Honda ADV City Adventure Konsepti’nin Üretim Modeli mi Geliyor?

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Honda ADV City Adventure Konsepti’nin Üretim Modeli mi Geliyor?

Honda, 2015 EICMA Milano Fuarı’nda City Adventure konseptini ilk kez gözler önüne serdiğinde, bu ilginç scooter-adventure modelini bir ihtimal üretime sokabileceği düşünülmüştü. Ve düşünülen oldu, Honda konsept olarak tanıttığı ADV modelinin üretime gireceğinin sinyallerini verdi.

“Adventure” ve “Scooter” ifadelerinin ilginç bir şekilde birleştiği Honda City Adventure Konsepti ortaya çıktıktan sonra, meydana dökülen bir patent yığını ve casus fotoğraflar, bunun zaten daha ciddi bir proje olduğunu işaret etmişti. Ve şimdi Honda, 30 Ağustos 2016 tarihindeki lansmanından önce modeli tanıtan ve merakları daha da arttıran bir video yayınladı. “Ufkunuz sonsuza kadar değişecek” gibi cesur bir slogan ile City Adventure ADV Concept scooterını gözler önüne seren bir video yayınlayan ünlü Japon, böylece bu konseptin üretim versiyonunun çıkarılacağının sinyalini vermiş oluyor.


Honda ADV City Adventure Konsepti’nin Üretim Modeli mi Geliyor? 1. İçerik Fotoğrafı

 

NC750 motoru temel alınarak tasarlanan motoru, şasisi, yarı otomatik vites ile tamamlanan bu model, şehir trafiğinde, açık yollarda, düzgün ya da engebeli yollardaki yolculuklarda her koşula azar azar ayak uydurabilecek kabiliyetle dizayn edilmiş. Büyük kapasiteli motoru, ters çatalları, radyal frenleri, rahatça yol almasını, virajlara girmesini ve “usturuplu” bir motosiklet gibi durmasını sağlarken, DCT vites kutusu, bir scooter olmasına rağmen kullanım kolaylığı sağlaması anlamına geliyor. Keskin kenarlı tasarımı, çift ön farları, geniş bir selesi ile Honda ADV, NC750 serisinin 745cc paralel çift silindirli motorunu paylaşıyor.


Honda ADV City Adventure Konsepti’nin Üretim Modeli mi Geliyor? 2. İçerik Fotoğrafı


Bu modeldeki temel fikir, daha uzun süspansiyonu, bol tırtıklı spor lastikleri ve off-road modasına uygun olarak monte edilmiş gidonu gibi sunmuş olduğu off-road “ADV” yaklaşımı ile scooter tasarımında bir adım ileriye gidebilmek. Tanıtım videosunda da izleyebileceğiniz gibi bu çok amaçlı modeli, şehir sahnelerinde yol alırken bir anda toprak ve orman yollarında görüyoruz. 30 Ağustos 2016 tarihini belirterek biten video sayesinde, bu maceracı scooterın çıkışı diye tahmin edilen tarihi sabırsızlıkla bekliyoruz.


Honda ADV City Adventure Konsepti’nin Üretim Modeli mi Geliyor? 3. İçerik Fotoğrafı


Adventure scooter fikri, gerçekten de değişik bir kavram. Fakat emin olduğumuz bir şey varsa, o da yeni modeller yaratmak için Honda’nın kemikleşmiş segmentleri remikslemeyi sevdiği. Böylece Honda’nın bu karışımını görmekte artık daha fazla şaşkınlık yaratmıyor. Aslına bakarsanız genel anlamda düşünüldüğünde gelişmekte olan ülkelerdeki yollar olması gerektiği gibi asfaltlanmadığı için, bu macera ruhlu off-road özellikli scooter fikri pek değerli olarak tutabilir.

 

Senelerdir pek çok tuhaf konsept tasarıma şahit olmuşuzdur, ama Honda bu paylaştığı video ile Honda City Adventure Konsepti’nin bir şaka olmadığının altını çiziyor. Honda’nın 30 Ağustos 2016 tarihinde tanıtımının ardından daha fazla detay paylaşacağız.


Honda City Adventure ADV Videosu:

YORUMLAR