in

Japon Firmalar Taşınabilir Batarya İçin Masaya Oturdu

 Elektrikli araçlar ile ilgili son zamanlarda fazlaca haber yapmaya başladık. Arabalara nazaran biraz geç de olsa bütün motosiklet endüstrisi bu yönde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermiş durumda. Motosikletler için yeni bir teknoloji olmasından dolayı bu araştırmalar bir hayli maliyetli oluyorlar, bundan olsa gerek 4 büyük japon firması Honda, Suzuki, Yamaha ve Kawasaki ortak olarak bir batarya geliştirmek için masaya oturdu. Geliştirilen batarya bu markaların motosikletlerinde ortak olarak kullanılabilecek. 

Ortak Bir Batarya Kullanıcı İçin Harika Haber

 Teknoloji alanında ‘Ekosistem’ kelimesi bir hayli önem kazandı. Bu kelimenin ne anlama geldiğini merak edenler Apple marka ürünlerin birbirleri ile ne kadar uyumlu çalıştığını inceleyebilir. Sistem o kadar rahat ki apple kullanan her kullanıcı başka bir cihaz ihtiyacı olduğunda yeniden firmanın kapısını çalıyor. 

 Aynı durum gelecekte motosiklet dünyası için de geçerli olacak. İspanyol Otomobil firması Seat bile tasarladığı skuter ile bu ekosistemden faydalanmaya çalışıyor. Bir benzer durum da Husqvarna için geçerli. Son gelen bilgilere göre İsveçli firma E-pilen isimli yeni Naked Motosikletinde değiştirilebilir batarya kullanacak. Bu sistem sayesinde uzun yolculuklarda motosikletinizin şarj olmasını beklerken otel aramanıza gerek kalmıyor. 

Honda Bu Sistem İçin İlk Adımı Attı

‘Büyük 4’ arasında olan Honda hali hazırda buna benzer bir sistemi tanıttı ve PCX’in elektrikli versiyonunda kullanıyor. Bu iş birliğinin amacı bu sistemi daha az maliyetle nasıl daha iyi hale getirebiliriz sorusunu cevaplamak. Osoka Üniversite’sindeki öğrencilerin katkılarıyla bu dört marka taşınabilir batarya sistemini nasıl daha kolay kullanılır hale getirebileceklerini araştıracaklar. Motosikletler öğrencilerin kampüs içinde kullanılması için üniversiteye verilecek. 1 yıl sürecek uygulamada batarya değişiminin artıları ve eksileri görülmüş olacak. 

Honda Batarya
Honda değiştirebilir batarya sistemi "Honda Mobile Power Pack" sistemini tanıtmıştı

 “Yurdumuzda üretim yapan motosiklet firmaları olarak Osaka Üniversitesi ile bataryaların kullanımı ve özelliklerini anlamak için iş birliği yaptık. “ diyor Honda’nın motosiklet departmanının başı Noriaki Abe. 

İlginizi Çekebilir
MotoGP Emilia-Romagna: Olaylı Yarışın Vinales Kazandı

“Henüz Elektrikli motosikletlerin yaygın bir şekilde kullanılmasının önüne geçen sorunlar olduğunu biliyoruz. Her markanın katkıda bulunabileceği farklı alanlar var. Birlikte çalışarak bu sorunları çözmeye ve ilerlemeye çalışacağız.” 

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Asil Özbay İle Kitaplar Yola Geldi

RC390 Yeni Renkleri İle Görüntülendi

REKLAM