in

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat!

Yazar: Doruk Kurtoğlu

Sıfır bir motor aldığımızda ellerimizin kirleneceği pek aklımıza gelmez. Ancak motor sahibi olmak her daim motorunuzla uğraşırken ellerinizin kirleneceği anlamına gelir. İşte elleriniz kirlenirken size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz ve olmazsa olmaz 10 araç-gereç…

10. Tas

Kim garajının mahvolmasını ister ? Tas ya da leğen gibi oval hacme sahip olan herhangi bir alet yağ değiştirirken kullanılmış atık yağın etrafa yayılmamasını sağlıyor.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 1. İçerik Fotoğrafı

9.WD-40

Su ile yer değiştirerek pası önleyen ve yağ çözen mucizevi formül hepimizin bildiği üzere WD-40. Debriyaj tasından gaz teline , hatta anahtarla sorun yaşayan kontağa kadar her yerde kullanabileceğimiz bir sprey.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 2. İçerik Fotoğrafı

8.Alet Seti

Bir şeyler tamir etmiş herkese tanıdık gelen basit bir alet setine ihtiyacımız var. İçinde pense , kargaburnu , yan keski  bulunan bu set , size kablo kesiminden vida sıkımına , hatta amortisörleri ayarlarken bile yardımcı olacaktır.

 

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 3. İçerik Fotoğrafı

 7.Sehpa

Her ne kadar motosiklet sehpaları yarış motorları içinmiş gibi gözükse de tüm motorlar için birçok işlemi kolay hale getirir, örneğin zincir yağlama. Eğer motorunuzda orta sehpa varsa bu da aynı işi görecektir .

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 4. İçerik Fotoğrafı

6.İngiliz Anahtarı

Garajların vazgeçilmezi olan ingiliz anahtarları birçok işte yardımınıza koşacaktır. Çeşitli varyasyon ve boyutları olan bir set ya da uzayıp kısılarak her boyuta ayarlanabilen tek bir anahtar almak size kalmış.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 5. İçerik Fotoğrafı

5.Multimetre

Akünün voltajı , sigorta kesintileri ya da bujileri kontrol ederken işinize yarayacak olan bu multimetreyi seçerken fiyatına göre değil kullanılabilirliği ne göre seçin.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 6. İçerik Fotoğrafı

4.Zincir Bağlama Aparatı

Şaftlı ve kayış aktarmalı motor sahipleri bu konuda şanslılar , bu ürüne ihtiyaçları yok fakat günümüz motorlarının neredeyse yüzde 90’ının zincirli olduğunu varsayarsak birçoğumuzun ihtiyacı olan bir alet. Bu arada çin ürünlerinden kaçınmazını tavsiye ediyoruz lakin işlevini tam yerine getiremeyebiliyor. Belki yılda sadece bir kere işinize yarar ancak seyahat halinde zincirinizin koptuğunu varsayarsak eminiz ki bu ürüne şükredeceksiniz.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 7. İçerik Fotoğrafı

3.Lokma Takımı

Çeşitli boy ve varyasyonları ( mafsallı vb. ) olan bu alet  ile sıkamayacağınız vida yok. Altlardaki ve normal anahtarlarla sıkılamayan vidaları mafsallı lokmalar ile saniyeler içinde  kolayca sıkabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek husus birçok parçası olduğundan kolayca kaybolabiliyor olması.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 8. İçerik Fotoğrafı

2.Tornavida Takımı

Herkesin bildiği basit bir tornavida takımına  birçok parçada ihtiyaç duyuluyor. Halihazırda bazı motorlarda akünün yanında içinde küçük tornavidaların olduğu bir alet çantası bulunuyor .

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 9. İçerik Fotoğrafı

1.Motorunuzun Kitapçığı

Her ne kadar bir alet edevat olmasa da en önemli parça motorumuzu alırken verdikleri kitapçık. Hidrolik değişimlerinden tutun amortisör ayarlarına , yağ değişiminden sigorta aksamına kadar tüm bilgileri bulabileceğiniz bu kitap listenin en önemli parçası.

Her Motorcunun İhtiyacı 10 Alet-Edevat! 10. İçerik Fotoğrafı

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Restorasyon Dizisi Bölüm IV

CSS Yeniden İstanbul Park’ta

REKLAM