in

Honda Sportif ADV Hazırlığında

2019 EICMA’da Honda standının en dikkat çeken detaylarından biri olan CB4X gerçeğe dönüşme aşamasında. Honda’nın Avrupa birliği fikri mülkiyet ofisine ( EUIPO) başvurusu sırasında sızan görseller

Japon devinin yeni ADV’si hakkında fikir sahibi olmamızı sağladı. Patent görsellerinin ortaya çıkmasıyla beraber motorun fuarda gösterilen haline oldukça benzediği görülüyor.

Honda CB4X Konsepti 2019 EICMA'da tanıtılmıştı

Yeni Honda ADV Asfaltı hedefliyor

Uzun zamandır üstüne çalıştığı 4 silindirli motoru bu motosiklette kullanmayı hedefleyen Japon firma bu hamlesiyle de motorun amacı hakkında bize ipucu vermiş oluyor. Alt devirlerde verdiği yüksek tork nedeniyle arazi sürüşlerinde avantaj sağlayan çift silindirli motor bloğu yerine, torku daha yüksek devirlerde veren 4 silindir tercih edilmesi; Honda’nın asfalt sürüşleri hedeflediğini gösteriyor.

Motor bloğunun kalan özellikleri hakkında henüz resmi bir açıklama yok. Bazı kaynaklar Honda’nın sıfırdan bir motor üretmek yerine CBR650R’da bulunan motor bloğunun bu tasarıma entegre edeceği yönünde. Kesin bir bilgi için biraz daha beklememiz gerekecek.

Honda'nın Patent görüntüsü

Görsellerde dikkat çeken bir diğer detay ise ön tarafta çift disk ve ters süspansiyon kullanılması. Ayrıca arka tarafta tek kollu maşa ve monoshock sisteminin kullanıldığı görülüyor. 

Yeni motosikletin 17 inç alaşım jant kullanacağı söyleniyor.

Bu taraftan tek taraflı maşa kullanımını görebiliyoruz

Honda’nın Potansiyel Rakipleri

Honda uzun süredir üretip, orta sınıfta büyük başarı yakaladığı NC750X ve CB500X modellerinin ardından yeni motosikleti ile beraber gözünü üst segment Sport Touring sınıfına dikmiş durumda.

CB4X’in 900-1000 cc sınıfını hedef alması bekleniyor. Bu da Honda’nın BMW F900XR-S1000XR, Tracer 900, Kawasaki Versys 1000 ve Ducati Multistrada 1260 gibi motosikletleri hedeflediği anlamına geliyor. CB4X’te gördüğümüz donanımlar da bunu destekler nitelikte. EICMA’da tanıtılan modelde geniş bir LCD ekran, Bluethoot bağlantısı, Brembo kaliperler, elektronik olarak ayarlanabilir cam ve süspansiyonlar gibi bulunduruyordu.

CB4X'in Üstten Görünümü

Henüz belirli bir lansman tarihi belli yok. Yenilenen Africa Twin’in ardından Honda’nın yeni motosikletini piyasaya sürmek için 2021’i bekleyeceği söyleniyor.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Damon Hypersport Elektrikli Motosiklet

Motosiklette Egzoz Dumanı Renkleri Ne Anlama gelir?

REKLAM