JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu!

MotoGP Yazar: Cem Çağlı

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu!

Dani Pedrosa , MotoGP’nin 3000. yarışı olan İspanya Grand Prix’sini kazanmayı başararak geçen sezon Misano’daki galibiyetinden bu yana ilk yarışını kazandı.

MotoGP sonunda Avrupa’ya geri döndü. 2017 MotoGP sezonunun ilk İspanya yarışı Jerez pistinde koşuldu. Nispeten sönük bir haftasonu geride kalırken Dani Pedrosa’nın kendi evindeki yarışı domine etmesi haftanın olayı oldu. Cuma sabahı yağmur altında gerçekleştirilen ilk antrenman seansı dahil 3 antrenman seansını lider tamamlayan Pedrosa son antrenman seansında liderliği takım arkadaşı , son şampiyon Marc Marquez’e kaptırdı. Sıralama turlarına gelindiğinde yine liderliği kimseye kaptırmayan Pedrosa’yı Marquez ve LCR Honda pilotu İngiliz Cal Crutchlow takip etti. İkinci çizgide ise sezona fırtına gibi başlayan ancak 2 hafta önce Amerika’da henüz ikinci turda yarış dışı kalan Vinales , sezona istediği gibi başlayamayan Iannone ve şimdiye kadar podyumu zorlayan , çaylak sürücüler arasındaki en formda isim Zarco yer aldı. Kabus gibi bir haftasonu geçiren Valentino Rossi 7. Ducati’nin İspanyolu Jorge Lorenzo ise kalkış sıralamasında en öndeki Ducati pilotu olmayı 8. sırada start alarak başardı.JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 1. İçerik Fotoğrafı


Pazar sabahı ısınma seansında Maverick Vinales ve Jorge Lorenzo 1.39.433’lük dereceyle ilk sırayı paylaştılar. Yarış saati yaklaştığında pist sıcaklığı 41 dereceyi bulmuş ve lastik seçimleri önem kazanmıştı. Dani Pedrosa , Valentino Rossi , Maverick Vinales önde sert arkada orta hamurlu lastiği seçerken Marc Marquez ve Cal Crutchlow önde ve arkada sert hamurlu lastik seçtiler. Jorge Lorenzo ve Johann Zarco ise önde ve arkada orta hamurlu lastikle başlamayı seçtiler.


JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 2. İçerik Fotoğrafı


Pazar günü öğleden sonra yerel saatler 14:00’ı gösterdiğinde yarış başlamış ve Dani Pedrosa beklendiği gibi ilk virajı lider dönmeyi başarmıştı. Marc Marquez ise onu takip eden ilk isimdi. 2. virajda Zarco ve Folger , Rossi’ye aynı anda atak yapmış ve Rossi’nin virajın dışına açılmasını sağlayarak sıra kaybettirmişlerdi. İlk beş tur geride kalırken ilk 2 isim değişmedi ancak podyumun son basamağı için Crutchlow , Iannone , Zarco ve Vinales büyük bir savaşa başladılar. 6. Turun ilk virajında Bautista Jack Miller’ı geçmek için atak yapmış fakat motosikletinin kontrolünü kaybedince Jack Miller’la beraber yerde kalmışlardı. Bu kazanın sonunda Jack Miller , Bautista’yı iterek tepkisini gösterdi ve Disiplin kurulu tarafından 1000 euro para cezasına çarptırıldı. Yarışa geri dönersek aynı tur içersinde 11. virajda Cal Crutchlow yerde kaldı ve hemen arkasından aynı virajda KTM’nin İspanyol sürücüsü Pol Espargaro da kendini pist dışında bularak yarışa veda etti. Dani Pedrosa farkı açmaya başlamışken Marquez’i zorlayan Zarco 2.lik savaşında Marquez’e boyun eğmişti. Vinales Iannone’ye atak yapmış ancak ön lastiğinin kayması sonucu bu ikili birlikte sıra kaybetmişlerdi. Bu sırada Rossi sıra kaybetmeye devam ederken Ducatiler Lorenzo ve Dovizioso Rossi’yi geçmeyi başardılar. 15. turda Lorenzo Zarco’yu yakalamış ve geçmeyi başarmıştı. Podyumun sonuncu basamağında artık Lorenzo vardı. Bu sırada Pedosa ve Marquez farkı giderek arttırıyordu. Yarışın son on turuna girilirken Rossi kan keybetmeye devam ederek 8.sırada yeralıyordu. İlerleyen turlarda Folger ve Aleix Espargaro’nun baskılarıyla başa çıkamayan Rossi 10.sırada son 2 tura girdi.JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 3. İçerik Fotoğrafı


