in

Honda Elektrikli Bir CB125R İçin Patent Aldı

 Arabalardan sonra da motosikletler de elektrikli bir geleceğe doğru ilerliyor. Japon Devi Honda da sevilen motosikleti CB125R’ın elektrikli bir versiyonu için patent başvurusunda bulundu. 

 

Honda’nın Yeni Elektrikli Motosikleti Retro Bir Tasarıma Sahip Olacak

Motosiklet sürücülerinin elektrikli motosikletlere geçmekte tereddüt ettiğini tespit eden Honda, fütüristik bir motosiklet tasarlamak yerine çözümü çok sevilen CB serisinde buldu. Retro tasarımı ile ülkemizde sıkça rastladığımız CB125R Geçtiğimiz aylarda A1 Ehliyeti ile sürülebilecek En İyi Başlangıç Motosikletleri listemizde de kendine yer bulmuştu. Patent çizimlerine göre yeni elektrikli motosiklet CB125R ile aynı şasi ve parçaları kullanacak. Bu aynı zamanda Honda’nın üretim masraflarının azalması anlamına geliyor. 

Click Here
Click Here
Click Here
Click Here
Previous
Next

 Patent çizimlerinde basit bir elektrikli motor tasarımı görülüyor. Tasarlanan soğutma sistemi sayesinde motor CB125R’ın şasisine sığabiliyor. Depo kısmı benzinle çalışan araçlarla aynı gözükse de burada işlevi bataryaları saklamak. Bu kısım dizle tutularak kontrolü kolaylaştırdığı için Honda bu kısmı “knee-grip” olarak adlandırmış. Bataryalardan bahsederken, motosiklette biri elektrik motorunu çalıştırmak üzere yüksek; biri de bilgisayar sistemlerini çalıştırmak için düşük voltajlı iki adet batarya bulunuyor. Honda’nın henüz nasıl bir batarya kullanacağı belli olmasa da elektrikli PCX modelinde de kullanılan ve değiştirilebilir “Honda Mobile Power Pack”  bataryalarını kullanması mümkün. Firma bu bataryaları birden fazla aracında kullanabilecek şekilde geliştirerek bir ekosistem oluşturmayı planlıyor. 

 Honda’nın şasi seçimi performansla ilgili de ipucu veriyor. Japon devi CB125R gibi 15 beygirlik bir güçle Avrupa’da yeni başlayan sürücüleri hedefliyor olacak. Bu çok büyük bir sayı gibi durmasa bile elektrikli motorların yüksek ve lineer olarak gelen torku yasal limitlerde bir eğlence sağlayabilir. Şehir içinde hem stil sahibi hem de eğlenceli bir elektrikli motosiklet yeni başlayan sürücülerin yanı sıra tecrübeli sürücülerin ilgisini çekebilir.  

Bu Honda’nın İlk Elektrikli Retro Araç Tasarımı Değil

 Bu motosiklet Japon firmanın ilk retro elektrikli araç deneyimi değil. Geçtiğimiz yıllarda konsept bir tasarımla “Urban EV” ismiyle çıkan Honda’nın şehir için tasarladığı elektrikli otomobili “e-prototype” ismiyle üretime geçmek üzere. Aracın amerika fiyatının 45 bin ile 55 bin dolar arasında olması bekleniyor. 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Cevap bırakın

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Loading…

  0

  BMW’den Adaptif Hız Sabitleme Sistemi

  Yeni Honda CBR 600RR Tanıtıldı

  REKLAM