İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi

2017 MotoGP sezonunda ilk üç yarış geride kalırken sırada sezonun ilk İspanyaGP’si Jerez var.

Jerez pisti , MotoGP gridindeki bir çok İspanyol sürücünün ev sahipliği yaptığı İspanya’nın en ünlü pistlerinden biri. Geçen yıl Valentino Rossi’nin domine ettiği ve sonunda zaferle sonuçlandırdığı bir yarış hafta sonu olmuştu. Bakalım bu hafta sonu bizi neler bekliyor.

 

İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 1. İçerik Fotoğrafı


Aprillia Mugello’da 2 günlük sezon arası testi gerçekleştirdi.

Düşük sıcaklığın ve kötü hava şartlarının etkilediği testlere Aprillia’nın iki sürücüsü de katıldı.

Aleix Espargaro: Pazar günü motosikletin yön değştirme sırasında çok ağır ve tümseklerrin üzerinden geçerken çok hassas olduğunu söylemiştim. Mugello’da hızlanma üzerinde iyi çalıştık fakat tam olarak istediğimiz ayarları yapamadık. Yeni şasimiz geliyor ve bu ağırlıkla devam etmek zorundayız çünkü geçen yıldan bu yana şasi geometrisini çok değiştirdik artık yeni bir şasi daha üretemeyiz. Ön tarafa ağırlık bindirmek istiyoruz. Normalde ön tarafın hafif olması önemli ancak şu an sorunumuz bu.


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 2. İçerik Fotoğrafı


Amerika’da antrenmanlarda kaza yaparak sol bileğini kıran Alex Rins ameliyat oldu.

Suzuki’nin çaylağı Rins Amerika’da yaptığı kazanın ardından yarışı kaçırmıştı. Barselona’da Doktor Xavier Mir tarafından başarılı bir ameliyatla sol koluna iki titanyum parça takılan Rins 10 gün içinde çalışmalara başlayacak. Jerez’de Alex Rins’in yerine Suzuki test pilotu Takuya Tsuda yarışacak.


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 3. İçerik Fotoğrafı


Andrea Dovizioso Jerez’in kendisi ve Ducati için zorlu bir pist olduğunu söyledi.

‘’Sonunda Avrupa’ya döndük. 1 ay önce burada Jerez’de bir günlük test yapmış olsak da Jerez’den ne beklediğimi tam olarak bilemiyorum. Bilançomuz sezonun ilk 3 yarışı ardından tatmin edici değil çünkü bu yıl daha hızlı olacağımızı düşünmüştük. Katar’dan beklentilerle beraber şimdiye kadardüşündüğümüz gibi olmadı. Ne olursa olsun beni ve Ducati’yi zorlayan Jerez’de bu durumu değiştirmek için ve podyum savaşı için çalışacağız.’’


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 4. İçerik Fotoğrafı


Bu haftasonu kariyerinin 15. Yılını kutlayan Jorge Lorenzo Avrupa’ya döndüğü için mutlu.

‘’Bizim için oldukça karışık 3 yarıştan sonra İspanya’ya döndük. Jerez benim favori pistlerimden biri , burada harika anılarım galibiyetlerim var fakat doğruyu soylemek gerekirse Ducati için uygun bir pist değil. Geçen ay yaptığımız testlerdeki bilgiler dahil tüm bilgileri analiz ettik ve rekabetçi olmak için bu bilgiler üzerinde çalışıyoruz. Taraftarlar ve beni destekleyen fanlarımın önünde ilk defa Ducati’yle sürecek olacağım için sabırsızlanıyorum.’’


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 5. İçerik Fotoğrafı


Valentino Rossi Jerez’e Lider olarak gelmeyi beklemediğini söyledi.

‘’Jerez’e şampiyona Lideri olarak gelmeyi beklemiyordum. Zorlu kış testlerindeki sorunların bir kısmını güzel yarışlar çıkararak çözdüğümüz için mutluyum. Tabii ki motosikleti biraz daha geliştirmeliyiz. Jerez’de bu haftasonu çok önemli. Bu ilk Avrupa yarışı ve keyif aldığım bir pist. Austin’de ilk antrenmanlardan bu yana çok şey geliştirdik ve şimdi aynısını Jerez’de de yapmak önemli. Motosikletin nasıl çalıştığını anlayabilirsek aradığımızı bulacağımızdan eminim.’’

 

 

İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 6. İçerik Fotoğrafı


Vinales: ‘’Her yarışı kazanma potansiyelimiz var.’’

Austin’deki hayal kırıklığının ardından herhangi bir sakatlık çıkmadığı için mutluyum. Ayrıca her yarışı kazanabileceğimizi kanıtladığımız için bu motivasyon beni Jerez’e son GP’den sonra daha güçlü bir şekilde getirdi. Jerez Yamaha için güzel bir pist , burada daima hızlılardı. Sezonun ilk üç yarışında olduğu gibi Jerez’de de güçlü olabileceğimi biliyorum. Odaklanmalı ve motosiklet için en iyi ayarları bulup sonuna kadar zorlamalıyız. Jerez için ekstra motive olmuş durumdayım.


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 7. İçerik Fotoğrafı


Andrea Iannone Jerez’deki testlerden olumlu duygularla ayrıldığını söyledi.

Sezon öncesindeki Jerez testlerinden memnun kaldığını söyleyen Iannona şöyle konuştu: Umarım bizim için pozitif bir yarış olacak. Geçen yıl buradaki testler bende olumlu duygular bıraktı ayrıca performansım da fena değildi. Bu bana yarış için güven verdi. Cuma günü başından itibaren çalışmalıy ve çözümü için şimdiden fikirlerimiz olan bazı sorunları çözmeliyiz. Pazar gününün sonunda yüzümüzün gülmesini istiyorum.


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 8. İçerik Fotoğrafı


Marquez: Sanırım daha iyisini yapabileceğiz.

3 tane uzak mesafesi yarışın ardından İspanyada olduğumuz için mutluyum çünkü evimde ve fanlarımın önünde yarışmak daima özeldir. Tabii ki Amerika’daki gaibiyet tüm yakıma sıradaki yarışlarda daha çok çalışmak için motosikletin ayarlarını daha iyi yapmak için moral ve güven verdi. Jerez şu an bakış açımıza göre en zor ve aldatıcı pist. ‘’Eski Tarz’’ bir pist. Kısa , dar , ağır hızlanma bölgeleri ve sert fren noktaları. Motosikleti iyi döndürmelisiniz ayrıca fren yaparken iyi bir dengeye ihtiyacınız var. Cuma sabahından itibaren iyi çalışırsak sonuç olarak daha iyisini yapabiliriz.


İspanyaGP Öncesi Haftalık Durum Değerlendirmesi 9. İçerik Fotoğrafı


Dani Pedrosa: Jerez sevdiğim bir pist.

Jerez en çok sevdiğim pistlerden biri. Her şeyden biraz var. Dar virajlar , hızlı virajlar , yön değiştirmeler , bazı tek teker hızlanmalar. Buradaki en iyi anım 2006 yılında MotoGP’deki ilk yarışımda podyum elde etmem. Umarum Amerika’daki momentumu sürdürür , gelişmeyi sürdürürüz. Fan kulübüm orada olacak onların ve tüm taraftarın önünde güzel bir haftasonu yaşamak istiyorum.

YORUMLAR