Honda 2,222 Adet Goldwing'i Geri Çağırdı!

Sektörel Yazar: Alişan Fidan

Honda 2,222 Adet Goldwing'i Geri Çağırdı!

Honda arka frenin aniden sıkılmasıyla beraber muhtemelen yangın çıkartabilecek bir arızadan dolayı Haziran 2000 ile Eylül 2015 arasında üretilmiş GL1800 Goldwing ve GL1800 F6B Bagger modellerinin 2,222 adetini geri çağıracak.

Sistemde bulunan bir valfin tıkanması sonucu oluşabilecek arka frenin kitlenme ihtimali bulunuyor. Bu problem frenin kitlenmesinden doğan sürtünmeden dolayı artan sıcaklıkla beraber yangın çıkartabilir ve aynı zamanda sürücünün kaza yaparak yaralanmasına da sebep olabilir.


Verilen bilgiye göre geri çağırılan motosikletlerin ana fren müşürü ve arka fren müşürü güncellenmiş bir model ile değiştirilecek.


Honda 2,222 Adet Goldwing'i Geri Çağırdı! 1. İçerik Fotoğrafı


Honda sözcüsünün sözleri ise şöyle: “Tüm GL1800 ve GL1800B kullanıcıları resmi olarak geri çağırma mesajını bugünden itibaren alacaklar. Geri çağırmaya tabi olan 2000 ve 2015 yılları arasında ürettiğimiz modellerdir. Bu araştırma güvenlik düşünülerek sürdürüldü. Elimizde sadece birkaç motosikletin arka freninin kitlendiği ile ilgili veri mevcut ve bunun başka kullanıcıların başına gelmesini engellemek için tüm parçaları değiştirme kararı aldık.”

Bagger’ın İngiltere’de satışının durdurulduğunu da ekstra bir bilgi olarak belirtmek isteriz.

Son iki aydır Bmw ve Aprilia’dan sonra potansiyel bir fren arızasından dolayı bazı modellerini geri çağıran üreticiler furyasına Honda da katıldı.

Bmw Eylül 2011 ve geçen yılın Haziran ayına kadar üretilmiş 281 adet C600 Sport ve C650 GT maxi scooterlarını geri çağırırken Aprilia ise geçen Kasım ayına kadar üretilmiş 19 RSV4 RF ve RSV4 RR modelini geri çağırdı. İki üreticinin de geri çağırma sebepları potansiyel bir problemden dolayı durma süresinin uzayabileceği ihtimali.


Honda 2,222 Adet Goldwing'i Geri Çağırdı! 2. İçerik Fotoğrafı


BMW yaptığı açıklamada “Fren performansı bu problemden etkilenebilir. Ön fren hortumu  sürtünme koruyucusunun pozisyonundan dolayı olması gerektiği esnekliğe sahip değil. Bu zaman içinde sürtünmelere sebep olabilir ve bunun yüzünden fren hortumu aşınarak sızdırma yapabilir. Eğer fren hortumu basınç altında sızdırma yaparsa bu fren mesafesinin çok uzamasına sebep olur ve kaza riskini büyük oranda artırır.” dedi.

Bu problemden etkilenen scooterların ön fren hortumları değiştirildi.


Honda 2,222 Adet Goldwing'i Geri Çağırdı! 3. İçerik Fotoğrafı


Aprilia’da yapılan geri çağırmada ise hidrolik şemasının hatalı olabileceği ve bazı durumlarda daha uzun durma mesafesine yol açabileceği söyleniyor. Potansiyel arıza taşıyan ana fren müşürünün değiştirileceği bilgisi kullanıcılara gönderilmiş durumda.

 2015 yılının Kasım ayından beri geri çağırılan motorlar ise yan ayaklığın kırılabilmesinden dolayı Ducati Multistrada 1200 ve 1200s ve motorun stop etmesi riskinden dolayı Kawasaki J300 oldu.Yamaha ise YZF R1 ve R1M modellerini bu sefer potansiyel bir şanzıman arızasından dolayı geri çağırdı. Japon üretici yaptığı açıklamada “Bazı zor şartlarda şu an kullandığımız şanzıman elemanları kırılabilir veya formu bozulabilir. Bu da sürücüye kaza yaptırabilir.” dedi.


Honda 2,222 Adet Goldwing'i Geri Çağırdı! 4. İçerik Fotoğrafı


624 adet motosikletin şanzımanları çoktan düzeltilmiş. Aralık ayında R1 ve R1M yangın riskinden dolayı geri çağırılmıştı. Bunu 23 adet R1M’in potansiyel bir arka süspansiyon arızasından dolayı geri çağırılması izlemişti. Bu gelen haberle beraber R1 ve R1M için çıkmış geri çağırma haberi üçe çıkmış oldu.

YORUMLAR