Honda Concept CB Type II!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Honda Concept CB Type II!

Honda CB1100’ün yerini alacak model, Cafe Racer formunda kendini gösterdi. Honda, 19-21 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşen Japonya’daki Osaka Motosiklet Fuarı’ında Concept CB Type II modelini gözler önüne serdi.

Konsept formundada ilk kez ortaya çıkarılan CB1100’ün daha spor görünüşe sahip olacağı düşünülürken, Honda ters köşe yaparak tamamen farklı bir konsept bekleyen meraklılarını şaşırttı. CB Concept Type II, daha çok Cafe Racer tasarımına yakın ve üretime hazır Retro bir motosiklet gibi görünüyor aslında.


Honda Concept CB Type II!   1. İçerik Fotoğrafı

 2015 Tokyo Motor Show Honda CB1100 KonseptHonda Concept CB Type II!   2. İçerik Fotoğrafı

Honda CB Concept Type II 


Tasarım, cafe racer stili tümsekli ve tek kişilik selesi, yeni yan paneller ve alüminyumla biten sade yakıt tankı ile güzel ve uyumlu bir şekilde güncellenmiş. Sakin sakin duran CB1100, artık daha güçlü bir görünüme bürünmüş ve performans sağlayan bazı parçalar ile de motor gücü arttırılmış. Retro stili, 80’lerdeki popüler Pirelli Phantom lastikleri kullanacak kadar ileri gitmiş. Bu motosikleti, Honda ürün gamından tamamen ayıran kesinlikle ama kesinlikle tasarımı… Hatta 2015 Kasım’da görmüş olduğumuz orijinal CB1100’den bile çok mu çok farklı.


Honda Concept CB Type II!   3. İçerik Fotoğrafı


CB Concept Type II, 17 inç döküm jantlar, ters Showa çatallar, radyal Brembo frenler, daha fazla ağırlıkla başa çıkabilecek Ohlins çift arka amortisörler ile kendini göstermeyi başarıyor.  

CB Concept Type II, Honda’nın yeni CB1100’ün bir nevi iki ayrı versiyon ile piyasalara girebileceği hissini de veriyor. Bir tanesi Retro markete göz kırpan versiyonu, bir diğeri de daha geleneksel bir görünüm isteyen kullanıcılar için olan versiyonu… Bu da CB Concept Type II’yi, doğal olarak BMW R nineT ve Triumph Thruxton ile karşı karşıya getireceği anlamına geliyor.

 

Bu iki motosikletin üretime gireceği ve halı hazırda CB1100’ün pist testinin yapıldığı gibi pek çok söylenti dolu haberler dolaşmakta. Bakalım Honda’nın CB1100 ile ilgili stratejisini ilerleyen zamanlarda görmeyi umuyoruz… 

YORUMLAR