Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!

MotoGP Yazar: Özlem Köseoğlu

Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!

2016 MotoGP Şampiyonu Repsol Honda Takımı Pilotu 23 yaşındaki İspanyol Marc Marquez’in düşünceleri bu röportajda yer alıyor…

Japonya Grand Prix’inde zafere koştuktan sonra önünde üç turu daha olan Repsol Honda Takımı’ndan Marc Marquez, 16 Ekim 2016 Pazar günü Motegi Pisti, Japonya’daki galibiyetinden sonra üçüncü MotoGP şampiyonluğunu elde etti. Marquez, Dünya Şampiyonası’nın 16. turu için Phillip Island - Avustralya’ya gitmeden önce görüşlerini paylaştı.


Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!  1. İçerik Fotoğrafı

Genç yaşına rağmen üçüncü MotoGP Şampiyonluğu'na merhaba diyen Marc Marquez ve mutluluğu


Dört yılda üç MotoGP Dünya Şampiyonluğu kazandın. Bunun kolay olduğunu düşünenlere cevabın ne olurdu?

Marquez: “Söylediğiniz gibi insanların bunun kolay olduğunu düşünebilmesi çok doğal, ancak işin aslı hiç de öyle değildi ve her yıl oldukça zorlu geçti. Bu, her şeyin size bağlı olduğu bir spor değil. Burada motosikletten fabrikaya ve takıma kadar sayısız faktör söz konusu ve herkesin kapasitesini tamamen kullanması gerekiyor. Bu hiç de kolay bir iş değil. Geçen yıl çok şey öğrendim, çünkü çok hata yaptım ve bu bana bir Şampiyonluğa mal oldu. Ancak önümüzdeki yılın yine farklı olacağından eminim. Önemli olan sürekli ilk üçte kalmaktır.”

Bu yıl çok sayıda olağanüstü “kurtarış”a şahit olduk. Peki bizim görmediğimiz kaç tane kurtarış oldu?

Marquez: “Pistte neler olduğunu her zaman göremediğiniz doğrudur. Pazar günkü yarışta bile üçüncü virajda televizyonda gösterilmeyen bir kurtarış yaptım; düştüğümü sanmıştım ama gerçekten kurtardım. Kesin olan şu ki, televizyonda sadece en görkemli kurtarışları, yani nasıl kurtardığınıza inanamadıklarınızı görüyorsunuz. Ancak çok da takdir edilememesine rağmen, aksi takdirde düşmenizle sonuçlanabilecek çok sayıda kurtarış da yaşanıyor. Bu durum, çok heyecan verici. Ancak bu yıl antrenmanlar sırasında da başıma geldi, çünkü yarış sırasında daha güvende olabilmek için bu antrenmanlarda çoğu zaman sınırı keşfetmeye çalışıyordum.”


Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!  2. İçerik Fotoğrafı

3 Nisan 2016 Pazar günü Termas de Río Hondo, Arjantin Pisti'nde Marc Marquez podyumda birinci idi


Geçen yılki altı sıfıra rağmen bu yıl hiç sıfır yoktu: Tahta yeniden geçmek için kendini nasıl değiştirdin?

Marquez: “Geçen yıl yaşananlardan ders almaya çalıştım ve bu deneyimi kullandım, ancak bu tamamen göreceli çünkü sezonun nasıl başladığına da bağlı. Yıla iyi bir şekilde başlarsanız başa çıkması çok daha kolay olur. Ama başlangıçta bir hata yaparsanız, Şampiyonluğu kazanmanız çok zor olur ve bu sizi daha fazla risk almaya zorlar. Ne olursa olsun, tüm takıma yardımlarından dolayı teşekkür ederim. En kritik durumlarla başa çıkabilmek için geçen yıldan çok daha fazla şey öğrendiğim ve böylece çok fazla puan kazandığım doğru.”


Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!  3. İçerik Fotoğrafı

10 Nisan 2016, Red Bull Grand Prix of The Americas'ta yarışı birincilikle bitiren Marc Marquez'den başkası değildi.


Yalnızca 23 yaşında olmana rağmen şimdiden çok fazla deneyim kazandın. Yaşlı hissediyor musun?

