in

İntercom Olsun Mu Olmasın Mı?

Shakespeare’in Hamlet oyunundan o meşhur alıntı sözü ”Olmak ya da olmamak…” dan esinlenerek İntercom için benzer bir söz söylenir mi? Espri için de olsa söyleyelim madem: “Intercom olsun mu olmasın mı, bütün mesele bu”

Eminim çok kişi farklı bakış açılarına sahiptir, bu yüzden bu konu güzel bir sohbet mevzusu olur. Çok faydalı bir haberleşme sistemi olduğunu bildiğim halde ilginçtir ki, kendim intercom kullanmaya daha yeni başladım.Müzik dinlemek için bile olsa hiç mi hiç edinmek ve kullanmak istemiyordum. Neden mi? Yalnız sürüş yaptığım için ve bağlı olduğum bir motorcu grubu olmadığı için “Gerek yok” diyordum, hem eski alışkanlıklara düşkünlüğüm ve bilerek biraz teknolojiye mesafe koymam yüzünden. “Ne kadar doğal ve yalın, o kadar güzel” anlayışımdan vazgeçemiyorum.Motor kullanmaya başladığımın ilk senelerimde intercom’u bir kenara bırakın doğru düzgün kadın kıyafeti dahi yoktu. O zamanlar bazen sürüş esnasında müzik dinlemek için mp3 çalarımın kulaklıklarını kaskın içinden kulağıma takardım, kablosu sarkardı, kaskı çıkartınca her şey dağılıyordu ve tekrar kaskı takınca yine kulaklıklarla ve kablosuyla uğraşma faslı olurdu,bu iş böyle olmaz diye vazgeçmiştim tamamen, zaten rüzgarın ve motorun sesi yetiyordu.

Yolda olduğumda ailem ve arkadaşlarım telefonla bana ulaşamazdı, ancak mola verdiğimde geri arardım.Sırf artık ulaşılamaz olmamak için sonunda teknolojiye olan inadımdan vazgeçtim. Özellikle bu devirde benim gibi yolda olanların ulaşılır olması çok önemli. Bugünlerde bunun bir çözümü varsa bir tane edineyim dedim. Ancak kullanmaya başlayınca şok yaşadım. Sırf telefonlara cevap vermek değil olay, başka başka avantajları var, müzik veya navigasiyonun sesli yol tarifini dinlemek gibi. Hiç tahmin etmezdim, ama intercom sürüşlerimin ayrılmaz bir parça oldu. Zevkime göre müzik dinlemek, telefonda ulaşılır olmak, sürüş esnasında haberleşmek bana büyük bir konfor, kalite ve rahatlık kattı.Tek başıma da olsam, çok faydasını görüyorum. Hatta grup sürüşlerinde çok daha da fazla faydası oluyormuş,birinin fark ettiği bir tehlikeyi anında arkadaşlarına aktarabilmesi çok büyük bir avantajdır. Anlatılanlara göre sürüş esnasında sohbet edildiğinde sürüşün tarzı daha sakin ve çok daha keyifli oluyormuş. Anladığım kadarıyla her an her yerde iletişim kurabilmek birçok olumlu etkiler sağlıyor. Diğer önemli faydası da bir adresin yol tarifini sesli navigasiyon ile dinlemek. Sürüş esnasında müzik dinleme keyfinden bahsetmesem daha iyi mi olur acaba? Keyifli de olsa bazı sürücüler hızlı ve ritmik müzikler dinleyince ritim tutarak sürüşü hızlandırıyor. Trafiğe göre değil de müziğe göre sürüş yapmak tabii ki sakıncalı, sürüş esnasında telefonda konuşurken de dikkatin dağılmaması gerek, konfor ve keyif olsun derken dikkati hiç bir zaman elden bırakmamak gerek. İntercom’u yeni aldığımda beni arayanlar “ Motor sürüyorum şu an” dediğimde onlar panik oluyorlardı, dikkatimin dağılacağından endişe ettikleri için hemen kısa kesip “Sonra konuşuruz” dediklerinde “ Sorun yok, rahat rahat konuşabiliriz” diyerek arayanları tek tek alıştırdım.Bunun çok yararlı bir cihaz olduğunu söylesem de, herkes kendini bilmeli, çünkü kimisi için dikkatli olmayı engelleyebilir. Özellikle motosiklet sürmeye yeni başlayanların hemen almalarına ilk etapta gerek yok diye düşünüyorum. Önce sürüş ve yol tecrübeleri biraz biriksin derim, acelesi yok. Zamanı geldiğinde alınır, ama benim gibi senelerce ertelemeye gerek yok tabii ki.

Bugün geriye bakıyorum da “Gerek yok” diyen ben, şimdi kısa-uzun hiç fark etmez, her sürüşün vazgeçilmezi oldu.

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

İlk Motorunuz Ne Olmalıdır?

İşini Sevmeyen İnsanlar Ülkesi; Türkiye!

REKLAM