in

İkinci Elde “SEÇİM” bereketi!

Erken seçim kararıyla birlikte ikinci el motosikletlerde patlama bekleyebiliriz! Şimdiden hazırlıklarınızı yapın. İstemediğiniz kadar motosiklet seçeneği ikinci el pazarlarında görücüye çıkacak. Türk Lirasının değer kaybı böyle giderse alanın da satanın da kâr edeceği günler kapıda… Ohh oh ne âlâ demeyin, son kertede kimin kârlı çıkacağı pek belli değil. Çünkü ortam oldukça puslu!

Türkiye açısından geleceğe doğru baktığımızda, öyle çok değil, iki üç aydan söz ediyorum. Kapıda nur topu gibi bir “seçim sandığı” ile onun getireceği ekonomik yük ve siyasi gerilim var. Bu yetmiyormuş gibi bir de iktidar savaşının kaotik ortamından doğan “terör soslu savaş tehlikesi” ve hatta tehdidi var.  Dünya ekonomik dengelerini yerinden oynatan Çin’deki devalüasyon, ABD’deki FED’in faiz artırımı gibi ekonomik denklemlere girmiyorum bile! İşte tam bu noktada dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşları Türkiye hakkında öngörüde bulunuyorlar! Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s yalancısıyım, dediğine göre;- Erken seçim ve siyasi belirsizlik Türkiye’nin kredibilitesini zayıflatacak. – Türkiye sınırlarındaki jeopolitik tansiyon ve alevlenen PKK sorunu Türkiye’deki yatırım faaliyetlerini geciktirerek büyümeyi küçültecek.- Ocak ayından bu yana dolar karşısında yüzde 25 değer yitiren Türk Lirasına karşı faizleri yükseltemeyen Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon hedeflemesiyle ilgili güvenilirliği daha da zedelenecek.- Çin’deki devalüasyon ve FED’in yıl içinde faiz artırımlarına başlayacak olması da Türkiye’ye yatırımcı iştahını azaltacak.- Kısa vadeli dış borçların rezervlerine göre daha yüksek olması Türkiye’nin riskini artıracak.- Bu koşullarda, yabancı sermaye akımlarının tersine dönmesi ya da yavaşlaması Türkiye’nin GSYH büyümesi, kredi koşulları ve cari açığını olumsuz etkileyecek.
İşte böylesi puslu bir ortamda burnunun uçunu bile göremeyen motosiklet firmaları, 2018 yılını görmeye çalışacaklar ve olabildiğince sağlıklı fiyat/maliyet analizi yapıp Türkiye’ye yeni motosiklet getirecekler. Siz olsanız gelecek sezon için ne yaparsınız? Puslu havanın dağılmasını mı beklersiniz, savaş şartlarında “en iyi savunma saldırmaktır” diyerek hedeflerden sapmadan satış ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık mı verirsiniz?
Siz, krizi fırsat olarak görenlerden olsanız bile herkes sizin gibi cesur değil. Görünen o ki motosiklet arzında bir daralma kapıda bekliyor. Döviz artışı böyle devam ederse ekonomik krizden yara alan motosiklet sahipleri, değerlenen motosikletlerini bir an önce elden çıkarmak isteyecektir. Motosiklet almayı düşünenler de artan döviz nedeniyle bu ikinci el motosikletlere yönelecektir. İşte “piyasa ekonomisi” dedikleri tam da bu.
Sıfır motosikletlerin satış sorununu ise yine motosiklet sektöründe krizlere karşı bağışıklık kazanmış profesyonel yöneticiler çözecek. Nasıl mı çözecekler, onu hep birlikte göreceğiz. Motosiklet dünyası olarak umutlu olmamızı sağlayan en değerli gelişme ise motosiklet kullanıcılarının düne göre ne istediklerini daha iyi biliyor olmaları ve motosiklet firmalarının da pozisyonlarını artık bu gerçeğe göre konumlamaları.
Motorunuzun ve yaşam sevincinizin hep “on” olması dileğiyle…
İKİNCİ BASKI: Daha önce 122. sayımızda yayımlanmış olan bu yazıda tek kelime değiştirilmemiştir; değişen sadece 2016 rakamıdır.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İçimizdeki sevgi yeter!

İlk Motorunuz Ne Olmalıdır?

REKLAM