Marquez: “Kesinlikle hayır! Hâlâ daha küçük bir çocuk gibi hissediyorum, henüz yetişkin olamadım! Hâlâ öğreniyorum ve kariyerimde, hayatımda yapacağım çok şey var. Hepimiz insanız ve belki daha çok hata yapacağım veya aynı hataları tekrarlayacağım. Ancak her geçen yıl yalnızca pistte değil, sahanın dışında da daha çok deneyim kazandığım doğru. Yarışla geçen bir hafta sonunda, baskıyla nasıl başa çıkacağımı, evdeki günlük işleri, zinde ve yarışa hazır olmak için gereken antrenman süresini nasıl organize edeceğimi öğreniyorum. Bu açılardan büyüdüğümü hissediyorum.”

Kendini hangi açılardan geliştirebilirsin?

Marquez: “Çok iyi bir yıl geçirdiğim için bu yıl kendimi geliştireceğim konu pek yok. Geliştirmeniz gereken zayıf noktalar daima olur, ancak kendime puan vermem gerekseydi 9,5 derdim. Yarım puan eksiğin nedeni de Le Mans olabilir. Önlemem gereken bir yerde hata yaptım. Diğer hataysa, Silverstone’daki gibi, kurtarmayı başarmama ve dördüncü olmama rağmen çok fazla zorlamış olmamdı. Bu yıl gerçekten de iyiydi!”


Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!  4. İçerik Fotoğrafı

17 Temmuz Pazar 2016 - Sachsering Raundu'nda yine galip isim Repsol Honda Takım yıldızı Marc Marquez idi


Marc Marquez için baskı ne anlama geliyor?

Marquez: “Bunu açıklamak zor ancak baskı sizi güvensiz hissettirir, şüpheli ve gergin bir hale getirir. Sizi ruhsal ve fiziksel olarak yorar ve sonucunda hafta sonunu yıkılmış bir şekilde tamamlarsınız. Bu gerilim enerjinizi çok fazla emdiği için bununla başa çıkmak zorundasınız. Sahada büyük bir ailem olduğu için çok şanslıyım; takımım yarış hakkında düşünmediğimiz zamanlarda kafamı dağıtmama yardımcı oluyor ve bu sakin kalmamı sağlıyor.”

Böyle zorlu bir sezonda, önünde daha üç yarış varken şampiyonluğu kazanmak nasıl hissettiriyor?

Marquez: “Garip bir his çünkü beklemiyordum. Valencia’ya şampiyonluk şansını elde tutma hedefiyle varacağımızı düşündük. Bu yıl MotoGP’yi takip etmeyen birine henüz üç yarış varken kazandığımızı söyleseydiniz, bunun kolay bir zafer olduğunu düşünürdü. Halbuki hiç de öyle değildi! Kendimi Şampiyon olarak göremediğim anlarla dolu olan bu yıl çetin bir yıldı. Ancak her yarışta puanları topluyor, rakiplerimiz hata yaparken biz sabit bir şekilde ilerliyorduk. Hataların bir nedeni olduğunu biliyorum. Bir sürücü sürekli bir hız tutturursa ve diğerlerine baskı yaparsa, bu durum diğerlerinin hata yapma olasılığını artırır.”


Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!  5. İçerik Fotoğrafı

25 Eylül 2016 - Aragon Pisti'nde sevinen yine Marc Marquez oldu


Bu sezon yeni kurallar ne kadar önemliydi?

Marquez: “Çok kritik kurallardı, ancak son sonuca rağmen sezonun başında bizim için büyük bir problem olduğunu söylemeliyim. Başlangıçta gerideydik ve kış testleri karmaşıktı. Honda’yla çok sayıda görüşmem oldu ve bu görüşmelerde onlara daha ılımlı olacağıma ve ilk yarışlarda olabildiğince çok puan almaya odaklanacağıma dair söz verdim. Ancak sezonun ikinci yarısında bana yardım etmek zorunda kaldılar. Onlardan Honda’nın zorluklara nasıl karşılık verebildiğini herkese göstermelerini istedim, çünkü en üst seviyemizden oldukça uzaktık. Ve gerçekten de diğerleriyle aramızdaki mesafeyi yavaş yavaş kapattık ve böylece son üç yarışta elimizde çok rekabetçi bir RC213V vardı.”

