Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!

WSBK Yazar: Özlem Köseoğlu

Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!

2017 sezonuna nefes kesen bir performansla başlayan Deniz Öncü, Tayland’taki ikinci yarışı da birinci tamamladı.

Deniz Öncü, Idemitsu Asya Yetenek Kupası’nın (Asya Talent Cup) Cumartesi günü gerçekleşen birinci yarışın da olduğu gibi 12 Mart Pazar günkü yarışı da üstün performansla lider olarak tamamladı. Japon pilotlar Ryusei Yamanaka ve Haraki Noguchi, günü podyumda tamamlayan isimler oldu.

Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!  1. İçerik Fotoğrafı

Birinci yarış planını uygulayan Deniz, sakin kalarak ve son virajda bir atak göstererek hafta sonunun ikinci galibiyetini almayı başardı. Ardından ikinci olarak Yamanaka ve üçüncü sırada ise Haraki Noguchi, podyumda yer alan Japon yarışçılar oldu.

Deniz Öncü’nün kardeşi Can Öncü ise, Yuki Kunii ve Endonezyalı Gerry Salim’in önünde çizgiyi dördüncü olarak geçti ve kıl payı podyuma çıkma şansını kaçırdı. 

Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!  2. İçerik Fotoğrafı

Yetenek Direktörü Alberto Puig’in açıklamalarına göz atalım: “Güzel bir yarıştı ve ilginç bir mücadeleye şahit olduk. İlginçti çünkü hızlı ve birbirine yakın önde giden bir grupla ve az kaza ile gerçekleşti. Tamamen kontrol altında tamamladığımız söylenemez fakat genç yarışçılarla önemli durumların üstesinden geldik. Pek çok sollama ile gerçekleşen güçlü bir yarıştı. Bu hafta sonunu değerlendirecek olursak, en iyisi olduğunu söyleyemeyiz fakat oldukça iyi gitti.”

Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!  3. İçerik Fotoğrafı

Puig, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Deniz, fazlaca potansiyele sahip. İlk iki yarışı kazanan aynı yarışçı olmasının da nadir görülen bir durum olduğunu söylemeliyim. Bu da Deniz’in tamamen konsantre olduğunu ve kazanmak istediğini gösteriyor. Bu durum, pistin geri kalanını harekete geçirmelidir, Katar’da göreceğiz.” 

Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!  4. İçerik Fotoğrafı

Asya Yetenek Kupası Projesi’ni yürüten Dorna firmasının kendisine belirlediği en önemli kilit noktalardan birisi, MotoGP ve WorldSBK’yı besleyecek olan geleceğin yıldızlarının gelişimine ön ayak olmaktır. Buradaki temel fikir, tüm yarışçıların MotoGP’de kullanılan motosikletler ile benzer özellikler içeren motorlar ile yarışmasını organize etmektir. Tüm yarışçıların aynı özelliklere sahip Honda NSF250R Moto3™ motosikletleri kullandığını da ekleyelim.

Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!  5. İçerik Fotoğrafı

Asya ve Avustralya için olan bu proje, Road Racing FIM Asia Talent Cup yani 2017 için Idemitsu Asia Talent Cup (Idemitsu Asya Yetenek Kupası) olarak adlandırılmaktadır. Bu mücadeleye, Japonya, Endonezya, Malezya, Tayland, Avustralya ve Türkiye’den katılan yarışçılar bulunmaktadır.
 
Idemitsu Asya Yetenek Kupası’nın üçüncü ve dördüncü yarışlarının, 23-26 Mart tarihlerinde, Losail Uluslararası Pisti, Katar’da gerçekleşeceğini belirtelim. 

Çifte galibiyet alan Deniz Öncü ve performansıyla göz dolduran kardeşi Can Öncü’yü gösterdikleri başarılardan dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Idemitsu Asya Yetenek Kupası İkinci Yarış Sonuçları:
Idemitsu Asya Yetenek Kupası, Deniz Öncü'den Çifte Galibiyet!  6. İçerik Fotoğrafı

YORUMLAR