Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen

Yeni Model Yazar: Batuhan Emrem

Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen

Husqvarna konsept motosiklet boyutuna bu kez retro bir anlayışla yaklaşıyor.

Tarihiyle en çok gurur duyacak markaların başında gelen Husqvarna Milan’da karşımıza iki yeni konsept motosikletle çıktı. Çoğu diğer marka konsept modellerinde gelecek vizyonunu sembolize eden tasarımlara yer verirken Husqy bu kez ilhamını geçmişinden alıyor. Birbirinden etkileyici iki modelden ilki olan 401 Vitpilen İsveç dilinde “beyaz ok” anlamına geliyor. Adına yakışır şekilde beyaz renge sahip olan motosiklet, 1953 Silverpilen’den ilham alarak yaratılmış. Alçak ve sportif gidonu ile agresif kişiliğini yansıtan Vitpilen 400 cc hacmindeki tek silindirli, dört-zamanlı motordan güç alıyor. Telli jantları ile retro görünüşüne katkıda bulunurken dar yapısı ona kıvrak ve seri bir motosiklet izlenimi vererek yalnızca dışarıdan bakıldığında bile insanın heyecanlanmasına sebep oluyor.


Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen 1. İçerik Fotoğrafı
Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen 2. İçerik Fotoğrafı


 

Husqvarna, 401 Vitpilen’in yanında arazi motosikletleriyle olan bağını göstermek için 401 Svartpilen, yani “siyah ok” konsept modelini de gözler önüne serdi. Vitpilen’le ortak olarak kullandığı 400cc’lik motor, arazi sürüşleri için çok uygun konfigürasyon yaratırken geniş gidon ve yükseğe konumlandırılmış sele altı egzoz gibi eski dönemlerin arazi motosikletleri veya scramblerlarına ait özellikler motosikletin podyumda durduğu gibi toprak yollarda da başarılı olacağını belli ediyor.

Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen 3. İçerik Fotoğrafı

 

Eski ve yenin harika şekilde harmanlanmasıyla ortaya çıkan siyah ve beyaz oklar, konsept modeller olmalarına rağmen seri üretime geçemeyecek kadar da sıra dışı da değiller. Özellikle pazarda günden güne artış gösteren Scrambler’lara ve KTM Duke 390, 390RC ve Ninja 300 gibi hafif-kıvrak orta sınıf spor motosikletlere olan ilgi Husqy’nin bu motosikletleri seri üretime koyma seçeneğini gözden geçirmesine neden olabilir.

 


Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen 4. İçerik Fotoğrafı
Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen 5. İçerik Fotoğrafı


Husqvarna’nın Konsept Şovu: 401 Vitpilen ve 401 Svartpilen 6. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR