İngiltere’de İtalyanlar Gözde

Custom Yazar: Motoron

İngiltere’de İtalyanlar Gözde

İngiltere’de düzenlenen Custom Show’da İtalyan tasarımcılar dikkat çekti

 İngiltere’de İtalyanlar Gözde 1. İçerik Fotoğrafı

 

Büyük Britanya Adası 16–17 Haziran 2012 tarihlerinde custom motosiklet Show’una ev sahipliği yaptı. İngiltere’nin Beaulueu Estate bölgesinde düzenlenen motosiklet şovunda 90’ın üzerinde motosiklet görücüye çıktı. Şov daha önce 2011 yılında California Dreamin Motosiklet Fuarı ile birlikte düzenlenmişti.

 

Hafta sonunda yaklaşık 5.000 ziyaretçinin ziyaret ettiği şov, büyüsü ve doğal çevresi ile bölgenin custom motosiklet şovlarına ne kadar uygun olduğunu da ortaya koymuş oldu. Almanya’da düzenlenecek olan Big Bike Europe Fuarı-Şovu’ndan önce Sturgis’e ücretsiz katılım ödülü veren son etkinlik olma unvanını elinde tutan şov, iki custom motosiklet üstadına Amerika Sturgis’te düzenlenen Dünya Custom Motosiklet Şow’unun yolunu açtı. İşe bakın ki İngiltere’de Sturgis ödülünü kazanan her iki customizer da İtalyan asıllıydı.

 

İngiltere Harley-Davidson’un sponsorluğunda düzenlenen şovda Abnormal Cycles (Sam Reali) modifiye edilmiş 1930 VL Şasili 1919 JD 74 inç motoru taşıyan Speed Demon modeli ile Best of The Show (Şovun En İyisi) ödülünü aldı. Modifiye Harley Davidson dalında ise İtalya Venice yakınlarında yer alan Bocin Custom Cycles, yaklaşık 4 bin km tutan 4 ayrı ülke şovu sonrasında İngiltere’de son Sturgis ödülünün sahibi olmayı başardı. 1946 model zincir aktarmalı Knucklehead motoru, İngiliz tasarımcı Nick Gale custom Cycles’in 1942 WLC modelini geride bırakarak ödüle ulaştı.

 

FreeStyle sınıfında ise Larry Houghton Sprit of Endeavor isimli tamamen el yapımı motosikleti ile birinci olmayı başladı. Bizi dikkatle takip eden okurlarımız bu tasarımcıyı dergimizde daha önce yer verdiğimiz BSA 500 “Son of a Gun” isimli tasarımdan hatırlayabilirler.

 

İngiltere’de İtalyanlar Gözde 2. İçerik Fotoğrafı

 

Popüler Custom Daily Ride (Modifiyeli Günlük Kullanım) sınıfında ise Calvin Evans 1989 80 ci FLTC Bobber yorumu ile birinci oldu.

 

Performans sınıfında ise 1200 cc Sportster motorlu Cafe Racer yorumu ile Krazy Horse of Suffolk tasarımcıları Paul Beamish ve John Gibson’a gitti. İngiltere’nin en revaçta custom mağazası olan Krazy Horse aynı zamanda Avrupa’nın Japon Zero Engineering üretimi Samurai Choppers programının da Avrupa ithalatçısı konumunda.

 

Belirsiz bir pazar olma yönünde şöhrete sahip olan İngiltere, custom şovları ile öne çıkma çabası içerisinde. AMD Custom Show’da başarısı ile bu belirsiz pazarın aslında oldukça ekonomik olduğunu ortaya koymuş oldu. Her ne kadar büyük ödülleri İtalyanlar evlerine götürmüş olsa da İngiliz motosiklet severler bu şov sayesinde büyük bir etkinliğe katılma ve yeni motosikletler görme-satın alma şansını elde ederken; motosiklet tasarımcıları da yeni şaheserlerini İngiliz ve diğer uluslardan motosiklet severlerin beğenisine sunma şansı yakaladı. Ne diyelim, darısı şeffaflık, eşitlik ve ulaşılabilirlik ilkeleri doğrultusunda düzenlenmiş doğru düzgün bir motosiklet fuarı bile olmayan biz Türkiye motosiklet camiasının başına…􀀟

YORUMLAR