Husqvarna Dünya Motocross Şampiyonası’na 2014’te Geri Dönüyor.

Motokros Yazar: Motoron

Husqvarna Dünya Motocross Şampiyonası’na 2014’te Geri Dönüyor.

Husqvarna geri döndü! Ünlü marka 2014 yılında en üst düzey motocross mücadelesine katılacağını duyurdu. Motocross dünyasında bir önder olan Husqvarna, MXGP ve MX2 şampiyonalarının her birinde birer takım ve her takımda ikişer yarışçı ile mücadele verecek.

Husqvarna için için toprak parkurlara dönme kararını almak elbette zor olmadı. Dünya’nın en eski motosiklet üreticilerinden biri ve özelikle off-road alanında yer edinmiş bir marka olarak 1960-1970’li yıllarda rüzgar gibi esip ortalığı kasıp kavurarak büyük bir saygınlık kazanmıştı. Torsten Hallman, Rolf Tibblin, Bengt Aberg, Malcolm Smith, Heikki Mikolla gibi efsanevi isimlerle sayısız yarış kazanan Husqy toprak pistlerin efendisi haline gelmişti.

 

Elindeki mevcut olan tüm imkanları kullanıp en ileri teknoloji ile üretim yaparak kendisini tekrar ayakta tutmayı başaran ve hala motocross’da öncü markalardan biri olan Husqvarna 2014 Dünya Motocross Şampiyonası’na MXGP’de ICE1 Racing, MX2’de ise Wilvo Nestaan Husqvarna Factory Racing takımları ile katılacak.

KTM’in motorsporları direktörü Pit Beirer: “ICE1 Racing ve Jacky Martens’in takımı ile yarışmaya katılma kararı almak oldukça basitti. Her ikisi de yarış parkurunda en profesyonel isimlerden. Onların performansı ve çabası ile Husqvarna tekrardan büyük başarılar yakalama amacı ile yarışmaya başlayacak ve Hallman, Smith, ve Mikolla gibi isimlerin olduğu listeye kendi isimlerini de gelecekte yazacaklardır.” dedi.

 

Husqy’yle en prestijli kategori olan MXGP’de yarışacak olan ICE1 Racing takımı oldukça yüksek motivasyona ve yarışmak için sağlam bir altyapıya sahip. Takımın sahibi olan Kimi Räikönnen bu yeni mücadeleye oldukça büyük ilgi duyuyor ve takım menejeri Antti Pyrhonen ile büyük başarı yakalamaya oldukça hevesliler.

 

“Husqvarna ile yakından çalışma fırsatı gerçekten onur verici.” diyor Pyrhonen ve ekliyor: “Bizim için olan inaçları yaptığımız işte ne kadar ciddi oluğumuzu gösteriyor. Bizleri bekleyen heycan dolu zamanları sabırsızlıkla bekliyorum.”

 

Husqvarna ile önceden Dünya Motocross Şampiyonu olan Jacky Martens’in Wilvo Nestaan Husqvarna Factory Racing takımı MX2’de boy gösterecek. Bir yığın tecrübesi ve yetenekli genç yarışçıları desteklemesi Husqvarna’nın kendisini 2014 MX2 Wilvo Nestaan Husqvarna Fatory Racing’in menejeri yapmaya yetti bile.

 

“Bu benim için özel bir an” diyor Martens. “Bu yeni döneme, dünya şampiyonu oluğum takım olan Husqvarna ile başlayacağımdan ötürü heyecanlıyım. Her zaman olduğu gibi elimizden gelenin en iyisini yaparak mümkün olan en iyi sonuçları yakalamaya çalışacağız.”

 

 

YORUMLAR