in

Honda CBR 300R: Yavru Fireblade

Yazar: Batuhan Emrem

Honda küçük sportifi CBR 250R’nin yerini alacak yeni CBR 300R’yi tanıttı.

Honda’nın özellikle genç sürücüler ve kolay kullanımla beraber sportif bir tarza sahip olmak isteyen müşteriler için yarattığı CBR 250R, yollara çıktığı andan itibaren başarı yakalamıştı. Bu küçük yarışçı için yenilenme haberi Çin Uluslararası motosiklet Fuarı’ndan geldi. Yeni CBR 300R’nin herkes tarafından kolaylıkla kullanabilecek global bir motosiklet olduğuna değinilirken yeni modelde göze çarpan ilk şey büyük abisi CBR 1000RR’ye olan benzerliği oldu.

 

Özellikle motosikletin kafa yapısı, tek parça halinden çift far yapısına geçilmesiyle eskiden olduğu gibi bir VFR 1200’den daha çok bir Fireblade’e benziyor. Bakışlarındaki keskinlikle bir Fireblade ifadesine sahip olduğu da rahatça söylenebilir. Elbette CBR 300R, dış görünüşündeki değişime rağmen tahtına oturacağı 250 cc’lik kardeşi ile neredeyse aynı parçalardan oluşuyor.

 

CBR 250R sahneye ilk çıktığında amacı oldukça belliydi; küçük yarışçılar kategorisinde kendisini zorlalayacak hiçbir rakibin olmadığı bir ortamda gösterişli gövdesi ve sınıfına göre güçlü motoruyla elleri cebinde krallığını yaşayan Kawasaki Ninja 250R’ye kümesteki tek horuzun o olmayacağını göstermek. Kimin bu savaştan galip çıktığı, daha doğrusu kimin hangi cephelerde kazandığından daha önemli olan bir şey olduysa, o da bu sınıfın kısa sürede ne kadar çok önem ve yeni bir sürücü kitlesi kazandığıydı.

 

Elbette ortamdaki çekişme artınca, ilk hamleyi Kawasaki yaptı ve küçük Ninja’sına doping uygulayarak motor hacmini 250 cc’den 300 cc’ye çıkardı. Zaten beygir gücü olarak tek silindirli CBR 250R’den üstün olan Ninja, bu şekilde rakibi karşısındaki tork eksiğini de giderince bu yarışta hepten öne geçmeyi başardı. Küçük yeşil, motorunu güçlendirirken aynı zamanda görünüşünü vahşi abisi Ninja ZX-10R’ye benzetmişti. İşte CBR 300R’de rakibi Ninja’nın bu hamlesine aynı şekilde cevap vererek motorunu 300 cc’ye yükselterek Fireblade kostümünü giymiş.

 

Motosikletle ilgili daha detaylı bilgilerin önümüzdeki günlerde geleceği beklenirken bu kez yeni CBR 300R’nin ABS ile de donatılması bekleniyor. Honda’nın da küçük yarışçısına aynı doping takviyesi yapmasıyla bu ikili arasındaki çekişme, böylece daha denk şekilde kaldığı yerden devam edecek.

Honda CBR 300R: Yavru Fireblade 1. İçerik Fotoğrafı

 

 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

BMW R nineT

KTM ve CFMOTO El Ele

REKLAM