in

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları

Yazar: Ahmet TEZCAN

Uzun yolculuklara çıkıyorsanız ya da günlük bir motosiklet kullanıcısı iseniz, bu uygulamalar yolculuğunuzu kolaylaştırabilir.

Motoron (iOS ve Android)

Türkiye’nin motosiklet dergisi Motoron, iOS ve Android kullanıcılarına online abonelik imkanı sunuyor. Motosiklet incelemeleri, testleri, pratik bilgiler ve motosiklet camiasından güncel haberleri bulabileceğiniz Motoron dergisini gittiğiniz her yerde okuyabilirsiniz.

Android için TIKLAYIN

iOS için TIKLAYIN

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 1. İçerik Fotoğrafı

 

Waze App (Ücretsiz Android, iOS, Windows)

Motosiklet sürmek yolculuk etmekten başka bir şey değildir ama hadi biraz gerçekçi olalım; çoğu zaman gideceğimiz yere ulaşmak için motosikletleri kullanıyoruz. Bunu daha da kolaylaştırıp gideceğiniz yere en kısa yolu bulmanıza yardım edebilecek uygulama Waze App. Üstelik bu uygulama diğer Waze kullanıcılarının sizin rotanızda kaydettikleri hız verilerini de size sunuyor. Bluetooth bağlantı özelliği bulunan bir kaskınız varsa telefonunuzu kaskınıza bağlayarak uygulamanın verdiği sesli direktifleri duymanız da mümkün oluyor.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 2. İçerik Fotoğrafı

 

Pirelli Diablo Superbiker (Ücretsiz Android ve iOS)

Bu uygulama ise daha çok veri toplama aracına ihtiyaç duyan yarışçılara ya da pist meraklısı günlük kullanıcılara hitap ediyor. Akıllı telefonunuzun GPS’ini ve hız ölçerini kullanan Pirelli Diablo Superbiker, turlarınızı, tur zamanlarınızı, hızınızı ve eğilme açınızı dahi hesaplayabiliyor. Farklı parametreler ile sonuçları size sunan uygulama nerede ne yaptığınızı kolayca görmenizi sağlıyor.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 3. İçerik Fotoğrafı

 

Road Trip (4.99$ Sadece iOS)

Road Trip uygulaması rakamsal değerlere meraklı kullanıcılar için birebir. Bu uygulama sayesinde motosikletin performansını önemli ölçüde etkileyen verileri kapsamlı bir şekilde topluyor, yakıt tüketimi gibi. Esasen dört tekerli araçlar için üretilen uygulamayı motosikletlerinizde kullanmamanız için bir engel de yok tabii. Yakıt tüketimini izlemesinin yanı sıra Road Trip, servis ve tamir kayıtlarınızı tutarak yaptırmanız gereken rutin bakımları size hatırlatabiliyor. Yolculuk deneyimlerinizi, kilometre değerlerinizi ve yolculuk maliyetlerinizi saklayan uygulama gayet kullanışlı görünüyor.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 4. İçerik Fotoğrafı

 

Skymotion (Ücretsiz iOS, Android ve Windows)

Kimse yağmurlu havalarda yolculuğa çıkmama imkanı varken aksini tercih etmez. Ücretsiz Skymotion uygulaması bu konuda size yardımcı olabilir. GPS aracılığıyla her dakika hava durumu detaylarını ve zemin seviyesi bilgilerini görüntüleyen yolculuğa çıkmak için riske girip girmemeniz gerektiğine karar vermenizi sağlar. Çoktan yola çıktıysanız, nerede ve ne zaman hava şartları için önlem almanız gerektiğini de uygulama size hatırlatacaktır.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 5. İçerik Fotoğrafı

 

Canlı MotoGP Uygulaması (16.10$ Android ve iOS)

