Honda’dan Orta Hacimli Africa Twin Kokuları Geliyor.

Yeni Model Yazar: Vaquero

Honda’dan Orta Hacimli Africa Twin Kokuları Geliyor.

Orta sınıftaki macera motosikleti boşluğunu doldurmak adına Honda, Dakar’da efsaneleşmiş Africa Twin modelinin daha düşük hacimli bir versiyonuyla yeni bir hamle yapabilir.

Artık hem yeni A2 ehliyeti düzenlemeleri hem de uzun süredir can çekişmekte olan orta hacimli yol endurosu sınıfının hareketlendirmek ve özellikle de genç ve kolay-az masraflı kullanım arayışında olan sürücüler için Honda’dan, kendi ürün gamına 400-700cc arasındaki bir Africa Twin eklemesiyle ilgili sinyaller belirmeye başladı.


2016 yılında uzun bir bekleyişin ardından yeniden enduro severlerle buluşan Africa Twin hem uzun yolculukları ve macerayı seven motosiklet kullanıcılarını epey mutlu ederek, özellikle ülkemizde de oldukça yüksek talep gören büyük endurolar sınıfında Honda’yı yeniden temsil etmeye başlamıştı.


Ancak japon markanın bu sınıf için ürün gamında sunduğu CRF250/CRF250 Rally ve CRF 1000L Africa Twin modelleri arasında, yüksek potansiyele sahip büyük bir boşluk olduğu da ortada. Her ne kadar NC750X, Crossrunner ve Crosstourer kardeşler hem yol hem de arazi özelliklerini bünyelerinde barındırarak “ortaya karışık” bir sürüş karakteri sağlıyor ve orta hacimli yol endurosu sınıfında Honda’yı temsil ediyor olsalar da safkan bir enduro arayışında olan kullanıcıların tercih edecekleri genetiğe sahip değiller. Özellikle de Yamaha’nın, yine Dakar’da efsaneleşen Ténéré’sini 700cc’lik yeni haliyle tanıtmasının ardından Honda’nın da bir cevap olarak daha hafif ve kıvrak bir Africa Twin ile karşımıza çıkması muhtemel olabilir.


Bu konuda daha da heyecanlanmamıza sebep olan sözler ise Africa Twin’in proje sorumlusu Kenji Morita’dan şöyle geliyor: 


“ Safkan bir macera söz konusu olduğu zaman, şu an elimizdekinden daha geniş bir gamımız yok. Gençlerin de ilgisini çekebilmek için orta hacimli bir model çıkarma konusunda düşünüyoruz. Böyle bir model çıkartacağız ancak şu an için bu, üzerinde çalışmakta olduğumuz bir şey değil.”

YORUMLAR