Honda Fireblade 2017 İçin Onaylandı!

Yeni Model Yazar: Özlem Köseoğlu

Honda Fireblade 2017 İçin Onaylandı!

Honda kaynaklarından gelen bilgiye göre yeni 2017 Honda Fireblade onaylandı.

Honda’nın spor motosikletinin yeni versiyonunun bu senenin sonlarına doğru ortaya çıkacağı ve 2017’de satışta olacağı bilgisi, Honda firması içerisinden teyit edildi. Böylelikle CBR1000RR'ın yerini alacak olan Fireblade, sektörde gizli tutulamayan en kötü sır olarak haberlerde yerini almayı başarıyor.
 
Bu senenin sonlarına doğru gerçekleşecek olan Ekim 2016’daki Cologne Intermot Fuarı’nda ya da Kasım 2016’da kapılarını açacak olan meşhur Milan EICMA Fuarı'na kadar herhangi bir resmi bir lansman beklenmiyordu.

Yeni motosikletin V4 motor olacağı söylentilerine rağmen, spor motosikletin sıralı 4 silindir motor ile devam edeceği ortaya çıktı. Böylece bir süredir ortalıkta dolanan ve eli kulağındaymış gibi hissedilen V4 motor havadisleri de suya düşmüş oldu. Aslında bu şekilde, daha sonraki bir adım olarak ve Asya, Avrupa ve Amerika ülkelerindeki pazar talepleri doğrultusunda, Honda V4 spor motosikletini görebileceğimiz en erken tarihin 2020 senesi olacağını anlıyoruz. Her ne olursa olsun, ister CBR1000RR gibi sıralı 4 silindir bir motosiklet ya da Honda'nın MotoGP silahı gibi V4 gücüyle bir canavar olsun, yeni motosikletin dolduracak bir ton yeri olacak.


Honda Fireblade 2017 İçin Onaylandı!  1. İçerik Fotoğrafı


Tahmin edeceğiniz gibi, 1000cc ve ortalama 200 beygir gücündeki Kawasaki ZX-10R ya da Yamaha R1 spor modeller gibi Honda'nın yeni Fireblade modelinin de "daha fazla güç" sağlayacağı düşünülüyor. Ayrıca Mayıs 2016 son haftalarında İspanya'daki bir pistte prototip modelinin test edildiği de kaynakların teyit ettiği bilgiler arasında. 

Japon üreticiler tarafından geleceğe ait spor motosikletlerindeki çoğu geliştirmenin kaynağı olarak manşetleri süsleyen "MotoGP'nin yol motosikleti RC213V-S" ile 2017 CBR1000RR'ın elektroniğinde önemli iyileştirmeler bekleniyor. Honda spor motosiklet modelinde bir ilk olarak RC213V-S modelin, ileri teknolojik bir pakete sahip olduğunu hepimiz biliyoruz.

Yeni Fireblade, 2014 senesinde Fireblade SP (Sports Production) biçimiyle çıkan en son versiyon sonrasında uzun vadede gecikmeli olarak 3 yıl aradan sonra ortaya çıkmış olacak. Bugün satışta olan aynı basit Fireblade, orjinal olarak 2008 senesinde ortalama ince bir ayarla ortaya çıkmıştı.

Honda Fireblade 2017 İçin Onaylandı!  2. İçerik Fotoğrafı


Estetik güncellemeler almış; daha sert bir krank mili ve 2010'dakinden daha büyükçe bir volan (krank mili ile birlikte motorun dengesini sağlayan büyük silindirik dişli), Showa Big Piston çatallarına ilave 2012 senesindekine göre daha sivri tasarım, yeni ve havalı LCD gösterge. Fakat şasi ve motor anlamında özünde 2008'deki ile hemen hemen aynı kalmış.


Aynı zamanda Honda kaynaklarına göre, 2017'de ortaya çıkacak olan motosikletin elektronikler, süspansiyon ve motor anlamında tamamen yeni olacağı fakat aynı zamanda da halen ikonik ve köşeli karakterini barındıran model ile oldukça benzer olacağı belirtiliyor.

Bu detaylar, Haziran 2016'nın ilk haftası Isle of Man TT'de, basın lansmanında John McGuinness TT-replica (limited edition) modelinin yenice duyurulmasının hemen ardından açığa çıktı. Yani burada bir taktik ve gizli bir işaret yatıyor olabilir aslında.

Honda Fireblade 2017 İçin Onaylandı!  3. İçerik Fotoğrafı


Genç hayatına rağmen, yarış nesli anlamında, 2006 MotoGP Dünya Şampiyonu Nicky Hayden ve Hollandalı takım arkadaşı Michael van der Mark, 2017 Dünya Superbike Şampiyonası için yepyeni bir motosikletin hazır olması haberlerinden mutlaka memnun olacakları kesin. Bu arada, mevcut motosiklet ile Nicky Hayden'in Assen'de podyum gördüğünü de belirtelim.

RAKİPLER
2017 blade'in, Honda ile elektronik olarak oldukça fazla gelişmiş son derece güçlü rakipleri arasındaki uçurumu kapatmak için önemli uzun adımlar atması bekleniyor.

Kawasaki, Ninja H2,H2R ve daha önce bu senenin başında ortaya çıkan yeni ZX-10R  ile dünyayı sallarken, Yamaha 2015'te muhteşem R1 ile gönüllerimizi fethetmişti. Suzuki, bugünün standartlarına göre geride kalmış GSX-R1000 ile sevenlerini  kızdırırken, bu senenin sonunda zamanlı bir revizyon ile yüzleri güldürüyor. 2015 için makyajlanmış silah BMW S1000RR'ı da dahil edelim, Ducati'nin enfes 1299 Panigale ve Aprilia'nın muhteşem canavarı RSV4-RF modeli ile Honda'yı, büyük ve zorlu bir görev bekliyor olacak. 

Büyük "H", katıksız gücü ve pist odaklı yol kabiliyetini asla tehlikeye atacak bir marka değil ve asla da olmadı.   

YORUMLAR