Hırsızların Korkulu Rüyası R.O.C.A.M. Ekibi

Çeşitli Yazar: Motoron

Hırsızların Korkulu Rüyası R.O.C.A.M. Ekibi

Film sahnesini aratmayan kovalamacaların kahramanları

Aksiyon filmlerindeyabancı bir şehrin ortasında araçların arasından sıyrılarak giden motosikletkovalamacası sahnelerinin ne kadar nefes kesici olduğunu hatırlarsınız.Gerçekte ise motosikletle kaçan kötü adamlar filmlerde olduğu gibi mükemmelyeteneklere sahip değiller. Hatta inanmazsanız kendiniz görün. Sao Paulo’dangelen R.O.C.A.M. polis ekiplerinin (bizdeki Yunus ve Şahin ekipleri gibi) kameralarındanalınmış görüntüler gerçek  ve efektsizkovalamacalara sahne olmuş durumda.

 

Biraz araştırmadan sonra R.O.C.A.M. ekiplerinin Sao Paulo’nunacil müdahale ekibinin en sıkı çocuklarının alındığı bir motosiklet bölümüolduğu anlaşılıyor. 1982 yılında kurulan R.O.C.A.M. polisleri otomobilleryerine motosikletleri kullanarak suçluları daha kısa sürede yakalama amacıgüdüyor. Daha küçük hacme ve boyutlara sahip motosikletler sahesinde polisekipleri, şehir içindeki engeller ve trafik arasından daha hızlı sıyrılaraksuçlulara ulaşmakta.

 

 

Videoların çoğunda suçlularınbir motosiklete onları yavaşlatacağı halde iki kişi binmesinin sebebinianlamasakta suçluların çok zeki insanlar olmadığı çok açık. Bu aradamotosiklete kasksız bindiklerini de eklemek isteriz. Birilerinin onlaramotosiklet çalmadan önce kafalarına bir kask almalarını söylemesi gerekiyorsanırım.

 

Neyse sözü çokuzatmayarak sizi  görüntüler ile baş başabırakıyoruz: 


YORUMLAR