in

Jonny Walker: Red Bull Sea To Sky

29 Eylül Pazar günü Türkiye sahilindeki Kemer’de İngiliz KTM Enduro Factory sürücüsü Jonny Walker Red Bull Sea to Sky 2013’te Plaj Yarışı’nı ve Orman Yarışı’nı kazandıktan sonra ana yarışı da birinci bitirmeyi başardı.

Öncelikle seni tekrar tebrik ederiz. Kemer’de yapılan Red Bull Sea to Sky’ı diğer yarışları da göz önünde alarak genel bir değerlendirmeni isteyebilir miyiz?

Kendi adıma söyleyeyim Red Bull Sea to Sky en iple çektiğim yarıştı. Kemer olağanüstü bir yer ve elbette güzel havası onu çok daha iyi kılıyor.

 

Red Bull Sea to Sky öncesine, diğer yarışlarda bu kadar iyi ve şanslı değildin. Red Bull Sea to Sky için özel bir hazırlığın veya motivasyonun oldu mu?
Gerçekten kötü bir yıl geçirdim, Red Bull Sea to Sky’da işleri tersine çevirmeye kararlıydım. Bu yüzden oraya büyük bir güvenle ve bütün yarışları kazanma azmiyle gittim.

 

Jonny Walker: Red Bull Sea To Sky 1. İçerik Fotoğrafı

 

Jarvis ile son metrelerde inanılmaz bir mücadele yaşadınız. Daha önce bu şekilde bir finish yaşamış mıydın? Özellikle yarışın ilk bölümünde yakaladığın farkı nelere bağlıyorsun?
Yarışın sonları inanılmazdı. Her yarışta bir hedefim vardır, o da bitiş çizgisine kadar tüm gücümle mücadele etmek. Bazı yerlerde fren yapmam gerektiğini biliyordum, yaptım da. Ama Jarvis’in ensemde olduğunu biliyordum. Jarvis’i böyle tartışmasız alt etmek mükemmel oldu.

 

Red Bull Sea to Sky’da en çok zorlandığın ve en keyif aldığın bölümler hangileri?
Bütün yarış muhteşem, patika ve arazi kısımları çok eğlenceli. En sevdiğim kısım kumsal yarışı, en fazla zorlandığım yer de karanlık kanyon oldu. Ancak her yer motosikletle geçilebilir haldeydi.

 

Jonny Walker: Red Bull Sea To Sky 2. İçerik Fotoğrafı

 

Super Enduro Dünya Şampiyonası’nda sezona 6.’lıkla başladın, Super Enduro hakkında neler düşünüyorsun?
Çok iyi bir başlangıç olmadı ama artık onu düşünmüyorum. Bu yedi yarışlık bir seri, bu yüzden olumlu düşünmem gerekiyor. Sonraki yarışta daha iyi bir performans sergileyip puan farkını kapatabileceğimi biliyorum.

 

Extreme yarışlarda 2 zamanlı motosiklet ile yarışıyorsun. Super Enduro’da 4 zamanlı motosikleti kullanma sebebin nedir?
250F’yi denedim, çünkü onu denemiş ve çok eğlenceli bulmuştum. Kapalı mekân yarışları çoğunlukla düzdür, sert zeminlidir, virajlıdır ve dört zamanlıda çekiş elde etmek daha kolaydır.

 

Jonny Walker: Red Bull Sea To Sky 3. İçerik Fotoğrafı

 

Motocross yapmanın extreme enduroya yararları nelerdir?

  Motocross’un yüksek hızına bayılıyorum. Bu sayede enduroda büyük engeller arasında tam gaz giderek zaman kazanabildiğimi düşünüyorum.

 

Bir sonraki Sea to Sky yarışında sence 2. kim olur?
Kimin ikinci olacağını bilmiyorum, extrem yarışlarda her şey olabilir. İşin eğlencesi de budur. En büyük favori ben olabilirim ama küçük bir sorun yaşamam yarış dışı kalmama da sebep olabilir.

