in

Honda Concept CB Üretime Gidebilir!

Yazar: Ahmet TEZCAN

Honda, 2015 Ekim ayında Tokyo Motor Show’da tanıttığı Concept CB’yi 2016 Ocak ayında Tokyo Auto Salon’da tekrar görücüye çıkaracak.

Honda, 2016 Ocak ayında düzenlenecek olan Tokyo Auto Salon fuarında tanıtacağı araç serisini görücüye çıkardı. Honda standı daha çok otomobiller ile donatılacak olsa da birkaç motosiklet de standda yer alacak.

Honda Concept CB Üretime Gidebilir! 1. İçerik Fotoğrafı

Bu motosikletlerin bazılarını tahmin edebiliyoruz; örneğin Africa Twin, RC213V-S, Fireblade SP ve VFR800X Honda standını süsleyecek motosikletler. Fakat 2015 Ekim ayında Tokyo Motor Show’da tanıtılan Concept CB de bu fuarda görücüye çıkacak. Bu konsept, January’s Tokyo Auto Salon fuarında görücüye çıkacak olan ilk Tokyo Motor Show konsepti olacak ki bu konseptin, CB1100’ün yeni jenerasyonu olacağını yönündeki söylentiler de mevcut. Eğer bu gerçek olursa, Triumph Bonneville gibi motosikletler ile arasında ciddi bir savaş olacaktır.

Concept CB ile mevcut CB1100 EX arasında pek bir fark bulunmamakta çünkü retro motosikletlerin tasarımını, motosikletin geleneksel enerjisini bozmadan değiştirmek oldukça zor bir iştir. Yine de Honda bazı değişiklikler yapmış; örneğin daha yoğun şekillendirilmiş bir yakıt tankı, yeni alüminyum etkili yan paneller, krom flaşlı yeni hava kutusu kapakları, ayaklık askıları için farklı dökümler Concept CB’de mevcut. Ayrıca gösterge panelinde ve farda daha çok krom detaylar kullanılmış; bunun yanı sıra yolcu selesinin altındaki alüminyum döküm raylar da krom borulara dönüştürülmüş.

Honda Concept CB Üretime Gidebilir! 2. İçerik Fotoğrafı

Tüm bunların ardında, karenaj ve motor değişmemiş; birçok hava soğutmalı dört silindirli motorun emisyon tüzüğünün yarattığı zorluklar sebebiyle üreticileri tarafından uzun zamandır terk edilmiş olmasına rağmen, CB1100’ün motoru hali hazırda Euro4 emisyon tüzüğüne uygun. 

Honda Concept CB Üretime Gidebilir! 3. İçerik Fotoğrafı

Honda’nın Concept CB’ye dair çizgisi, mevcut bir motosikleti değiştirerek nereye ulaşılabileceğini gösterme amacında olan ‘kişiselleştirilmiş bir konsept’ fakat bileşenler, kişiselleştirme işiyle ilgilenen birçok kişinin kullanacağından ziyade, üretime hazır parçalar gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir
Triumph Scrambler 1200 Bond Edition Tanıtıldı

Ekim ayında düzenlenen Tokyo Motor Show’dan önce ortada dolanan Japon söylentileri, bu modelin üretime gideceğini akla getirmekteydi. Ayrıca Concept CB’nin diğer konseptlerin aksine ikinci kez görücüye çıkacak olması bu fikri daha da inandırıcı kılıyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2016 Kawasaki ZZR1400’ün Gücü Azaltılıyor!

250 cc Savaşlarında Yeni Bir Cephe Daha Açılıyor!

REKLAM