Hiç İstemediğiniz Halde Limitlerinizi Zorladığınız Oldu Mu?

Yetkisiz Servis

Hiç İstemediğiniz Halde Limitlerinizi Zorladığınız Oldu Mu?

Yetkisiz Servis

Motoron Dergisi Yazarı

Motosiklet sürücüleri için dışarıdan birçok yorum yapılıyor, eleştiriler yapılıyor ancak çok az kişi gerçekten gidip de motosiklet kullanıcılarıyla konuşuyor, onların yaşadığı sorunları dinliyor ve anlamaya çalışıyor. Özellikle, motosikletçiler ülkemizde birçok sorunla karşılaşıyor. Bu sorunları anlamanın yolu aslında çok basit, sürücüler ile yapılacak olan birebir çalışmalar, onların sorunlarını direkt olarak kendilerinden dinlemek ve onları anlamaya çalışmak, bu yaşanan sıkıntıları çok daha hızlı ve kalıcı bir şekilde giderecektir.


Avustralya hükümeti tam da bu nokta da çok önemli bir anket çalışması yapmış. Anketin adı ise ‘Motosiklet kullanıcılarının davranış ve yönelimlerini etkileyen psikolojik ve sosyal faktörler’. Anket çalışması birebir olarak motosiklet sürücüleriyle çalışılarak yapılmış ve içerisinde tam da motosikletçilerin karşılaştığı sorunlara değinilen sorular bulunmakta. Anketin bir diğer güzel yanı ise, soruların cevaplarının ‘katılıyorum’, ‘katılmıyorum’ şeklinde kısa cevap olarak değil, kişinin sorulan soruya istediği gibi cevap vermesini sağlayan, düşüncelerini birebir aktarmasına olanak veren açık uçlu sorular olması olmuş. Buda bize, motosiklet sürücülerinin deneyimlerini ve düşüncelerini net olarak gözlemleme şansı veriyor. Çalışma sonucunda ortaya çok ilginç ve değerli sonuçlar çıkmış. Bunlardan bir tanesi, motosiklet kullanıcılarının sorunlarının bir kısmının aslında diğer motosiklet kullanıcılarıyla alakalı olduğu, yani araba sürücülerinin hataları, yolların kötülüğünün vb. sorunların yanında diğer motosiklet kullanıcıları da kişinin motosiklet sürerken ki davranış ve yönelimlerini etkileyebiliyor. Bu yazı da sizler için bu sorulardan bir tanesini seçtim. Gelin birlikte soru neymiş ve motosiklet kullanıcıları tarafından nasıl cevaplar verilmiş bunu inceleyelim.


Soru:


Daha önce hiç, motosikletinizi tercih etmediğiniz bir şekilde kullanmak için baskı hissettiğiniz oldu mu? Olduysa, buna sizi ne itti?

Cevaplar:

• Eğer sizden daha deneyimli ve yetenekli sürücülerle birlikte sürüyorsanız, onlara yetişmek için bir baskı hissediyorsunuz ya da en azından kendinizi ve yeteneklerinizi geliştirmek için bir baskı duyuyorsunuz. Veya sizde onların tattığı heyecanı yaşamak için bir baskı hissediyorsunuz. Ama yine de ne olursa olsun, bence her türlü akran baskısına hayır deme seçeneğimiz var. Mesela motosiklet sürerken, onlara uymadığım gruplar var, çünkü onlar artık benim limitlerimi fazlasıyla aşıyorlar. Bende o yüzden onlarla sürerken kendi halimde takılıyorum’

• 'Bu ego ve testosteron… Eğer birisi seni gelip hızla geçerse, sende peşinden gidip onu yakalamak istiyorsun’

• 'İnsanlar grup halinde sürdüğü zaman geride kalmak istemiyor. Bu yüzden de ellerinden geldiğince diğerlerini yakalamaya çalışıyor. Çünkü diğerlerinin ‘Aa, bak çok geride kalmış!’ demesini istemiyor. Yaşlı insanlar bunu çok önemsemiyor, ancak gençler… Kendilerini güvenli hissettiği limitlerden çoktan uzaklaşmış olsalar bile diğerlerinin hızına yetişmek için gözlerini karartıyorlar.’


Eğer yeni bir motor aldıysanız ve birkaç arkadaşınızla birlikte sürüyorsanız, kendinizi utandırmamak için onlara yetişmeye çalışıyorsunuz ve içinizden sürekli ‘bunu yapabilirim!’ ‘hayır, sanırım yapamayacağım’ ‘hayır yapabilirim’ ‘yok, yok yapamayacağım!’ diye geçirip duruyorsunuz.


Evet, bunlar verilen cevaplardan bazılarıydı. Genel olarak cevapları incelediğimizde görüyoruz ki motosiklet sürücülerinin bazıları kendilerini kontrol etmeye çalışsalar bile gerek akran baskısı, gerekse bir şekilde kendini kanıtlama ve diğer insanlara göstermek adına normalde tercih etmeyeceği, kendini güvensiz hissettiği tehlikeli bir sürüş sergileyebiliyor. Bu soruya verilen cevaplarla yola çıkarak diyebiliriz ki, motoru kendimizi ispatlamak için sürmektense, gerçekten keyif almak için sürmek, hem üzerimizde ki hissettiğimiz baskıyı azaltacak hem de bize daha güvenli ve konforlu bir sürüş sağlayacak. 

YORUMLAR