İstanbul Park'ta Merhaba 1:56 İle...

WSBK Yazar: Motoron

İstanbul Park'ta Merhaba 1:56 İle...

Dünya Superbike Şampiyonası 1. günü İstanbul Park'ta hızlı geçti!

Dünya Superbike Şampiyonası İstanbul Park mücadelesi 13 Eylül 2013 Cuma antrenmanları ile başladı.

 

Cuma günü sonunda 1000 cc motosikletlerin mücadele ettiği SBK grubunda Aprilia RSV4 pilotu Sylvain Guintoli 1.56:190 sn'lik turzamanı ile şimdilik sıralama turlarında ilk sırayı elde etti. Fransız pilotu Marco Melandri ve Eugene Laverty izliyor. Bu grupta wildcard ile mücadele eden Türk pilotlardan Tolga Uprak kendi rekorunu da geliştirerek 2.03:008 sn'lik tur zamanı ve Yunus Erçelik 2.04:321 sn'lik tur derecesi ile %107'lik zaman içerisinde yer aldı. Türk yarışçılar için şimdilik herşey yolunda. 

 

600 cc'lik motosikletlerin mücadele ettiği Supersport grubunda ise Sam Lowes 2.00:000 sn'lik derecesi ile şimdilik Kenan Sofuoğlu'nun 0.7 sn kadar önünde yer alıyor. Bu grupta wildcard ile mücadele eden yarışçılardan Barış Tok 2:06 sn'lik tur zamanı ile %107 zaman diliminin içerisinde. Çağrı Coşkun 2:08 sn ve sabah seansında bir kaza atlatan Mert Aytuğ 2:09 sn tur dereceleri ile şimdilik %107 sn tur sınırı dışında yer alıyor.

 

Nedir bu %107 tur sınırı diyenler için hemen açıklayalım: Dünya Superbike Şampiyonasında en iyi tur zamanına imza atan yarışçının tur zamanından %7 oranından daha yavaş olan yarışçılar yarışlara dahil olamıyor. Söz konusu bu baraj yavaş yarışçıların mücadeleden elenerek hızlı yarışçılar için tehlike yaratmalarının önüne geçilmesini sağlıyor.

 

Marco Melandri gibi birçok yarışçı cuma gününü bir ısınma günü olarak görerek "cumartesi günü yeni lastiklerle gazlayacağız" gibi açıklamalarda bulunuyor. Yani ilk gün elde edilen 1:56 sn'lik tur derecesinin daha aşağıya düşeceği kesin gibi ancak bir durum var ki bu olasılığı zorlaştırıyor: yağmur. Meteorolojiye göre cumartesi günü İstanbul yağmurlu geçecek. Yani cuma günü kuru havada elde edilen söz konusu tur zamanlarının yağmurlu olursa cumartesi günü iyileştirilmesi biraz zor görünüyor. Bu durumda Tolga Uprak ve Yunus Erçelik'in %107 barajında yer alarak pazar günü yarışta start alma şansı oldukça yüksek görünüyor. Fakat Supersport grubunda aynı şekilde barajın içinde olan Barış Tok'un şansı artarken şimdilik barajın dışında yer alan Mert Aytuğ ve Çağrı Coşkun'un ise işleri zorlaşmış durumda.

 

Bu arada İstanbul Park'ta ilk günün faturası Ducati pilotlarına çıkmış gibi görünüyor. Carlos Checa'nın 2. virajı yukarı çıkarken yaşadığı kazada köprücük kemiği ve bileği kırılırken, benzer bir kazada Max Neukirchner'in sol işaret parmağı kırıldı. Her iki yarışçı da pazar günü koşulacak yarışta yok. Ducati Alstare takımının ikinci pilotu Ayrton Badovini'de geçirdiği bir kaza sonucunda sağ bileğini ciddi şekilde incitti. İtalyan pilot deyim yerindeyse davul gibi şişen bileğine rağmen cumartesi günü sıralama turlarına katılacak. 

 

İstanbul Park'ta ilk günün ardından şimdilik durum bu. Yarışçıların deyimiyle ısınma turları sona erdi ve artık gazlama zamanı. Bakalım bu "gazla" muhtemel yağmurlu havada tur zamanları ne kadar değişecek...
  

YORUMLAR