Honda, VFR1200F'leri Geri Çağırıyor!

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

Honda, VFR1200F'leri Geri Çağırıyor!

Honda, tahrik milinin evrensel birleşim noktasında kırılmaya ya da ayrılmaya sebep olacak bir problem nedeniyle 2010, 2012 ve 2013 model VFR1200F'leri ABD'de geri çağırıyor.

Honda, 2010, 2012 ve 2013 model VFR1200F motosikletleri tahrik milinin evrensel birleşim noktasında kırılma ya da ayrılmaya sebep olacak bir problem sebebiyle ABD'de geri çağırıyor. Geri çağrım, DCT ve manuel versiyonların da dahil olduğu ABD'de bulunan 1,825 adet motosikleti kapsamakta. Ayrıca Honda, Japonya'da 2 Mart 2010 ve 2 Eylül 2015 tarihleri arasında üretilen VFR1200X modellerinin de bu çağrıma dahil olduğunu duyurdu.


Honda, VFR1200F'leri Geri Çağırıyor! 1. İçerik Fotoğrafı


Bahsi geçen modellerde, yukarıda görseli yer alan tahrik milinin evrensel birleşim noktası doğru bir şekilde monte edilmemiş ya da uygun dayanıklılık gerekliliklerine sahip olmayabilir ve bu birleşim noktası, normal kullanım aşamasında mil yatağının dış kaplamasının sağlamlığını azaltacak derecede sıcaklık üretebilir. Zamanla bu durum evrensel birleşim noktasının ayrılmasına veya kırılmasına sebep olabilir. Birleşim noktasının ayrılması gücün arka tekerleğe iletilmesini engelleyecektir; kırılması ise arka tekerleğin kilitlenmesine neden olabilir.


Honda'nın bu konu hakkında ilk kez 2012 yılında İngiltere'de bulunan bir VFR1200F ile alakalı bir rapor aldı. 2013 Ekim ayında ise İtalya, Almanya ve İngiltere'den 5 rapor daha geldi. Sonraki ayda evrensel birleşim noktası sağlayıcısı, problemi giderme umuduyla üretim aşamasını değiştirdi.


2014 Ekim ayında Honda 12.rapor geldi ve bu rapor, sorunun arka tekerlek kilitlenmesine sebep olduğunu bildiriyordu. Honda, daha ayrıntılı bir araştırma sorunlu motosikleti için talep etti. Bu sırada raporlar gelmeye devam etti ki 4 tanesi ABD'dendi ve bu raporlardan birinde arka tekerleğin kilitlendiği belirtilmişti. 27 Kasım 2015 tarihinde de Honda geri çağırım işlemini başlattı.


Honda bayiileri, geri çağrılan motosikletlerde bulunan tahrik millerini değiştirecek. Sorundan endişe duyan ve parça bekleme konusunda tedirgin olan müşteriler VFR1200F model motosikletlerini denetleme için bayiilere götürebilirler ve denetleme sonunda tahrik milinde sorun bulunursa bayii, sorunsuz parçalar gelene kadar motosikletin kullanılmaya devam etmesi için geçici bir önlem alacak.

YORUMLAR