Dani Pedrosa damalı bayrağı ilk sırada görürken , takım arkadaşı Marc Marquez onu takip eden isim oldu. Ducati’yle sezonun ilk podyumunu elde eden Lorenzo 3. , sezonun en başarılı çaylağı Yamaha Tech3 takımından Zarco 4. , Andrea Dovizioso 5. , Maverick Vinales ise 6. sırada yarışı tamamladılar.

 Yarış sonrası pilotların açıklamaları ise şöyle oldu:JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 4. İçerik Fotoğrafı


Pedrosa: Harika bir yarıştı çok mutluyum. Göründüğü kadar kolay olmasa da çok eğlendim. Yarışın başında çok fazla odaklanmıştım çünkü bu tarz yarışlarda odaklanmanız gerekiyor. Pistin tutuşu antrenmanlardaki gibi değildi belki sıcaklıktandır daha az tutuş vardı. Bir çok sürücü gibi sert ön lastikleri seçtim. Farkı açtım ve tempomu korumaya çalıştım. Bazı noktalarda Marquez farkı kapatıyordu. 2 veya 3 viraj çok kritikti eğer ön lastiği biraz daha zorlasaydım kaza yapabilirdim. Bir kaç hata yaptım neyse ki şanslıydım. Harika insanlar önünde harika bir haftaydı. Farkı çok açmak için zorlamadım çünkü Marquez’in sert lastik seçtiğini ve eğer lastiklerimi bitirirsem beni yakalayabileceğini düşündüm. Arjantin’deki hatalardan sonra tekrar puan kazandık ve bu şampiyonayı çok ilginç bir hale getirdi. 

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 5. İçerik Fotoğrafı


Marquez: Öncelikle burada ikinci olduğun için çok mutluyum çünkü Jerez beni en çok zorlayan pistlerden biri. Ama bu yıl çok konsantreydim ve son 2 tur kala ‘’evet ikincilik iyi’’ diyene kadar zorladım. Arka lastik oldukça iyi çalıştı , ilk iki üç tur ısınma turlarındaki gibi hızlıydım ama ön lastik beni kısıtladı. Sürüş tarzıma göre frenleme noktalarında zorluyorum ve bu çok zordu ama burada podyumda olmaktan mutluyum şampiyona liderinden 4 puan gerideyiz bakalım Le Mans’da neler olacak ayrıca yarın burada önemli testler yapacağız. Bugünkü mentalitem sınırlar içinde zorlamaktı. Arjantin’den sonra biz keybeden , Yamahalar ise geçilemez gibi görüldü. Belki Le Mans’da bu tersine döner. Hedefimiz Katalunya’ya kadar bu sıralamalarda kalmak. 

