Honda, Kumamoto Fabrikası’nda Üretimi Deprem Sebebiyle Askıya Aldı.

Sektörel Yazar: Özlem Köseoğlu

Honda, Kumamoto Fabrikası’nda Üretimi Deprem Sebebiyle Askıya Aldı.

15 Nisan ve 16 Nisan 2016 tarihlerinde Japonya’nın güneyi Kumamoto’da meydana gelen 7,3 ve 6,4 büyüklüğündeki depremlerde birçok kişi yaralandı ve bölgedeki birçok fabrika kapatılarak çalışmaya ara verildi.

Güney Japonya’yı vuran şiddetli deprem sonrasında Honda, Kumamoto’ya 24 kilometre uzaklıkta bulunan motosiklet fabrikasındaki üretimi durdurmak zorunda kaldı. Fabrikada markanın, CBR1000RR Fireblades, VFR1200F, Goldwing,  Silver Wing scooter, CRF250X ve NC750Xs gibi modellerinin üretimleri yapılmaktaydı. Bunların haricinde kar temizleme aracı, jeneratör de fabrikada üretilmekteydi. Honda’nın en büyük fabrikalarından birisi olan 1976’da çalışmaya başlayan Kumamoto fabrikası, senede yaklaşık 250,000 araç üretim kapasitesine sahip. Kumamoto’da, Japonya için üretilen yerel ürünler haricinde, deniz aşırı ülkelere de geniş çapta ihracat gerçekleştirilmekteydi.


Honda, Kumamoto Fabrikası’nda Üretimi Deprem Sebebiyle Askıya Aldı. 1. İçerik Fotoğrafı


Deprem sonrasındaki ilk planda fabrikanın 22 Nisan 2016 Cuma günü açılması vardı, fakat yapılan incelemeler sonucunda fabrikanın bir hafta daha kapalı kalmasına karar verilerek tarih 28 Nisan 2016’ya ertelendi. İncelemeler kapsamında, tesisin yapısal bütünlüğünü, çalışanları riske atacak herhangi bir hasar olup olmadığını hesaplamak ve onarıma ihtiyaç olup olmadığı gibi konular yer alıyor.

 

Honda’dan yapılan resmi açıklama şu şekilde, “Honda, 2016 Kumamoto depremine bağlı olarak üretimi durdurma süresini, (önceden 22 Nisan 2016 olarak planlanmıştı) tesisteki hasar durumuna bağlı olarak 28 Nisan 2016’ya kadar uzatmaya karar verdi. Fabrikadaki hasarı onarma ve parça temin etme durumuna bağlı olarak, üretim planı 28 Nisan 2016 olarak kararlaştırılacaktır.”

 

“Diğer üretim tesisleri ile de ilgili olarak Honda için mini araçlar üreten yan kuruluşumuz Yachiyo Industry Co., Ltd. ise 22 Nisan 2016’dan itibaren limitli üretimine devam etmektedir. Diğer üretim tesislerinin, normal olarak üretim akışına devam etmeleri planlanmıştır. Honda’nın bütün güçlü yönlerini toplayarak, fabrikanın en kısa zamanda üretimine kaldığı yerden devam etmesi için mümkün olan her adımı atmaya hazırız.”

 

Ayrıca bölgede yine bazı önemli teknoloji ve otomotiv markaları da depremden etkilenmiş durumda. Umarız Honda, depremin yarattığı etkilerin yarasını bir an önce sararak en kapsamlı fabrikalarından birisi olan Kumamoto fabrikasının üretimine kaldığı yerden devam etmesini sağlar.

YORUMLAR