James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi

Çeşitli Yazar: Ahmet TEZCAN

James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi

İstanbul sokaklarından Port-au Prince'in sokaklarına kadar uzanan aksiyon dolu James Bond filmlerinin en iyi motosiklet sahnelerini derledik.

24. James Bond filmi "Spectre"nin yurt dışında gösterime girmesi ile birlikte -Türkiye'de 6 Kasım 2015'te gösterime giriyor-, hangi filmin en iyi motosiklet sahnesini barındırdığı merak konusu oldu. Gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 1. İçerik Fotoğrafı


1. Honda CRF250R/Skyfall (2012)

Spectre gösterime girene kadar, 2012 yılında çekilmiş olan Skyfall, evrensel olarak en iyi Bond filmi sayılıyordu. Skyfall ayrıca en iyi motosiklet sahnelerin de beraberinde getirmişti. Açılış sahnesinde Bond (Daniel Craig), Patrice (Ola Rapace)'i İstanbul sokaklarında, çatıdan çatıya kovalıyordu ve her ikisi de Honda CRF250R kullanıyorlardı. Dublör yıldızı Robbie Maddison sürüş sahnelerinin birçoğunda yer alırken bir kısmını da Craig gerçekleştirdi. Filmde kullanılan iki Honda da şu an Beaulie National Motor Museum'da (Beaulie Ulusal Motor Müzesi) yer alıyor.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 2. İçerik Fotoğrafı


2. Yamaha XJ650 Turbo/Never Say Never Again (1983)

Thunderball'un etkileyici bir yeniden çevrilmesi olan ve resmi olmayan bir Bond filmi olan "Never Say Never Again"i es geçmek kolay olsa gerek fakat Bond'un kullandığı, Q-Branch tarafından sağlanmış gadget'ları ve kibarca gizlenmiş roket atarları olan bir Yamaha XJ650T'nin bulunduğu tek film buydu.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 3. İçerik Fotoğrafı


3. Cagiva W16 600/Goldeneye (1995)

Cagiva W16, şüphesiz ki bir Bond filminde görülmesi umulan motosikletlerin zirvesine oturmuş durumda fakat Goldeneye'da Pierce Brosnan'ın Bond olarak ekrana geldiği bölümde bir İtalyan trailie görülüyor. Bu sahnede Bond, orduya ait bir Cagiva'yı, pilotsuz bir Cessna'yı kovalamak için kullanıyor ve bir Rus ordu tesisine kaçmaya çalışırken her zamanki kötü karakterler tarafından kovalanıyor.


4. Montesa Cota 4RT/Quantum of Solace (2008)

Quantum of Solace filminde, farklı bir yakıt tankı ve sele ile donatılmış Montesa Cota 4RT, Bond (Craig), Camille'yi (Olga Kurylenko) Haiti/Port-au Prince'in sokaklarında kovalarken kullanılıyor. Bu sefer motosikleti 11 kez İngiliz MX Şampiyonu dublör Rob Hering kullanıyor.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 4. İçerik Fotoğrafı


5. Yamaha XT500/For Your Eyes Only (1981)

For Your Eyes Only'de, makineli tüfekler ile donatılmış Yamaha XT500 üzerindeki iki kötü adam, Bond'u kızak yaparcasına birkaç dağ arasında kovalıyor.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 5. İçerik Fotoğrafı


6. BSA Lightning 650/Thunderball (1965)

Sağlam bir kötü karakteri herkes sever. Hatta bu kötü karakter motosiklet süren deri giyimli güzel bir bayan olursa daha çok sevilir. Thunderball'da kötü karakter Fiona Volpe (Luciana Paluzzi), roket atarak acilen gerçekleştirdiği suikastların ardından altın kaplamalı bir BSA Lightning 650 sürüyor. Sürüş bir gölün yanında gerçekleşiyor ki esasında motosikletin üzerinde 60'ların yıldızı Bill Ivy var.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 6. İçerik Fotoğrafı


7. Kawasaki Z900/The Spy Who Loved Me (1977)

Farklı bir çağda, bir kötü adamın Z900 üzerinde, Lotus Esprit kullanan Bond'u kovalaması muhteşem olurdu fakat The Spy Who Loved Me filminde Z900; çıkarılabilir ve patlayıcı özelliğe sahip bir motosiklet sepeti ile donatılmış ve Esprit, komik bir şekilde bir deniz altıya dönüşüyor ve kötü adam da uçurumdan düşerek ölüyor. Bu sahnenin pek gerçekçi bir sahne olduğu söylenemez. Yine de suda giden ilk otomobil bu filmde görülmüştü.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 7. İçerik Fotoğrafı


8. BMW R1200C/Tomorrow Never Dies (1997)

BMW R1200C, muhtemelen kullanılmış en kötü Bond motosikletidir. Ayrıca Bond'u canlandıran Brosnan bu filmde bir de uzaktan kontrol edilebilen BMW 750iL kullanıyor.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 8. İçerik Fotoğrafı


9. Harley-Davidson 350SS/Live And Let Die (1973)

Live And Let Die'da, Bond (Moore) ve Solitaire (Jane Seymoure), üç polis tarafından kovalanırken Harley-Davidson 3500 SS kullanıyorlar; pek tabii ki çok uzağa gidemiyorlar.


James Bond Filmlerindeki En İyi 10 Motosiklet Sahnesi 9. İçerik Fotoğrafı


10. Norton Dominator/Spectre (2015)

Specter filmi henüz Türkiye'de gösterime girmedi fakat fragmanda bir adamın, bir Norton Dominator üzerinde çalıştığı görülmüştü. Q-Branch tarafından geliştirilen bu Dominator, tamamen makineli tüfekler ile donatılmış.

YORUMLAR