Zorlu bir ön sezonun ardından, bu yıl Şampiyonluğun imkânsız olacağını hiç düşündün mü?

Marquez: “Güvenmek ve inanmak çok önemli! Kış testi boyunca sahadaki çoğu insanın bu sezon Şampiyonluğu kazanmamızın neredeyse imkânsız olduğunu söylediğini hatırlıyorum, çünkü beklenenden daha fazla çaba gösteriyorduk. O an çok motive olduğumu hissettim, çünkü ben hiçbir şeyin imkânsız olmadığına ve daima çalışmaya devam etmeniz gerektiğine inanırım. Zor bir an olduğu doğru ama o zaman da söylediğim gibi Honda Honda’dır, tepki gösterme konusunda oldukça yetkin mükemmel bir fabrikadır ve benim takımımsa… benim takımımdır!”

En kötü gün hangisiydi?

Marquez: “Katar testinde, son günün bitişine yakınken – ardından en sonunda ilk adımımızı attık. Sezon boyunca en zor an Le Mans’daydı. İki yarış kazanabilmiştim (Arjantin ve Austin), ancak sonra Jerez’de çok zorlandım ve Le Mans’da düştüm. Lorenzo’nun Şampiyonluğa doğru liderliği yeniden eline alması ve Mugello ile Katalonya’ya yönelten serilerle beraber kolay olmayacağını düşündüm. Daha sonra bu yarışlar, Şampiyonluğun mümkün olduğuna inanmaya başlamamızı sağladı.”


Honda’nın Marc Marquez ile Gerçekleştirdiği Röportaj!  6. İçerik Fotoğrafı

16 Ekim Pazar 2016 günü Motegi, Japonya'da 2016 MotoGP Şampiyonluğu'nu ilan eden Marc Marquez


Motegi’de 2014 şampiyonluğunu kazandın, erkek kardeşin orada ilk kazanımını elde etti ve şimdi sen de orada başka bir şampiyonluk kazandın. Motegi senin için neden bu kadar önemli?

Marquez: “Dürüst olmak gerekirse, bilmiyorum! Belki orası için hazırladığımız özel kasklardan dolayıdır, belki de bana şans getiriyorlar çünkü Motegi favori pistlerimden birisi değil. Yine de orada muhteşem anlar yaşadım ve gerçekten unutulmaz hisleri deneyimledim. Motegi ne çok fazla zafer kazandığım, ne de özellikle rahat hissettiğim bir pist. Ancak kariyerimdeki en iyi anları yaşadığım pistlerden biri!”

Son dokuz yılda bir yarış seçmen gerekseydi hangisini seçerdin?

Marquez: “Unutamadığım yarış Valencia 2013’tür; MotoGP şampiyonluğu için ilk defa savaşıyordum ve dışarıdan deneyimlediğim ama sanki kendim yarışıyormuşum gibi hissettiğim başka bir yarış var: Yine Valencia’da ama 2014 yılında, kardeşimin Moto3 şampiyonluğunu kazandığı yarış. Neden bilmiyorum ama o yarış, tüm hareketler ve tüm geçişler aklıma kazındı.”

Grand Prix’nin olmadığı mükemmel bir Pazar gününü tarif eder misin?

Marquez: “Pazarları İspanya Şampiyonası, MXGP veya ne olursa izleyerek ve öğleden sonra kesinlikle Barça ile olan bir futbol maçı seyrederek kanepemin üstünde geçirmeyi seviyorum. Sürekli dünyayı geziyoruz, bu yüzden evdeyken yalnızca dinlenmek ve enerjinizi yeniden toplamak istiyorsunuz.”

YORUMLAR