Jonathan Rea WSBK 2015 Şampiyonu Oldu!

WSBK Yazar: Alişan Fidan

Jonathan Rea WSBK 2015 Şampiyonu Oldu!

Jonathan Rea ilk World Superbike Şampiyonluğunu Jerez’deki ilk yarışta dördüncü olarak sezonun bitimine beş yarış kala ilan etti. İşte Jerez'de yapılan yarışın hikayesi ve sonuçları

Carlos Checa’dan beri World Superbike Şampiyonası böyle domine edilmemişti.Bu sezon Rea’nınKawasaki ile yarıştığı ilk yıl ve Rea, busezon yapılan 21 yarışta 20 podyum ve 12 zafer görmeyi başardı.Jonathan Rea’nın Kawasaki takımında yarışırken podyumaçıkamadığı ilk yarış bu yarıştı. Sykes, Davies ve van der Mark’ın hızınayetişemeyen Rea dördüncülükle yetindi fakat bu sıralamadan gelen 13 puan onunşampiyonluğunu ilan etmesine yetti.Rea ve onun ZX-10R’ı neredeyse kusursuz bir sezon geçirdi ve en yakın rakibi olan Chaz Davies’e 137 puan fark atarak şampiyon oldu. Chaz geride kalan yarışlarda toplayabileceği maksimum rakam olan 125 puanı toplasa bile artık şampiyon olamayacağından  bu hayalleri suya düştü.


Jonathan Rea WSBK 2015 Şampiyonu Oldu! 1. İçerik Fotoğrafı


Joey Dunlop ve Brian Reid’in Formula 1 ve 2 1986 Dünya Şampiyonluklarından sonra ilk kez bir Kuzey İrlandalı yarışçı Dünya Şampiyonu oldu. Rea’nın ilk şampiyonluğuna Assen’de yapılan yarışın dördüncü roundunda double yapmasıyla kesin gözüyle bakılmaya başlanmıştı. 


O sıralarda kendisi sekiz yarışın altısını kazanmış haldeydi ve diğer ikisinde de ikinci olmuştu. Ayrıca Rea’nın takım arkadaşı Sykes ise onun en büyük rakibiydi. Rea, Imola ve Portimão’da double yaparak dominant karakterini belli ederken aynı zamanda Misano ve Sepang’da yarışlar kazanmaya devam ediyordu.

 


Jonathan Rea WSBK 2015 Şampiyonu Oldu! 2. İçerik Fotoğrafı


Skyes’in erken yaptığı kaza, Rea’nın Malezya’da şampiyonluğu üç round önceden kesinleştirmesi anlamına gelebilirdi. Fakat Chaz Davies’in geç gelen zaferi yüzünden Rea yaz tatilinin bitmesini beklemek zorunda kaldı. Bu öyle bir yarıştı ki tüm World Superbike tarihini değiştirebilirdi. Rea hem Colin Edwards’ın bir sezonda en çok podyum görme rekorunu kırabilir hem de bir takvim yılında 500 puanı geçen dördüncü pilot olabilirdi.Rea’nın bu başarısı onu bu sınıfın kurulduğu 1988 yılından beri şampiyon olan beşinci İngiliz pilot ünvanına Carl Fogarty, Neil Hodgson, James Toseland ve Sykes’in ardından kavuşturuyor.


Onun başarısı ayrıca büyük bir aile geleneğini de devam ettiriyor. Onun büyük babası John daha önceleri yerel bir efsane olan Joey Dunlop’a sponsor olmuştu ve babası Johnny ise 1989 yılında Isle of Man TT pistinde büyük başarılara imza atmıştı.


Sonuçlar;

1. Yarış Sonucu


Jonathan Rea WSBK 2015 Şampiyonu Oldu! 3. İçerik Fotoğrafı


2. Yarış Sonucu


Jonathan Rea WSBK 2015 Şampiyonu Oldu! 4. İçerik Fotoğrafı


YORUMLAR