 

 

 

Jonny Walker: Red Bull Sea To Sky 4. İçerik Fotoğrafı

Red Bull Sea To Sky 2013’te yıldızı parlayan Türk sporcu Sinan Memnun mikrofonlarımıza konuştu.
Bir gün bir Türk sporcu Ekstrem Enduro’nun en sıkı yarışlarından olan Red Bull Sea to Sky’ı kazanabilir mi? 17 yaşındaki Türk sporcusu Sinan Memnun ilk kez katıldığı bu yarışta kendini göstererek geleceğe dair umutları arttırdı. Sinan’la bu seneki performansını, aileden gelen motosiklet kültürünü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

 

Yarışla ilgili neler düşünüyorsun?
Bu sene ilk kez katılıyorum. Bu yarışa katılan en genç sporculardan biriyim. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İki üç sene içindeki hedefim bu yarışta kendimi geliştirmek.

 

Dağ Yarışı her sene parkurun en merakla beklenen, en zor yarışı. Heyecanlı mısın?
Çok heyecanlıyım. Yabancılarla da konuşuyorum. Hepsi “İmkânsız değil ama bitirmek çok zor” diyor. Her sene çok zor geçen bir yarış. Deneyim kazanacağım ben de.

 

Gelecek planların neler?
Ekstrem Enduro’da mücadele etmek temel hedefim. Eğer beraber götürebilirsem Dünya Enduro Şampiyonası’na katılmak istiyorum. İki disiplinde mücadele edebilirim. Bir sponsor bulursam kendimi geliştirmek istiyorum. Gerekli imkânlar kapsamında elimden geleni yapmak istiyorum.

 

Motosiklete nasıl başladın?
En başta 3,5 yaşında motokrosla başladım bu tutkuya. Daha sonra bu sezon başında Enduro’ya başladım, 17 yaşındayken. Aileden gelen bir alışkanlık bu, babam Süleyman Memnun eski yarışçı. Ben de bu yolda ilerliyorum.

 

Bir gün bu yarışı kazanabilir misin?
Buradaki yabancı sporcular yılın en az 30 haftası çalışıyorlar. Aynı şansa ele geçirmek kilit nokta burada. 4-5 senelik bir tecrübeyle bu yarışı kazanan bir Türk sporcu olabilir. O da belki ben olabilirim, neden olmasın?

 

 

 

 

Jonny Walker: Red Bull Sea To Sky 5. İçerik Fotoğrafı

Graham Jarvis: Bu sene olmadı!

  Red Bull Sea to Sky 2013’ü az farkla kaybeden Graham Jarvis yarış sonrası açıklamalarda bulundu.

 

Herkesin favorisiydi Graham Jarvis. Podyumun ilk basamağına çıkmaya alışmış, Türk seyircisini de alıştırmıştı. Fakat bu sene Kumsal ve Orman Yarışı’ndan sonra Dağ Yarışı’nı da kazanan Jonny Walker’ın arkasından ikinci oldu. Yarış sonrası üzüntüsü gözlerinden okunuyordu.

 

Dağ Yarışı hakkında neler düşünüyorsun, nasıl geçti?

 

Güzel ve inanılmaz zor bir yarıştı. Benim sıkıntım yarışın başında çamura saplanmam oldu. Yavaş bir başlangıç yapmış oldum. En iyi olduğun yarış bu oluyordu her sene.

 

Bu sene farklı olan neydi?

 

Jonny Walker bu yıl daha üst bir seviyede. Harika bir yarış çıkardı. Ben de kendi sürüşümden memnunum aslında. Sadece birkaç kritik hata yaptım. Jonny›yi yakalayıp onu geçmeyi başarmıştım ama yaptığım bir hata ilk sırayı kaybetmeme neden oldu. Daha sonra hep Jonny›nin tekerleğindeydim ama onu geçmeyi başaramadım.

 

İkiniz arasındaki düello sadece 10 saniye farkla sona erdi. Az farkla kaybetmek nasıl bir duygu?

 

Kazanmaya bu kadar yaklaşmışken bunu kabullenmek çok kolay değil elbette. Jonny Walker’ı tebrik ediyorum, harikaydı.

 

Yarışın hangi noktasında “Artık kazanamam” diye düşündün? Kafana hiç bu düşünce girdi mi?

 

Evet, yarışın başında kaybettiğimi düşündüm. Zira Jonny’nin üç dakika gerisinde kalmıştım. Daha sonra onu yakalamam gayet iyiydi, bitime doğru yarışı kazanma şansım da vardı ama başaramadım. Bu sene olmadı!

Ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Motoron Dergisi Aralık 2013 Sayısı, Sayı 101

Transanatolia

REKLAM