kadarıyla nezih bir mekan. Rider’s Cafe’de ne tür organizasyonlar ve etkinlikler düzenleniyor? Varsa gelecekteki etkinlikler neler?


P.K.: Doğum günleri, motosiklet gruplarının toplantıları, kendi toplantılarımız, eğitimlerimiz oluyor.


S.K.: Farklı grupların gelip kafemizde toplantılar düzenlemesi bizi oldukça keyiflendiriyor. Grupların rahat oturacağı yer bulmaları bazen zor oluyor. Fakat bize bir telefonla ulaşan arkadaşlarımızı hazırlık yaparak karşıladığımızda iyi vakit geçirmelerini sağlamış oluyoruz. Gelecekteki bazı etkinliklerden bahsedecek olursak, her üç ayda bir düzenleyeceğimiz etkinliklerde, sadece motosiklet kazalarına yönelik değil ev kazaları, yaralanmalar, yanıklar gibi ilk yardım eğitimlerine yer vererek, insanların doğru bilgilendirilmelerine destek vermeyi planlıyoruz. Sadece motosiklet kullanıcılarının değil ev hanımlarının, öğrencilerin, çocukların yani herkesin bu bilgi paylaşımından faydalanmasını bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz. Kısaca Rider’s Cafe’nin adının “Bilgi Cafe” olması için gayret gösteriyoruz. Motosiklet kültüründen motosiklet eğitimine, ilk yardım eğitimlerinden cerrah arkadaşımızın vereceği damar sağlığı seminerine kadar farklı konularda doğru insanları bir araya getirip bir arada tutmaya çalışıyoruz.


Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 5. İçerik FotoğrafıHem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 6. İçerik Fotoğrafı


M.: Gezi düzenleme şansınız oluyor mu?


P.K.: Elbette. Bizim düzenlediğimiz geziler oluyor ve bu sene ayrıca yurt dışı gezileri yapmayı planlıyoruz. Sakız, Makedonya başta olmak üzere organizasyonları tarafımızdan düzenlenen turlar planlamaktayız. Motorcuların ortak noktası olan Rider’s Cafe’nin, bu konularda da sağlam bir nokta olmasını diliyoruz. Rider’s Cafe’de detayları paylaşıyor olacağız. Düzenlenen gezilerimize herhangi bir eğitmenden kontrol ve yol eğitimi almayan arkadaşlarımız katılamıyor. Tek hedefimiz doğru insanları bir araya getirmek ve ortaya doğru şeyleri çıkarmak.


Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 7. İçerik Fotoğrafı


M.: Rider’s Cafe için gelecek planlarınız, varsa projeleriniz nelerdir?


S.K.: Daha çok motosikletle ilgili minik bilgilerin paylaşılacağı moto sohbetler yapmayı planlıyoruz. İlerleyen zamanlarda Rider’s Cafe’de yeni çıkan motosiklet lansmanları ve ürün tanıtımlarının yapılmasını planlıyoruz. Yaz için şimdiden dört tanıtım planlandık. Örneğin çok fonksiyonlu Sena kulaklıkların kullanımlarıyla ilgili yakında bir toplantımız olacak. Montlarımızı nasıl yıkamalıyız, kask temizliği nasıl yapılmalı gibi yan ürün kullanımı ve benzer konularda bilgiler aktarmayı planlıyoruz. Bir anlamda iki tekere gönül veren sürücü arkadaşlarımızın güvenli ve keyifli motosiklet sürmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bütün bu yaptıklarımızla ve gelecekte yapmayı planladığımız aktivitelerle, Rider’s Cafe’nin Türkiye’ye örnek olmasını ve her ilde bir Rider’s Cafe olmasını diliyoruz.


Hem Kafe Hem Aksesuar Mağazası İzmir Rider’s Cafe 8. İçerik Fotoğrafı


M.: Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Motoron Dergisi’ne, motosiklet camiasına kattığı katma değerden dolayı gerçekten teşekkür ederiz. Bize vakit ayırıp bizleri tanıtmak evet bizim için gurur verici ama böyle bir ortamın yaratılmasından dolayı sizlere tekrar çok teşekkür ediyoruz. Organizasyon ve etkinlikleri takip edip daha fazla bilgi almak isteyen okuyucularımız için Facebook adresi:

https://www.facebook.com/pages/Riders-Cafe/968908306463195?fref=ts

 Son olarak Cahar Dudayev Cad. No: 158/B Karşıyaka/İzmir adresinde bulunan Rider’s Cafe’ye sektöre daha çok motosiklet tutkunu kazandırdığı için ve hizmetlerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Güzel İzmir’de, Rider’s Cafe gibi motosiklet sürücülerine önem veren, onları her anlamda düşünen bir mekan olduğu için gerçekten şanslıyız. Ne diyelim, daha nice Rider’s Cafe’lere.

YORUMLAR