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 6. İçerik Fotoğrafı


Lorenzo: Daha güzel bir 30. yaş günü hediyesi alamazdım. Bir galibiyetten , Yamahayla bir galibiyetten çok daha fazlası. Herkes Jerez gibi bir pistte Ducati’nin kuru zeminde rekabetçi olmadığını bizim için zor olduğunu bilir ama Jerez benim favori pistlerimden biridir. Sıralama turları hariç bütün hafta güçlüydük ve podyum için olmasa da 5.lik 6. lık için savaşacağımı biliyordum. Sürücüleri geçmeye başladım yarış temposu çok yavaştı çünkü çok sıcaktı. Zarco’nun arkasında kaldım ve onu geçmek zordu. Son turlarda lastiklerim daha iyiydi ve onu geçtim. Bu sonuç ben ve takımım için harika oldu. Ducati özel bir motosiklet. MotoGP’ye Yamaha’yla geldim ve çok hızlıydım. Çünkü motosiklet benim sürüş tarzıma göre yapılmıştı ama diğer kategorilerde bazı şeyleri anlamak çok uzun zaman almıştı şimdi olan da bu. Benim sürüş tarzımla ve mantalitemle ilgili şüphe duydular. Şüphe duyanlar şimdi sözlerini yuttular. Şampiyonadaki yarışçılar çok iyi herkes en önde olabilir özellikle daha önce yarış ve kupa kazanmış isimler. Motosikleti bugün virajın içinde daha fazla akıttım ama hala arka freni kullanmak bana doğal gelmiyor çünkü 9 yıldır kullanmıyordum. Er ya da geç kullanacağım. Daima motosiketten maksimum verimi almak için bir yol bulmalısınız ve bunun yolu her motosiklette farklıdır.

 

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 7. İçerik Fotoğrafı


Zarco: Bugünkü performansımız hakkında mutluyum. Jerez karışık ve zor bir pist , sıralama turlardında herkes mücadele halindeydi. Yarışın başında iyi hissediyordum ve rahattım. 2 , 3 motosikleti geçtikten sonra hala iyi hissediyordum ama 2 , 3 kere kaza yapabilirdim özellikle Marc’ı geçtikten sonra limitlerin sonundaydım yavaşlamayı ve farkı korumayı seçtim. Son 8 turda Lorenzo benden daha iyiydi. Hedefim podyum veya podyuma yakın olmak bugün bunu gerçekleştirdik. Şuan mutluyum yarın güzel bir test olacak ve evimdeki Le Mans yarışı için güçlü olabilirim.

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 8. İçerik Fotoğrafı


Vinales: İlginç bir gün oldu. Sabahki ısınma seansında harika hissediyordum freleme noktalarında hassastım fakat öğleden sonra aynı hisleri alamadım. Neredeyse her virajda düşecek gibi hissediyordum. Rossi için de aynı şeyler geçerli sanırım. Sorunun ne olduğunu anlayıp çözmeliyiz çünkü şampiyona için önemli puanlar kaybettik.

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 9. İçerik Fotoğrafı


Rossi: Zorlu bir hafta sonrasında zorlu bir yarış oldu. Hafta boyunca lastiklerden ve motosikletten iyi hisler alamadım. Çok çalışmayı denedik özellikle patinaj ve hızlanma konusunda fakat yarışta her şey berbat oldu. Bazı şeyleri biraz değiştirdik bu sefer de ön tarafla başım derde girdi. Sonuç olarak titreşim yüzünden çok yavaşlamak zorunda kaldım. Yarışı bitirmek çok zor oldu , tüm takım için zorlu bir hafta oldu. Geçen yılki sonuçlara baktığımızda burada daha güçlü ve rekabetçi olmayı bekliyorduk.

           

 Yarış Sonucu:

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 10. İçerik Fotoğrafı


Honda’ların domine ettiği , Lorenzo’nun mutlu ayrıldığı , Yamaha’ların geçen yıl kazandığı ancak bu yıl hayal kırıklığı yarattığı , lastik seçimlerinin büyük ölçüde sonucu etkilediği İspanyaGP’si geride kalırken şampiyona sıralaması böyle şekillendi :

 

JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 11. İçerik Fotoğrafı


 

            MotoGP’de sezonun 5. Grand Prix’si Le Mans GP’si 21 Mayıs 2017 Pazar günü Fransa’da gerçekleştirilecek fakat İspanya yarışının hemen ertesi günü Jerez’de sezon içi bir test gerçekleştirildi. Jerez testini 1.38.635’lik derecesiyle Vinales lider tamamladı. Jerez testlerinin sonucu:


JerezGP'ye İspanyollar Damgasını Vurdu! 12. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR