Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu!

WSBK Yazar: Can Deniz

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu!

Dünya Superbike Şampiyonası’nda Kawasaki Racing Takımı’nın galibiyetlere doymayan ismi Jonathan Rea, tarih yazarak art arda üçüncü kez WSBK Şampiyonu oldu.

İrlandalı pilot, 2015 senesinde Kawasaki’ye katıldığından beri “yenilmezlik” ünvanını korumaya başardı. 30 yaşındaki Rea, Magny Cours Pisti’nde iki buçuk raund kala ıslak zeminde baskın stili ile liderliği kimselere kaptırmadı. 

Kariyerine motocross ile start veren Rea, önceleri İngiliz serilerinde yarıştı ve ardından pistlere çıkmaya başladı. 2008 senesinde Dünya Superbike Şampiyonası (WorldSSP)’na sıçrayan Rea, Dünya Superbike Şampiyonası’na hızlı bir şekilde uyum sağlayarak Dünya Superbike sınıfında kariyerine, Honda ile devam etti. 

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 1. İçerik Fotoğrafı

2015 senesinde renklerini yeşil makine ile değiştiren Rea, Kawasaki Racing Takımı Ninja’ya kolayca adapte oldu ve aynı sezonda çıkışını Dünya Şampiyonluğu ünvanı ile garantiledi.

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 2. İçerik Fotoğrafı

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 3. İçerik Fotoğrafı

2016 ünvanını son final raundu Katar’da yenilmezliği ile elde eden İrlandalı pilot, 2017 senesine tarih yazmaya hazır bir şekilde sezonu Kawasaki Racing takım arkadaşı Tom Skyes’ın 51 puan önünde tamamladı. 

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 4. İçerik Fotoğrafı

Zorlu bir kış sezon öncesi testlerinde ön saflarda olan Rea, Avustralya raundunda Filipinler Adası Pisti’nde sezona pole pozisyonunda ve çifte zafer ile merhaba demişti. Başarılı pilot, sezona Buriram’daki ikinci raundda bir diğer çifte zafer ve pole pozisyonu ile devam etmişti. 

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 5. İçerik Fotoğrafı

Şampiyonada böylesine güçlü bir liderlikle, Ballymenalı pilot herhangi bir yavaşlama işareti göstermedi. Rea, TT Assen Pisti’nde dördüncü raunddaki çifte galibiyeti öncesinde İngiliz rakibi Chaz Davies (Aruba.it Racing – Ducati)’i MotorLand Aragon’daki birinci yarışta durdurabilmişti. 

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 6. İçerik Fotoğrafı

Rea, sezon ortalarında Ducati Takımı’ndan Davies ile bazı zorlu rekabetler yaşasa da şampiyonluk mücadelesini her daim devam ettirmeyi başardı. 

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 7. İçerik Fotoğrafı

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 8. İçerik Fotoğrafı

Magny-Cours Pisti’nde lider olarak pole pozisyonunu garantilemişti. Islak zeminde 21 turu baskın bir şekilde tamamlayan Rea, sezonun 12. galibiyetini elde etmeyi başardı. 

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 9. İçerik Fotoğrafı

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 10. İçerik Fotoğrafı

Jonathan Rea’dan Tarih Yazan Üçüncü WSBK Şampiyonluğu! 11. İçerik Fotoğrafı

Rea, tarihi ünvanını elde ettikten sonra Dünya Superbike Şampiyonası’nın en iyilerinden biri olarak anılmayı başardı. İyi bir aile babası ve kategorisinde favori bir isim olarak akıllarda kalan bir sonraki soru ise Rea’nın daha kaç kez kazanacağı oldu!!!

YORUMLAR