Horex’in Yeni Sahibi 3C-Carbon Group

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Horex’in Yeni Sahibi 3C-Carbon Group

Geçtiğimiz aylarda iflas eden köklü motosiklet markası Horex’i 3C Carbon Group satın aldı.

İşte güzel bir gelişme… Üstün mühendisliğe sahip VR6 motoruna ve depo üzerinde yer alan köklü logosuna rağmen geçtiğimiz sonbaharda daha fazla direnemeyeceği sebebiyle iflasını açıklayan Horex, karbon fiber parçalar üreten bir şirket olan 3C-Carbon Group tarafından satın alındı.

 

1920 yılında Almanya’da kurulan şirket birçok farklı modelle üretimi devam ettirken 1960 yılında Daimler-Benz bünyesine katılmasıyla üretimini sonlandırdı. Ünlü markanın tekrar hayat bulması ise 2010 yılında tek bir motor ve modelle gerçekleşti. Dar açıyla yerleştirilmiş sekiz silindire sahip ve bir dört silindirli kadar kompakt VR6 motoru Horex’in yeniden doğduğu motosiklet dünyasında kendi imzası haline gelmişken ne yazık ki bu gelişmiş motor bile markayı ekonomik anlamda ayakta tutmaya yetmedi. Aradan geçen beş yıl içerisinde Horex VR6 Roadster, Classic ve Café Racer olmak üzere temelde aynı yapıyı paylaşan üç farklı model üretti.

 

İflasını bildirmesinden sonra markanın tekrardan tarihin sayfalarına mı karışacağı yoksa başka bir girişimci tarafından tekrardan ayakta mı tutulacağı motosiklet dünyasında merakla beklenirken müjdeli haber 3C Carbon Group’dan geldi. İşin daha da güzel yanı markanın yeni sahiplerince yapılan açıklamada Horex’in motosiklet üretimine devam edeceği belirtildi. 3C Carbon Group ise aslında motosiklet dünyası için yeni bir isim değil, firma 2014 yılında World Superbike yarışlarında Xavi Flores, Lorenzo Lazzi ve Max Neukirchner ile wildcard ile mücadele etmişti. Firma yaptığı açıklamalarda Horex motosikletleri üzerinde hem teknolojik hem de genel anlamda köklü geliştirmeler yapacakken markanın temel mirasını da koruyacaklarını ve mevcut Horex müşterileri için parça üretmeye devam edeceklerini belirttiler. Yani ne mutlu ki Horex, kaldığı yerden devam ediyor. 

 

Horex’in <a href=Yeni Sahibi 3C-Carbon Group 1. İçerik Fotoğrafı">

YORUMLAR