Eğer bir MotoGP hastasıysanız, yarışın tek bir anını bile kaçırmak istemezsiniz. Tabii ki bilgisayarınızın ya da TV’nizin başına oturup yarışı beklemenize hayat bazen izin vermez. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, nereye giderseniz gidin yarışları takip edebileceğiniz bir resmi bir uygulama geliştirilmiş. Uygulama ile pratiklerin, sıralama turlarının ve yarışlarının her saniyesini izlemeniz mümkün. Ayrıca uygulama sürücüler ve takım üyeleriyle yapılan hiçbir yerde bulamayacağınız özel röportajları da izlemenize olanak sağlıyor. Bunun yanında geçmiş yarışların özetleri de uygulamada mevcut.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 6. İçerik Fotoğrafı

 

Best Biking Roads (3.99$ Android ve iOS)

Aslında uygulamanın adı oldukça açıklayıcı (en iyi sürüş yolları). Best Biking Roads uygulaması, Android ve iOS kullanıcılarına motosiklet sürmek için en uygun yerleri bulma ve kendi buldukları yerleri ekleme imkanını sunuyor. Sürüş için kendinize yakın ya da özel bir yer arıyor olmanızın bir önemi yok, Best Bikink Roads kullanıcıları tarafından oluşturulmuş 3,500 farklı rota uğramanız için sizleri bekliyor. Ayrıca bu rotalardan 2,300’ü resimli ve 100’ünde de videolar dahi mevcut. Anlatmaya devam edebiliriz ama aşağıdaki videoyu izlemek daha kolay olabilir.

 

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 7. İçerik Fotoğrafı

 

Yelp (Ücretsiz Android, iOS ve Windows)

Birçok kullanıcı evde veya ofisteyken, hatta uzun yolculuklardayken yakın çevrede lezzetli yemekler yiyebileceği mekanları Yelp uygulaması ile buluyor. Favori mekanları üst sırada, diğerlerini ise alt sıralarda gösteren uygulama motosiklet üzerinde olsanız da olmasanız da işinize yarayacaktır.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 8. İçerik Fotoğrafı

 

EatSleepRide (2.99$ iOS, Android Yapım Aşamasında)

Bu uygulama birçok açıdan listemizdeki diğer uygulamalara benziyor. EatSleepRide sayesinde rotanızı kaydedebilir, başka rotalar keşfedebilirsiniz. Hızınızı ve eğim açınızı da mı ölçmek istiyorsunuz? Evet onu da yapabiliyor. Ayrıca özel bir motosiklet grubunuz varsa grubu uygulamaya kaydedebilir ve her bir üyenin ilerleyişini takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin çevrenizde uygulamayı kullananları da görmeniz mümkün. Davetsiz misafirlerin kabul edildiği partileri de bu uygulama sayesinde bulabilirsiniz. Uygulamanın en güzel özelliği ise Crashlight opsiyonu. Bu özellik herhangi bir kaza durumunda belirlediğiniz kişilere otomatik olarak bilgilendirme göndermenizi sağlıyor.

 

İhtiyaç Duyabileceğiniz Motosiklet Uygulamaları 9. İçerik Fotoğrafı

 

Telefonu bir kenara koyun ve sadece sürün!

Bunca kulanışlı uygulamadan bahsettik ama bazen tüm teknolojiyi bir kenara atıp kendinizi yola bırakmalısınız. Elektronik cihazlar her ne kadar motosiklet kullanımını kolaylaştırsa da, motosiklet kullanmak her zaman bir erkeğin ve bir makinenin açık yollarda seyretmesi olarak tanımlanacak. Sürücüler uzun yıllar boyunca akıllı telefonlar olmadan motosiklet kullandı ve siz de aynısını yapabilirsiniz. Uygulamalar sizin izin verdiğiniz kadar hayatınıza girebilir. Ayrıca şöyle derler, “aklında bir hedef varsa asla kaybolmazsın”.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Qstarz LT-Q6000 GPS Tur Zamanlayıcısı

Motosiklette İşitme Sorunları

REKLAM