Jaguar’dan İlaç Gibi Teknoloji: Motosiklet ve Bisiklet Sensörü!

Çeşitli Yazar: Burak Yıldız

Jaguar’dan İlaç Gibi Teknoloji: Motosiklet ve Bisiklet Sensörü!

Lüks otomobil üreticisi Jaguar, motosiklet ve bisikletler için “farkındalık sistemi” geliştirdi. Bu sayede bizi göremeyen otomobil sürücüsü otomobili tarafından uyarılabilecek.

Kulağa mükemmel geliyor değil mi? Motosikletinize binmişsiniz ve yollarda keyifli bir şekilde giderken sizi fark etmeyen bir sürücü kaza yapmanıza neden olabilecekken, otomobilindeki bir sistem onu uyarıyor ve kaza ihtimali ortadan kalkmış oluyor. Bu teknoloji şimdilik sadece oldukça az satılan lüks otomobil üreticisi Jaguar’da olsa da, ileride bütün otomobillerde olmaması için bir neden yok. Sanıyoruz ki bu, biz motosiklet sürücüleri için pembe bir hayal niteliğinde olurdu.

Sistem,  kısaca otomobilin motosiklet veya bisikleti farklı yerlerinde bulunan sensörler sayesinde fark etmesi ve sürücüyü ışık, titreşim, ses ve “dürtme” yoluyla uyarması olarak özetlenebilir. Bu sensörler, otomobilin arka ve arka çapraz taraflarında çalışıyor. Bir bisiklet veya motosiklet, otomobilin sensörleri tarafından algılandığı an sesli uyarı sistemi devreye giriyor, A sütunu kırmızı ve sarı ışıklarla yanıyor ve sürücünün omzu objenin geldiği taraftaki sistemler tarafından “dürtülüyor”. Bu uyarıların yanı sıra, titreşen gaz pedalı da sürücüyü uyarıyor.

 

Jaguar’dan İlaç Gibi Teknoloji: <a href=Motosiklet ve Bisiklet Sensörü! 1. İçerik Fotoğrafı">

 

Biz motosiklet sürücülerinin korkulu rüyası olan duran otomobilin kapısının açılması da bu sistem sayesinde engellenmiş oluyor. Otomobilde bulunan sensörler gelen objeyi algılıyor ve kapı kulpundaki titreşim ve kırmızı renkteki ışıklandırma sürücüyü uyarıyor. Bu sayede aralardan geçerken bir anda kapıyla karşılaşma riskimiz oldukça azalmış oluyor.

Jaguar Land Rover Araştırma ve Teknoloji Müdürü Dr. Wolfgang Epple, bu sistem ile ilgili olarak şöyle diyor: “İnsanlar binlerce yıldır bir tehlike içgüdüsü ile hareket ediyor. Biz bu teknoloji ile yapay bir farkındalık sistemi geliştirmiş olduk. İçgüdüleri meşgul durumda olan bir sürücü geliştirdiğimiz Bike Sense sistemi sayesinde bazı uyarılar ile uyarılacak ve olası bir kaza durumu engellenecek. Bu, sürücünün tepki hızını arttıracak bir teknoloji ve bizim için kazaları engellemek için yapılan doğru bir hamle.”

 

Jaguar’dan İlaç Gibi Teknoloji: Motosiklet ve Bisiklet Sensörü! 2. İçerik Fotoğrafı

 

İçimizden bu sistemin bütün otomobillerde mevcut olması gelse de, bu şimdilik uzak görünüyor. Çünkü sistem oldukça detaylı programlanmış, bu nedenle gayet pahalı. Fakat şu bir gerçek ki, düşünmesi bile güzel.

YORUMLAR