İS-Tİ-YO-RUM!

Rauf Gerz

İS-Tİ-YO-RUM!

Bir yayaya karşıya geçmesi için otomobille yol verdiğimde mahcup olmamasını, direksiyonda Brad Pitt’i görmüş gibi şaşırmamasını ve ona yol yerine iki kilo altın vermişim gibi minnet duymamasını. (Yaya geçidinde hem de)

Rauf Gerz

Motoron Dergisi Yazarı

Astronot otomobil sürücülerinin hareket tasarrufu yaparak direksiyonu çevirirken sol el parmağının sinyal kolu hizasına geldiği sırada sinyal vermek yerine daha proaktif davranabilmelerini. (Hiç sinyal vermeyen danalar bu madde kapsamında değildir)

 

Yolu sulayan belediyeci amcaların “Dikkat bu yolda sulama yapılmaktadır” tabelasını ıslanan asfaltın hizasına koymayıp çok değil bir frendikkat mesafesi kadar daha öne çekebilmesini. (Zor tabi bunu akıl etmek)

 

Tabi elbette aynı amcaların yol kenarındaki yeşil alan yerine yolu sulamamasını. (Bu madde bir ütopyadır)

 

Otomobil kullanırken telefonla konuşmanın cezası varken aynı anda hem makyaj yapıp hem otomobil kullanan ablaların da en azından aynı maddeden ceza almalarını. (Bunların aynı anda telefonla konuşanları da var, gözümle gördüm)

 

Spor motosikletlerin arkasına binilmemesini. İlle de bir tüneme yapılacaksa bari topuklu açık ayakkabı giyilmemesini. (Hem de kırmızı be abi)

 

İleri sürüş eğitimi alanların kendini Valentino Rossi zannedip trafiğe açık alana İtalya Imola Pisti muamelesi yapmamasını. (Sonra uf oluyor malum)

 

Kask beğenirken internette de bulunan güvenlik testlerinden kaç puan aldığı sonuçlarına göre değil de sadece üzerindeki desenlere göre seçim yapılmamasını. (Kask yerine tas alan kalın kafalılar bu madde kapsamında değildir)

 

Kedilerin tırnaklarını otomobil tekerleği yerine motosiklet selesinde açmamalarını. Köpeklerin, motosiklet yerine ille de seleyi kullanmakta ısrar eden kedileri kovalamalarını. (İş akışını bu yönde organize edebilirsek bir taşla iki dört ayaktan kurtardık demektir)

 

Tek teker yapanların, kolunu bacağının arasından geçirip burnunu karıştıranlar kategorisinde değerlendirilmesini. (Neticede zorluk ve estetik dereceleri aynı)

 

Makul desibel performans egzozla soba borusunun birbirine karıştırılmamasını. (Sevilmeme sebebimizin büyük oranısın dostum)

 

Gereğinden fazla yavaş gitmenin, gereğinden fazla hızlı gitmek kadar tehlikeli olduğu anlamın a geldiğinin bu kanun koyucular tarafından anlaşılmasını. (Otomobilden inip yönetmelik hazırlamak kolay tabi)

 

Daha yeni motosiklet alanların bile bunun keyfini çıkartmayıp hemen bir sonra alacağı motora odaklanmamasını. (Delirdiniz mi kardeşim)

 

Spor motosiklet markalarının, boyu 1.85’den uzun olanların binebileceği bir motosiklet üretmeyerek onlara beceriksiz muamelesi yapmamasını. (Popomuza motor kaçmış gibi oluyor. Lütfen diyorum, binemiyoruz)

 

Pizzacı veya sucu kardeşlerimizle yarışılmamasını. (O; su veya pizza yetiştiriyor; sen de bir şey yetiştiriyorsan bilemem tabi)

 

Sahip olunan motosikletin varlığıyla değil, yapılan yollarla övünülmesini. (Bırak parlatmayı, git gez artık)

 

Çok mu şey istedim acaba?

YORUMLAR