Husqvarna, Moto3 2014 Dünya Şampiyonası'nda!

MotoGP Yazar: Teoman Cem Katoğlu

Husqvarna, Moto3 2014 Dünya Şampiyonası'nda!

Husqvarna, Doha, Katar’da 23 Mart’ta başlayacak olan Moto3 2014 Dünya Şampiyonası’nda yer alacaklarını bildirdi. Resmi takım, Red bull Husqvarna Factory Racing adı ile yarışacak ve menajer Aki Ajo tarafından yönetilecek. Takımın resmi sürücüsü ise İngiliz Danny Kent olacak.

Motorsport yarışları ve takım menajerliğinde uzun ve başarılı bir kariyerin zevkine varmış eski tecrübeli yarışçı Aki Ajo’nun dikkatli bakışları altında, Danny Kent Moto3 Dünya Şampiyonluğu unvanına oynayacak. İkinci bir Husqvarna ise umut vaat eden Finlandiyalı genç sürücü Niklas Ajo tarafından sürülecek. 2014’te Grand Prix Road Racing’e giriş yapan Husqvarna Motorları için heyecanlı yeni bir yarış sayfası açılacak.

Husqvarna, Moto3 2014 Dünya Şampiyonası'nda! 1. İçerik Fotoğrafı
Moto3 Sınıfı, 125cc çift zamanlı kategorisinin yerini almak üzere 2012’de tanıtılmıştı. Bu sınıf, yeni ve genç yeteneklere en yüksek önemi verirken Moto2 ve nihayetinde ana MotoGP sınıfına ilerlemek isteyen yarışçılar için ise kanıtlanmış bir yarış sahası. Motorlar ise tek silindir 250cc dört zamanlı olarak sınırlandırıldılar. Sürücü ile motor kütlesi toplamı ise minimum 148kg (326 lb.) ile sınırlandırılırken, ayrıca Sürücü yaşının da 28’den büyük olmaması gerekiyor.
Husqvarna, Moto3 2014 Dünya Şampiyonası'nda! 2. İçerik Fotoğrafı
Stefan Pierer, KTM AG CEO:
“Moto3 Dünya Şampiyonası’nda Huqvarna sürülmesi hem marka, hem de kategori adına kayda değer miktarda ilgi toplayacak. 110 yıllık tarihiyle birlikte Husqvarna, yarış dünyasında oldukça bilinen bir marka. Moto3 aşaması ise Husqvarna’yı hiç olmadığı kadar güçlü yapacak itişi sağlayacak. Önümüzdeki yıl büyük bir rekabet görmek için sabırsızlanıyoruz.
Husqvarna, Moto3 2014 Dünya Şampiyonası'nda! 3. İçerik Fotoğrafı
Pit Beirer, Husqvarna Motorsport Başkanı:
“Offroad yarışlarına olan  güçlü bağlılığımızdan sonra, Moto3 Dünya Şampiyonasına, Bay Pierer ve Husqvarna Motosikletleri Müdürler Kurulu’nun tam desteği ile Katılmak Husqvarna tarihinde önemli bir mil taşı olacak. Bu yeni projeyle ilgili son derece heyecanlıyız. En iyi insanları ve gerekli enerjiyi bir arada toplayarak bu projeye hak ettiği başarıyı vereceğiz. Danny Kent fabrikamızın resmi sürücüsü ve Niklas Ajo’da resmi destek sürücümüz olacak. Bu iki son derece tecrübeli genç yarışçı ile Husqvarna’nın Grand Prix Road Racing’e uzanacak olan yeni yolculuğunu başlatmak için sabırsızlanıyoruz.

YORUMLAR